reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Masz głośny wydech? Zobacz co Ci grozi!

Masz głośny wydech? Zobacz co Ci grozi!

Moda na sportowe tłumiki nie dość, że nie słabnie, to stale się rozwija dzięki ich coraz atrakcyjniejszym cenom. Nie wszyscy właściciele aut z tego typu wydechem zdają sobie sprawę, że bardzo często zakupiony przez nich produkt nie spełnia obowiązujących norm. Co wtedy?

Obowiązujące w Polsce normy dotyczące hałasu emitowanego przez samochody i motorowery  jasno określają parametry dotyczące zarówno poziomu hałasu zewnętrznego, który może być przez nie emitowany jak i sposobu pomiaru ich głośności.

W zależności od rodzaju silnika jaki pracuje pod maską samochodu inne są dopuszczalne normy emisji hałasu.  Maksymalny jego natężenie nie może być większe niż:

- 93 dB w przypadku samochodu z silnikiem zapłonem iskrowym (jednostki benzynowe)

- 96 dB w przypadku samochodu z silnikiem o zapłonie samoczynnym (jednostki wysokoprężne)

- 94 dB w przypadku motocykla z silnikiem o pojemności silnika mniejszej niż 125 cm3

- 96dB w przypadku motocykla z silnikiem o pojemności silnika większej niż 125 cm3.

Zobacz też: Jeździsz autem z automatycznym uruchamianiem świateł? Możesz dostać 200 zł mandatu!

W zależności od rodzaju jednostki napędowej w sposób odmienny przeprowadza się pomiar hałasu. Aby badanie odbyło się w sposób prawidłowy musi być wykonane przy odpowiednich i stale utrzymywanych obrotach jednostki napędowej :

- dla silnika benzynowego wynosić one powinny 3/4nN

- w przypadku silnika wysokoprężnego musi on pracować z maksymalnymi obrotami, wyznaczonymi przez wbudowany w niego ogranicznik obrotów.

Miejsce i sposób pomiaru głośności wydechu

Pomiar powinien być wykonany trzykrotnie (jeden po drugim), a każdy wynik nie powinien się różnić względem pozostałych o więcej niż 2dB. Urządzenie pomiarowe powinno znajdować się na wysokości równej wysokości końcówki wylotu rury wydechowej pojazdu (odległość nie może być jednak mniejsza niż 0,2m). Pojazd poddawany kontroli musi znajdować się na otwartym obszarze, który ma nawierzchnię betonową, asfaltową lub wykonaną z innego twardego materiału, mającego wysokie właściwości odbijania dźwięku (nie może być to ubita ziemia). Powierzchnia powinna być płaska, pozioma, w kształcie prostokąta o bokach oddalonych od zewnętrznej krawędzi auta o co najmniej 3m.

Mandat za zbyt głośny wydech

Osoby nieznające przepisów Kodeksu Drogowego mogą zostać niemile zaskoczone, gdy ich auto wyposażone w nieprzepisowy wydech, zostanie poddane badaniu przez Policjanta. W sytuacji, gdy stwierdzi on naruszenie dopuszczalnych norm, ma prawo wystawić mandat w wysokości do 300zł w związku z łamaniem zakazu zabraniającego używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem (KD Art.60.ust.2 pkt. 2). Wiele osób korzysta z tanich tłumików dostępnych w internecie, których cena jest niejednokrotnie niższa niż mandatu, który może zostać na nich nałożony. Warto zwrócić uwagę na markę wydechu oraz na to czy spełnia on obowiązujące w Polsce normy hałasu.

Zobacz też: Co dzieje się z niezapłaconym mandatem?

Dowód rejestracyjny a zbyt głośny wydech

Oprócz sankcji finansowych jakie grożą kierowcy za poruszaniem się autem z nieprzepisowym układem wydechowym, może zostać mu zabrany przez Policję dowód rejestracyjny pojazdu. Otrzyma go ponownie, gdy auto zostanie naprawione, a nowy wydech będzie spełniał obowiązujące w Polsce normy.

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sportowe układy wydechową mogą podnieść moc silnika, choć niektóre emitują zbyt dużo hałasu do środowiska. Fot. Fotolia
Sportowe układy wydechową mogą podnieść moc silnika, choć niektóre emitują zbyt dużo hałasu do środowiska. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama