| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Nowa kategoria prawa jazdy, a limit punktów

Nowa kategoria prawa jazdy, a limit punktów

Uzyskanie dodatkowych uprawnień do kierowania pojazdami nie wpływa w żaden sposób na limit czy stan posiadania punktów karnych otrzymanych za wykroczenia drogowe.

Nowa kategoria – 20 czy 24 punkty w ciągu roku?

Wielu kierowców może zastanawiać się jaki wpływ na „uzbierane” punkty może mieć uzyskanie uprawnień do kierowania innymi pojazdami (np. mając prawo jazdy kategorii B, uzyskujemy dodatkowo, uprawnienie do kierowania motocyklami – A),  w szczególności – czy uzyskanie nowej kategorii cofa kierowcę do 20-o punktowego limitu – po uzyskaniu, którego starosta wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Zobacz też: Wszystko o kumulacji punktów karnych

Kwestię te reguluje art. 140 ust. 1 pkt 3 ustawy prawo o ruchu drogowym. W treści przepisu, znajduje się norma, zgodnie z którą – cofa się uprawnienie do kierowania pojazdami wobec kierowcy, który ”w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy”, przekroczył liczbę 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Jak widać – z treści samego przepisu można wywnioskować, iż limit 20 punktów i okres jednego roku związany jest bardziej z pierwszym dokumentem prawa jazdy (a więc pierwszym uzyskanym uprawnieniem) a nie uzyskaniem dodatkowych uprawnień. Innymi słowy nie jest istotne uprawnienie do kierowania pojazdami określonej kategorii (nie licząc pierwszego) a otrzymanie pierwszego w życiu prawa jazdy.

Dla osób rozszerzających gamę uprawnień -  20 punktowy limit nie jest więc czymś, czym powinni się przejmować.

Zobacz też: Czy mandat może się przedawnić?

Wykroczenie popełnione na motocyklem – prawo jazdy kategorii B

Ustawodawca nie przewidział odrębnych limitów punktów dla poszczególnych kategorii prawa jazdy – co oznacza, że niezależnie od tego jakim pojazdem poruszaliśmy w czasie naliczania punktów – mamy tylko jeden limit punktów (20 lub 24 w zależności od stażu).

Problem jaki z tego wynika jest następujący – w przypadku przekroczenia limitu punktów – ponownemu zdaniu egzaminu (przy przekroczeniu limitu 20 pkt.) lub kontrolnemu sprawdzeniu umiejętności (24 punkty) musimy poddać się w zakresie wszystkich posiadanych uprawnień odrębnie.

Powyższe ustalenia dotyczą punktów naliczony do dnia 19.01.2013 r. tj. do dnia wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami.

Nowe przepisy – ustawa o kierujących pojazdami

Nowa ustawa przewiduje inne narzędzia dyscyplinujące młodych kierowców – tzw. okres próbny w którym nie jest istotna liczba punktów – a liczba popełnionych wykroczeń drogowych, niezależnie od ich wagi. Co istotne dotyczy ona wyłącznie prawa jazdy kategorii B i dotyczy kierowców, którzy po raz pierwszy otrzymali te uprawnienia, w okresie 2 lat od tej daty.

Co ważne w kontekście niniejszego artykułu – utrata prawa jazdy, w niektórych okolicznościach może cofnąć kierowcę do okresu próbnego (niezależnie od jego stażu jako kierowcy).

Czytaj więcej:

http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-jazdy/formalnosci/308494,Okres-probny--prawo-jazdy-2013.html

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »