reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Jak sprawdzić ilość punktów karnych?

Każdy kierowca, łamiący przepisy na drodze, musi liczyć się z tym, że zostanie ukarany mandatem oraz punktami karnymi, wpisywanymi do ewidencji. Kto prowadzi ewidencję punktów karnych? Gdzie się udać, by sprawdzić ich liczbę? Kiedy punkty karne są kasowane?

Kto prowadzi ewidencję?

Każde naruszenie przepisów drogowych skutkuje otrzymaniem przez kierowcę określonej liczby punktów karnych (od 0 do 10), zgodnie z taryfikatorem zamieszczonym w rozporządzeniach. Są one wpisywane do ewidencji punktów karnych. Ewidencja punktów karnych prowadzona jest przez komendanta wojewódzkiego Policji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby popełniającej wykroczenie.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Gdzie sprawdzić liczbę punktów karnych?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych masz na swoim koncie? Jeżeli nie jesteś pewien, a potrzebujesz takiej informacji, masz prawo uzyskać ją w formie ustnej lub na specjalnym zaświadczeniu w siedzibie organu prowadzącego ewidencję (np. w Warszawie jest to Sekcja Wykroczeń Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, w większości województw jest to Komenda Miejska lub Powiatowa) lub, w miarę możliwości technicznych, w innej jednostce Policji.

Zobacz: Co grozi za handel punktami?

Kiedy punkty są usuwane?

Punkty karne są usuwane z ewidencji w kilku sytuacjach:

• jeżeli wydano decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym;
• w razie otrzymania informacji o pozytywnym wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji (na które jest wysyłana m.in. osoba, która przekroczy granicę 24 punktów);
• jeżeli od dnia popełnienia naruszenia upłynął rok (chyba, że przed upływem tego okresu kierowca dopuścił się naruszeń, za które liczba punktów karnych przekroczyła 24);
• w razie odbycia szkolenia.

Zobacz też: Za jakie wykroczenia kierowca może otrzymać 10 punktów karnych?

Jeśli chcesz zmniejszyć liczbę punktów karnych…

… wybierz się na szkolenie. Jego koszt jest stosunkowo niewielki (200-300zł), a pozwoli Ci usunąć z Twojego konta 6 punktów karnych. Szkolenie jest organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Można odbyć je raz na 6 miesięcy. Dlaczego warto? Przekroczenie 24 punktów karnych, oznacza konieczność poddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji oraz badaniom psychologicznym.

Zobacz też: Wszystko o kumulacji punktów karnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 04.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ewidencja punktów karnych prowadzona jest przez komendanta wojewódzkiego Policji.
Ewidencja punktów karnych prowadzona jest przez komendanta wojewódzkiego Policji.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama