| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Brak badań technicznych auta – czym skutkuje?

Brak badań technicznych auta – czym skutkuje?

Kiedy zostaniemy zatrzymani przez policję i kontrola wykaże brak przeprowadzonego badania technicznego, policjant zatrzyma nam dowód rejestracyjny.

Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego, możemy jeździć autem do 7 dni, ale pod warunkiem, że stróż prawa nie wpisał w nim ograniczeń, np. dojazd wyłącznie do stacji kontroli pojazdów. Pokwitowanie może jednak zawierać także całkowity zakaz poruszania się danym pojazdem.

Zobacz też: Jaka jest odpowiedzialność właściciela parkingu?

Policjanci decyzje takie, jak opisane powyżej, podejmują uzależniając je m.in. od wieku auta oraz jego stanu technicznego. Należy jednak bardzo uważać poruszając się takim pojazdem z ograniczonymi możliwościami prowadzenia. Kiedy bowiem natkniemy się na kontrolę policyjną i zostanie nam udowodnione, że nałożone ograniczenia zlekceważyliśmy, może się to skończyć odholowaniem auta na parking policyjny oraz dotkliwą grzywną.

Zobacz też: Jak przygotować się na awarię samochodu podczas podróży?

Kiedy uczestniczymy w wypadku prowadząc auto bez ważnego przeglądu, także możemy mieć duże kłopoty. Szczególnie wówczas, kiedy udowodnione by zostało, że stan techniczny naszego auta miał związek ze szkodą – to w przypadku odszkodowań z OC. W przypadku AC ubezpieczyciele wprowadzili wyłączenia odpowiedzialności w przypadku braku przeglądu technicznego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Styczyński

Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »