| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Jak sprawdzić liczbę posiadanych punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można sprawdzić zgłaszając się na komendę policji właściwej dla miejsca naszego zameldowania. Policja prowadzi ewidencję kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego.

W ewidencji tej rejestrowane są wykroczenia drogowe popełnione przez kierowcę, wraz z odpowiadającą im liczbą punktów. Kierowca, który jest zainteresowany ilością posiadanych przez siebie punktów karnych ma prawo uzyskać od policji informację ustną lub zaświadczenie pisemne o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów odpowiadających dokonanym naruszeniom, których dokonał. Informację taką można uzyskać niemal w każdej jednostce policji.

Zobacz również: Jak przedawniają się punkty karne?

Aby otrzymać od policji informację ustną o stanie naszego konta punktów karnych, wystarczy zgłosić się na policję w miejscu właściwym dla naszego zameldowania. Potrzebny będzie do tego celu dokument tożsamości ze zdjęciem. Nieco inaczej wygląda sprawa, kiedy chcemy otrzymać zaświadczenie pisemne o wpisach ostatecznych lub tymczasowych dotyczących punktów karnych. Pisemnych zaświadczeń o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego wymagają niekiedy pracodawcy kierowców zawodowych.

W tym przypadku oprócz stawienia się z dokumentem tożsamości, niezbędne jest jeszcze złożenie wypełnionego wniosku oraz dokonanie przez zainteresowanego zapłacenia opłaty skarbowej, która wynosi ok. 20 zł. O takie zaświadczenia wnioskują zwykle instruktorzy nauki jazdy, egzaminatorzy, kandydaci na egzaminatorów, czy kierowcy z firm posiadających floty pojazdów.

Zobacz również: Jak odzyskać prawo jazdy?

Mieszkańcy Warszawy oraz okolicznych powiatów chcąc sprawdzić ilość posiadanych przez siebie punktów karnych, powinni udać się do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji na ul. Waliców 15.

Nie może sprawdzić ilości punktów karnych policjant podczas kontroli drogowej. Nie należy też policjantów z drogówki o to prosić, gdyż oni nie mają fizycznie takiej możliwości. W komputerowej bazie danych jest tylko informacja, że osoba kontrolowana: „zbiera punkty” , „nie zbiera punktów” lub „przekroczyła punkty”.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »