reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Szkolenie „Punkty karne”

Szkolenie „Punkty karne”

Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, obliguje ich do tego Kodeks Drogowy. Otrzymane i zewidencjonowane punkty karne usuwane są po upływie roku od dnia naruszenia.

Kierowca naruszający przepisy ruchu drogowego, a więc taki, który otrzymał punkty karne, może jednak na własny koszt wziąć udział w szkoleniu, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów karnych o sześć. Szkolenie "Punkty karne" organizowane jest przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Polega ono na jednorazowym spotkaniu z policjantem i psychologiem. Odbywa się ono w formie pogadanki i prelekcji przy jednoczesnym wykorzystaniu środków audiowizualnych. Kończąc szkolenie kursant otrzymuje zaświadczenie wydane przez Dyrektora WORD, na podstawie którego właściwy Komendant Wojewódzki Policji prowadzący ewidencję punktów karnych zmniejsza o sześć ich liczbę.

Zobacz również: Czy można wziąć za kogoś punkty karne?

W szkoleniu takim nie można brać udziału częściej niż raz na pół roku!

Zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich kierowców. Kierowcy, w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, nie przysługuje możliwość odbycia szkolenia.

• Tak zwany kierowca "młody", tzn. będący w okresie jednego roku od dnia wydania prawa jazdy po raz pierwszy, nie może przekroczyć 20 punktów karnych. Jeżeli otrzyma punktów więcej, to zostaje mu cofnięte uprawnienie do kierowania pojazdami silnikowymi co oznacza, iż od początku musi odbyć szkolenie w Ośrodku Szkolenia Kierowców i zdać egzamin państwowy na prawo jazdy;

• Kierowcy posiadający prawo jazdy powyżej roku nie mogą przekroczyć limitu 24 punktów karnych. Jeżeli kierowca otrzyma 25 punktów i więcej, to czeka go skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji - czyli ponowny egzamin państwowy na prawo jazdy (teoretyczny i praktyczny), przeprowadzany w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego oraz badanie psychologiczne przeprowadzane w celu orzeczenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

Zobacz również: Zabiorą prawo jazdy za nieopłacone mandaty

Aby wziąć udział w takim szkoleniu należy przedstawić wypełniony wniosek. Potrzebne są także dane z dowodu osobistego oraz prawa jazdy. Należy również przedstawić dowód dokonania wpłaty za udział w szkoleniu. W WORD Warszawa szkolenie „Punkty karne” kosztuje obecnie 350 zł.

Ilość posiadanych punktów karnych można sprawdzić na policji. Mieszkańcy Warszawy mogą to zrobić w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie, przy ul. Waliców 15, w pokoju 7.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama