| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy za używanie CB-radia można dostać mandat?

Czy za używanie CB-radia można dostać mandat?

CB radio jest urządzeniem służącym do komunikacji między kierowcami. Niegdyś mało popularne i stosowane głownie przez kierowców zawodowych w dzisiejszych czasach zyskało niezwykłą popularność.

CB radio używane jest przede wszystkim do ostrzegania przed zagrożeniami znajdującymi się na drodze, takimi jak wypadki, utrudnienia w ruchu, korki, ale w dużej mierze służy również jako doskonały sposób na wzajemne informowanie się kierowców o miejscach, w których ustawiony jest fotoradar, bądź stoi patrol policji z tzw. „suszarką”.

Stosunkowo niewielki koszt zakupu i łatwość montażu, zachęca do zainwestowania w CB, ponieważ poniesiony nakład finansowy może nam się zwrócić już po przebyciu jednej trasy i uniknięciu kilku ustawionych po drodze kontroli prędkości. Specjaliści szacują, że na dziesięć pojazdów, poruszających się na dłuższych odcinkach, średnio siedem porusza się z CB radiem.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator?

Ostatnio pojawiły się sygnały o nakładaniu mandatów karnych na użytkowników za niezgodne z przepisami stosowanie urządzenia. W związku z tym, po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów, można jednoznacznie powiedzieć, iż nigdzie nie ma zapisu, który zabraniałby używania CB radia.

W kodeksie drogowym w art. 45 zapisane jest, iż zabrania się kierowcy korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania w ręku słuchawki lub mikrofonu. Można wyraźnie zauważyć, iż jest to konkretne wskazanie na telefon, za który nie można uznać innego urządzenia nadawczo-odbiorczego, jakim jest m.in. CB radio. Wynika to z budowy, sposobu łączności i charakterystyki CB radia i telefonu.

Z powodu tego, iż nigdzie w przepisach, nie znajdziemy zapisu zabraniającego używania CB radia, jednoznacznie można stwierdzić, iż jego stosowanie jest legalne i nie możemy być ukarani ani za posiadanie zamontowanego urządzenia, gotowego do użycia, ani za jego używanie.

Zobacz również: Czy można odmówić badania alkomatem?

Jedyną możliwością ukarania za użytkowanie CB radia jest przypadek, w którym w danej sytuacji jego użytkowanie może spowodowania zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu pojazdów. Funkcjonariusz Policji może wówczas zastosować art. 3 kodeksu drogowego, zgodnie z którym każdy uczestnik ruchu drogowego lub też inna osoba znajdująca się na drodze, są zobowiązani do zachowania ostrożności lub w pewnych szczególnych wypadkach, przewidzianych w ustawie, szczególnej ostrożności oraz unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »