reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy za używanie CB-radia można dostać mandat?

Czy za używanie CB-radia można dostać mandat?

CB radio jest urządzeniem służącym do komunikacji między kierowcami. Niegdyś mało popularne i stosowane głownie przez kierowców zawodowych w dzisiejszych czasach zyskało niezwykłą popularność.

CB radio używane jest przede wszystkim do ostrzegania przed zagrożeniami znajdującymi się na drodze, takimi jak wypadki, utrudnienia w ruchu, korki, ale w dużej mierze służy również jako doskonały sposób na wzajemne informowanie się kierowców o miejscach, w których ustawiony jest fotoradar, bądź stoi patrol policji z tzw. „suszarką”.

Stosunkowo niewielki koszt zakupu i łatwość montażu, zachęca do zainwestowania w CB, ponieważ poniesiony nakład finansowy może nam się zwrócić już po przebyciu jednej trasy i uniknięciu kilku ustawionych po drodze kontroli prędkości. Specjaliści szacują, że na dziesięć pojazdów, poruszających się na dłuższych odcinkach, średnio siedem porusza się z CB radiem.

Zobacz również: Jak dbać o akumulator?

Ostatnio pojawiły się sygnały o nakładaniu mandatów karnych na użytkowników za niezgodne z przepisami stosowanie urządzenia. W związku z tym, po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów, można jednoznacznie powiedzieć, iż nigdzie nie ma zapisu, który zabraniałby używania CB radia.

W kodeksie drogowym w art. 45 zapisane jest, iż zabrania się kierowcy korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania w ręku słuchawki lub mikrofonu. Można wyraźnie zauważyć, iż jest to konkretne wskazanie na telefon, za który nie można uznać innego urządzenia nadawczo-odbiorczego, jakim jest m.in. CB radio. Wynika to z budowy, sposobu łączności i charakterystyki CB radia i telefonu.

Z powodu tego, iż nigdzie w przepisach, nie znajdziemy zapisu zabraniającego używania CB radia, jednoznacznie można stwierdzić, iż jego stosowanie jest legalne i nie możemy być ukarani ani za posiadanie zamontowanego urządzenia, gotowego do użycia, ani za jego używanie.

Zobacz również: Czy można odmówić badania alkomatem?

Jedyną możliwością ukarania za użytkowanie CB radia jest przypadek, w którym w danej sytuacji jego użytkowanie może spowodowania zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu pojazdów. Funkcjonariusz Policji może wówczas zastosować art. 3 kodeksu drogowego, zgodnie z którym każdy uczestnik ruchu drogowego lub też inna osoba znajdująca się na drodze, są zobowiązani do zachowania ostrożności lub w pewnych szczególnych wypadkach, przewidzianych w ustawie, szczególnej ostrożności oraz unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama