Kategorie

Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Cezary Horbaczewski
Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?
Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?
Wielu, zwłaszcza młodych kierowców lubi słuchać głośno muzyki podczas prowadzenia pojazdu, lub podczas postoju. Czy za głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi mandat?

Zakłócanie ciszy nocnej najczęściej kojarzy się z organizowaniem przez sąsiada imprezy, przez którą nie możemy liczyć na spokojny wypoczynek. Natomiast amatorzy muzyki odtwarzanej z samochodowych głośników znacznie przekraczając ich przeznaczenie wydaje się, iż nie zdają sobie sprawy z efektu rozprzestrzeniania się dźwięku w powietrzu i zjawisku nachodzenia na siebie fal.

Zobacz też: Czy można prowadzić samochód po jednym piwie?

Po pierwsze puszczanie nadmiernie głośnej muzyki czy to z samochodu czy z radia domowego jest karalne. Także, gdy czynności dopuszczamy się w ciągu dnia.

Po drugie takie zachowanie może prowadzić do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu (kierowca może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych wydawanych np. przez pojazd uprzywilejowany).

Zobacz też: Kiedy piesi mogą przejść przez ulicę poza przejściem dla pieszych?

Słuchanie głośnej muzyki w samochodzie, a zakłócanie ciszy nocnej

W Polsce godziny ciszy nocnej najczęściej ustalane są indywidualnie (miejscowe prawo zwyczajowe, zarządzenie właściwego organu). W praktyce jest to okres między godziną 22 a 6 rano. W tym czasie każdy ma prawo do spokojnego spoczynku nocnego, a jego zakłócanie, zgodnie z Kodeksem wykroczeń, jest zagrożone karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywną. Puszczanie głośnej muzyki z samochodu, w tym czasie, jest tak samo sankcjonowane, niezależnie od tego czy pojazd znajduje się na drodze publicznej czy prywatnej. Jeżeli ponadto silnik pracuje podczas postoju, dłużej niż minutę, to jest to kolejne wykroczenie zagrożone grzywną w wysokości 100 zł.

Słuchanie głośnej muzyki w samochodzie, a zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Zgodnie z art. 86 kodeksu wykroczeń kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. Czy posiadacz pojazdu puszczając głośno muzykę może być narażony na odpowiedzialność z tego przepisu? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie. Najprawdopodobniej nad oceną tego przepisu musiałby pochylić się sąd i odpowiedzieć na pytanie, czy działanie posiadacza pojazdu i pośrednie wpłynięcie na inne zdarzenie może być karane. Dla przykładu z powodu głośnej muzyki kierowcy nie byli w stanie usłyszeć sygnałów dźwiękowych, przez co nastąpiło opóźnienie karetki, co miało bezpośredni wpływ na stan zdrowia pacjenta.

Zobacz też: Czy można udostępniać na filmie numery rejestracyjne samochodu?

Zakłócanie spokoju i porządku publicznego

Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje każdego uczestnika ruchu i inne osoby znajdujące się na drodze do unikania wszelkich działań, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie. Wynika z tego, że z mocy samej ustawy wyżej wymienione osoby są obowiązane do niezakłócania spokoju lub porządku publicznego. Można z tego wywnioskować, że każdy uczestnik ruchu powinien zachować się w ten sposób. Niestety  świadomość prawna jest nadal na niezadowalającym poziomie. Również brakuje sankcji za niedostosowanie się do tego przepisu. W art. 96 § 1 pkt 6 stanowi się, iż „Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem podlega karze grzywny”. Można z tego wnioskować ewentualną odpowiedzialność.

Odpowiedzialność cywilna za nadmierny hałas

Powyżej opisana odpowiedzialność dotyczy odpowiedzialności karnej, ale to nie jest jedyne rozwiązanie, z którego możemy skorzystać. Odpowiedzialność cywilna właściciela nieruchomości, którego skutki działania są odczuwalne na cudzej nieruchomości (immisja), jest uregulowana w polskim prawie. Głośne odtwarzanie muzyki bezpośrednio wiąże się z powstawaniem hałasu. W takiej sytuacji przysługuje co do zasady roszczenie o zaniechanie immisji. Jeżeli immisja wywiera negatywny skutek na psychikę powód może dochodzić ochrony w trybie naruszenia dóbr osobistych, na przykład kiedy jest odtwarzana niespokojna muzyka z samochodu.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?

  Wysokość składki OC, punkty karne. Nowy pomysł rządu

  Wysokość składki OC i punkty karne, czyli rząd ma pomysł na kolejny bat na kierowców. Popełniasz dużo wykroczeń, zapłacisz wyższe ubezpieczenie.

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021

  Nowe kary dla pijanych kierowców 2021, czyli pomysł rządu na ograniczenie ilości nietrzeźwych prowadzących na polskich drogach.

  Punkty karne kasowane po 2 latach. Nowy pomysł rządu

  Punkty karne kasowane po 2 latach i więcej punktów karnych w czasie jednej kontroli drogowej. To zmiany dla kierowców, które proponuje rząd.

  Mandaty do 5 tys. zł, czyli rząd ma nowy system kar dla kierowców

  Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.

  Nissan Qashqai 2021: pierwsza jazda japońskim crossoverem

  Nissan Qashqai 2021, czyli mieliśmy okazję po raz pierwszy spotkać się z japońskim crossoverem. I spotkanie to odbyło się na polskim gruncie!

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową

  Przejście dla pieszych przez ścieżkę rowerową - jak powinien zachować się pieszy? Jakie zasady go obowiązują? Sprawdziliśmy to.

  Pieszy idący po drodze dla rowerów. Może?

  Pieszy idący po drodze dla rowerów - w jakich przypadkach taki scenariusz jest możliwy? Prawo stawia kilka warunków. Zaraz o nich opowiemy.

  Kara za brak ciągłości OC. Ile wynosi?

  Kara za brak ciągłości OC, czyli co się stanie gdy kierowca zapomni o przedłużeniu obowiązkowej polisy na samochód? Czeka go kara od UFG.

  Regres ubezpieczeniowy OC, czyli pijany kierowca a wypadek

  Regres ubezpieczeniowy OC sprawia, że pijany kierowca musi zwrócić pieniądze wypłacone przez ubezpieczyciela po wypadku. Co warto o nim wiedzieć?

  Peugeot 208 [Test]: wersja GT, 130-konny benzyniak i automat

  Peugeot 208 wreszcie zawitał przed naszą redakcją. Na to auto czekaliśmy naprawdę długo. Chyba było jednak warto - i to pomimo.... czerwonego lakieru.

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych

  Kierowanie ruchem drogowym podczas robót drogowych wymaga posiadania przez osobę specjalnych uprawnień. Wiedzieliście o tym?

  Jak zostać kierowcą autobusu?

  Jak zostać kierowcą autobusu? Kierowca musi spełnić kilka warunków i potwierdzić swoje predyspozycje właściwym wpisem w prawie jazdy.

  Na wakacje samochodem po Europie. O czym pamiętać?

  Na wakacje samochodem po Europie? Pamiętaj o limitach prędkości, gęstszej sieci fotoradarów i zdecydowanie droższych mandatach.

  Kradzież katalizatora. Autocasco pokryje koszty?

  Kradzież katalizatora. Autocasco obejmuje takie przypadki? Wszystko zależy od oferty przygotowanej przez firmę. Na co uważać kupując AC?