| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Czy grozi mandat za głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie?

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców lubi słuchać głośno muzyki podczas prowadzenia pojazdu, lub podczas postoju. Czy za głośne słuchanie muzyki w samochodzie grozi mandat?

Zobacz też: Czy można udostępniać na filmie numery rejestracyjne samochodu?

Zakłócanie spokoju i porządku publicznego

Prawo o ruchu drogowym zobowiązuje każdego uczestnika ruchu i inne osoby znajdujące się na drodze do unikania wszelkich działań, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie. Wynika z tego, że z mocy samej ustawy wyżej wymienione osoby są obowiązane do niezakłócania spokoju lub porządku publicznego. Można z tego wywnioskować, że każdy uczestnik ruchu powinien zachować się w ten sposób. Niestety  świadomość prawna jest nadal na niezadowalającym poziomie. Również brakuje sankcji za niedostosowanie się do tego przepisu. W art. 96 § 1 pkt 6 stanowi się, iż „Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem podlega karze grzywny”. Można z tego wnioskować ewentualną odpowiedzialność.

Odpowiedzialność cywilna za nadmierny hałas

Powyżej opisana odpowiedzialność dotyczy odpowiedzialności karnej, ale to nie jest jedyne rozwiązanie, z którego możemy skorzystać. Odpowiedzialność cywilna właściciela nieruchomości, którego skutki działania są odczuwalne na cudzej nieruchomości (immisja), jest uregulowana w polskim prawie. Głośne odtwarzanie muzyki bezpośrednio wiąże się z powstawaniem hałasu. W takiej sytuacji przysługuje co do zasady roszczenie o zaniechanie immisji. Jeżeli immisja wywiera negatywny skutek na psychikę powód może dochodzić ochrony w trybie naruszenia dóbr osobistych, na przykład kiedy jest odtwarzana niespokojna muzyka z samochodu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »