reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Czy dopuszczalny limit alkoholu zostanie zmieniony?

Czy dopuszczalny limit alkoholu zostanie zmieniony?

Według doniesień medialnych trwają prace nad zmianą dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi kierowcy prowadzącego pojazd. Czy to prawda?

Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi prowadzącego pojazd mechaniczny

W Polsce od lat obowiązują te same dopuszczalne limity stężenia alkoholu we krwi kierowcy prowadzącego pojazd mechaniczny. W myśl litery prawa popełniamy wykroczenie (za które oprócz grzywny i zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, grozi nam kara aresztu), gdy prowadzimy np. samochód, mając we krwi stężenie alkoholu osiągające wartość między 0,2 a 0,5 promila. Jeżeli przekroczy wartość 0,5 promila, mamy do czynienia z przestępstwem zagrożonym karami grzywien i pozbawienia wolności od 2 do nawet 15 lat (w zależności od okoliczności).

Zobacz też: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Dopuszczalny limit stężenia alkoholu we krwi prowadzącego pojazd mechaniczny – jak to wygląda w innych krajach europejskich?

Biorąc pod uwagę restrykcje dotyczące spożycia alkoholu przez kierowców w krajach Europy Zachodniej, polskie limity są w tym zakresie wyśrubowane. Dla przykładu w Niemczech limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy to 0 promili, ale tylko w okresie dwóch lat od daty odbioru prawa jazdy. Później limit rośnie do 0,5 promila.

W Litwie ustalono limit na 0,4 promila dla kierowców, którzy mają prawo jazdy dłużej niż dwa lata. Dla pozostałych obowiązuje norma 0,2 promila.

W Wielkiej Brytanii (z wyłączeniem Szkocji) obowiązuje norma 0,8 promila, a w Szkocji 0,5 promila.

Bardziej restrykcyjne przepisy w tym zakresie obowiązują m.in. u naszych południowych sąsiadów – w Czechach i w Słowacji nie wolno prowadzić samochodu mając we krwi nawet minimalne stężenie alkoholu. Dopuszczalna norma to 0 promili.

Zobacz też: Co grozi za jazdę na rowerze po alkoholu w 2016 r.?

Czy dopuszczalny limit alkoholu zostanie zmieniony?

Spore różnice w kwestii dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowcy mają uzasadnienie w kulturze (także kulinarnej) społeczeństwa.

Tam, gdzie obowiązują luźniejsze limity w granicach 0,5 promila stężenia alkoholu we krwi większość zmotoryzowanych nie siedzi z alkomatem przy obiedzie i nie pije alkoholu dotąd aż osiągnie dopuszczalny limit.

Chodzi o możliwość wypicia do trwającego zazwyczaj co najmniej godzinę lunchu, lub trwającej jeszcze dłużej kolacji kieliszka wina czy małej butelki piwa. Chodzi o podkreślenie wrażeń kulinarnych a nie upojenie się alkoholem.

Odpowiedzialność kierowców w kwestii spożycia trunków, ale również w kwestii przestrzegania przepisów ruchu drogowego przenosi się na powszechną, zazwyczaj wysoką kulturę jazdy i w efekcie na niższą liczbę wypadków.

Biorąc pod uwagę powyższe i zestawiając to z marną kulturą jazdy polskich kierowców, a także statystykami dotyczącymi liczby przyłapanych na prowadzeniu auta nietrzeźwych kierowców (7974 w maju 2016 r. według statystyk Policji) podwyższenie dopuszczalnego limitu stężenia alkoholu we krwi byłoby w Polsce ryzykowne.

Jak czytamy w komunikacie na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa: „W odpowiedzi na (…) doniesienia medialne informujemy, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie pracuje nad zmianami w zakresie dopuszczalnego limitu alkoholu dla kierowców ani nie planuje takich zmian. Do MIB nie wpłynął żaden wniosek w tej sprawie. MIB jest przeciwne liberalizacji przepisów w tym zakresie.”

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama