REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto kontroluje działania straży miejskiej w Polsce?

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Strażnicy miejscy bardzo często nieprawidłowo ustawiają fotoradary. Czy można się od ich decyzji odwołać?
Strażnicy miejscy bardzo często nieprawidłowo ustawiają fotoradary. Czy można się od ich decyzji odwołać?
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kontrole straży miejskiej są coraz częstsze, ale czy można się od nich jakoś odwołać? Kto kontroluje działania straży miejskiej? Czy jest ona bezkarna?

Zadania straży miejskiej

Głównymi funkcjami straży miejskiej w Polsce są ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz kontrola ruchu drogowego w zakresie określonym w przepisach ruchu drogowego, jednak o wiele mniejszym niż policja. Kontrolą pracy straży miejskiej zajmuje się Najwyższa Izba Kontroli ( NIK ) oraz lokalne władze poszczególnych miast.

REKLAMA

Straż miejska coraz częściej zajmuje się kontrolą ruchu drogowego, natomiast mniej skupia się na pilnowaniu porządku w miastach. Jednak aby strażnicy miejscy mogli kontrolować prędkość za pomocą radaru, musi zostać spełniony dodatkowy wymóg. Na każdorazowe użycie fotoradaru potrzebna jest zgoda miejscowego komendanta policji. Zgoda ta dotyczy użycia urządzenia w konkretnym miejscu oraz czasie.

Zobacz też: Uprawnienia straży miejskiej wobec kierowców

Pierwszym etapem kontroli pracy straży miejskiej jest analiza sprawozdań przekazywanych przez komendanta służb miejskich władzom lokalnym. W tym momencie najczęściej kończy się nadzór nad pracą strażników miejskich. Zdarza się jednak, że Najwyższa Izba Kontroli przeprowadza kontrolę w danej miejscowości, sprawdzając rzetelność dokumentów zdanych przez służby porządkowe.

Ustawienie fotoradaru

REKLAMA

O poprawne ustawienie radarów może dbać każdy z mieszkańców miasta. Straż miejska dysponuje stacjonarnymi fotoradarami oraz, za zgodą policji, również ruchomymi. Jakie czynniki mogą powodować, że fotoradary błędnie odczytują pomiary prędkości?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutkiem źle ustawionego radaru stacjonarnego jest niekontrolowane odbicie się wiązki radarowej. Przyczyną tego zjawiska może być metalowe ogrodzenie znajdujące się przy jezdni, tablica reklamowa, a nawet zaparkowana ciężarówka. Może to doprowadzić do tego, że zmierzona może być prędkość samochodu poruszającego się po przeciwległym pasie ruchu. Producenci określają również, pod jakim kątem względem jezdni powinien być ustawiony radar. Wynosi on 22 stopnie. Jeżeli zauważymy, że powyższy kąt znacznie odbiega od określonego przez producenta, to możemy już mówić o błędnym ustawieniu radaru.

Zobacz też: Straż miejska może wystawiać mandaty z fotoradarów

REKLAMA

Zarówno radary stacjonarne jak i ruchome muszą być poprzedzone znakiem D-51. Jest to znak drogowy informujący o kontroli prędkości, na którym musi być określony dokładny odcinek drogi kontrolowany przez fotoradar. Brak tego znaku może być podstawą do zgłoszenia błędnego ustawienia radaru. Ponadto, obydwa rodzaje radarów nie mogą być ustawione w odległości mniejszej niż 500 metrów od poprzedniego fotoradaru. Dodatkowo, strażnicy miejscy muszą ustawiać się w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu. Jeżeli jest taka możliwość, powinni się oni znajdować poza jezdnią i poboczem.

Wszelkie nieścisłości wynikające ze złego usytuowania radarów stacjonarnych kierujący pojazdem może zgłosić w najbliższej siedzibie straży miejskiej w danej miejscowości. Natomiast uwagi dotyczące źle umiejscowionych radarów ruchomych mogą być zgłaszane w jednostkach nadrzędnych, w tym przypadku u komendanta policji.

Jeśli miniemy fotoradar, który naszym zdaniem jest źle ustawiony warto się zawrócić i przy użyciu kamery zarejestrować zarówno ustawienie radaru względem otoczenia (nie może on być skierowany na metalowe ogrodzenia itp.) jak i pracę samych strażników miejskich. Mamy do tego pełne prawo, a zebrany materiał może stanowić dowód dla sądu świadczący o nieprawidłowościach w działaniu funkcjonariuszy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA