Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można wozić tablicę rejestracyjną za szybą?

Tablica za szybą
Tablica za szybą
Tablica za szybą: czy to legalne na polskich drogach, czy auto powinno zostać wycofane z ruchu? Oto pytanie na dziś.

Czy można wozić tablicę rejestracyjną za szybą?

Prawo o ruchu drogowym dość jasno stwierdza, że pojazd dopuszczony do ruchu musi spełnić trzy warunki. Przede wszystkim wpisywać się z specyfikację techniczną określoną w stosownych przepisach. Poza tym powinien być zarejestrowany oraz zaopatrzony w zalegalizowane tablice rejestracyjne. Jeżeli pojazd nie spełnia któregoś z wymogów, a mimo wszystko znajduje się na drodze publicznej, jego kierowca popełnia wykroczenie. A to podlega naprawdę solidnej karze. Tylko teraz czy wożenie tablicy rejestracyjnej za szybą oznacza, że auto nie spełnia warunków technicznych?

Tablica rejestracyjna za szybą: co na to prawo?

Przepisy w kwestii tablic rejestracyjnych są jednoznaczne. Kwestię tą regulują konkretnie właściwe rozporządzenia.

"Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu." - art. 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Przepisy tym samym jasno pokazują, że obowiązkiem jest zastosowanie zarówno tylnej, jak i przedniej tablicy rejestracyjnej. Tym samym brak przedniej tablicy rejestracyjnej oznacza niewypełnienie obowiązku kierującego.

Tablica za szybą: mandat niski, kara wysoka!

Niezastosowanie się do tego zapisu w najlepszej opcji będzie oznaczać 50-złotowy mandat i odebranie dowodu rejestracyjnego. W najgorszej kierowca może podlegać karze grzywny do 3000 złotych lub karze nagany - takie sankcje jest jednak w stanie nałożyć już wyłącznie sąd. Co warto pamiętać, opisane przed chwilą kary dotyczą przede wszystkim starego taryfikatora mandatów. W nowym wykroczenie może oznaczać nawet 30 tys. zł grzywny wlepionej przez sąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tablica za szybą, bo nie ma miejsc na tablicę na nadwoziu?

Oczywiście może się okazać, że samochód nie posiada "miejsc konstrukcyjnie przeznaczonych do montażu tablic rejestracyjnych". To jednak jeszcze żadne wytłumaczenie. Bo i taki scenariusz przewidują przepisy. Niestety także i w tym przypadku miejscem umieszczenia oznaczenia nie może być przestrzeń za przednią szybą - a raczej przygotowany przez kierowcę punkt montażowy w ramach pasa przedniego.

"Jeżeli pojazd nie posiada specjalnego miejsca do umocowania tablic rejestracyjnych, to przednią i tylną tablicę rejestracyjną umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy rejestracyjnej - po lewej stronie pojazdu." - art. 35 ust. 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Przepisy przewidują również taki przypadek, w którym pojazd nie posiada dedykowanej ramki na tablicę. W takim przypadku oznaczenie z tyłu i przodu pojazdu umieszcza na środku szerokości lub po lewej stronie. Lokalizacja po lewej stronie jest możliwa tylko w tym przypadku, gdyby coś ograniczało widoczność tablicy rejestracyjnej - np. elementy zderzaka lub wlotów powietrza.

Czy można wozić tablicę rejestracyjną za szybą samochodu sportowego?

Tablice za szybą najczęściej pojawiają się w samochodach sportowych. Ich kierowcy nie chcą psuć wyglądu auta czy jego właściwości aerodynamicznych oznaczeniami. Jak jednak nietrudno się domyślać, przepisy dotyczą także ich. A to oznacza, że wożenie tablicy za szybą jest nielegalne również w pojazdach takich jak ferrari, bentley czy lamborghini. Ich kierowcy również powinni liczyć się z mandatem za brak tablic rejestracyjnych.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • xyz
    2021-10-25 19:03:38
    A co z naklejką "udającą" tablicę, zamiast tablicy? Tą już łatwiej umieścić na zderzaku. Sam mam "samochody sportowe" i to jakieś średniowiecze jest z tymi przepisami. Niedługo będziemy na mułach jeździć.
    4
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To nie primaaprilisowy żart. Te historie z rynku moto są prawdziwe!

Prima Aprilis? 3-letni okres oczekiwania na dostawę auta, szyby „na korbki”, 24 tysiące złotych (MIESIĘCZNIE) za samochód, papierowa umowa leasingu w dobie rewolucji technologicznej  – to niektóre historie „z życia” rynku moto, jakie wytypowali analitycy Carsmile w okazjonalnym raporcie na 1 kwietnia. Choć do złudzenia przypominają one prima-aprilisowe żarty, w rzeczywistości są … prawdziwe. 

Włączony silnik w garażu to potężne zagrożenie

Włączony silnik w garażu jest zdecydowanie jednym z tych błędów, których należy się wystrzegać. Szczególnie jeżeli garaż nie ma wentylacji.

Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego?

Czy zakup nowego samochodu należy zgłosić do urzędu skarbowego? To pytanie, które zadawać sobie mogą nabywcy. Poszukajmy odpowiedzi.

Wymiana opon na letnie. Za wcześnie gorzej niż za późno!

Wymiana opon na letnie. Za wcześnie umówiona wizyta u wulkanizatora może wyłączyć auto z użytkowania. Powód? Tym jest zmienność pogody.

Kiedy koniec diesla w Polsce? Nie tylko diesla zresztą. To dziś ważne pytanie.

Kiedy koniec diesla w Polsce? Spada udział diesli wśród pojazdów osobowych. A przecież dużymi krokami zbliża się zakaz sprzedaży aut spalinowych.

Rodzinny sedan Nissana. Odpowiedź na współczesny styl życia

Rodzinny sedan Nissana to nic innego jak koncept Contemporary Lifestyle Vehicle. Auto bazuje na kultowym modelu Skyline.

Kia EV9. Premiera 7-miejscowego, elektrycznego SUV-a z Korei

Kia EV9. Premiera zdradziła wiele szczegółów dotyczących nowego elektrycznego SUV-a. Niektóre z funkcji pojazdu brzmią naprawdę imponująco.

Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Będziecie zaskoczeni!

Ile Toyota sprzedała C-HR-ów? Japończycy mają się czym pochwalić. Szczególnie że mówimy tylko o jednej generacji auta i 7 latach obecności na rynku.

Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach. Nowy pomysł UE

Ładowarki dla elektrycznych ciężarówek przy autostradach i znowelizowane rozporządzenie AFIR toruje drogę dla elektrycznych napędów.

Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. Nowy plan rozwoju marki

Mitsubishi zaprezentuje 16 nowych modeli. To efekt ogłoszenia trzyletniego średniookresowego planu na lata fiskalne 2023-2025 "Challenge 2025".

Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna?

Czemu wymiana opon na letnie jest tak ważna? Dostosowanie typu opon do sezonu to kwestia bezpieczeństwa. Więcej na ten temat w naszym tekście.

Niebezpieczny kierowca, czyli jaki? Oto opinia Polaków

Niebezpieczny kierowca? Dziś przedstawimy opinie Polaków na ten temat i dane wynikające ze statystyk policyjnych.

Toyota Prius 2023. Rezerwacje na nową hybrydę ruszyły

Toyota Prius 2023 to nowa hybryda plug-in z Japonii. Właśnie wystartowały w Polsce rezerwacje na model. Na razie to jedynie rezerwacje online.

Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy?

Czy samochód elektryczny ma akumulator rozruchowy? Kierowcy często zastanawiają się nad tym czy elektryk ma akumulator rozruchowy 12V.

Toyota Proace Verso kamper. Oto nowa zabudowa Tanuki

Toyota Proace Verso kamper zyskała nową wersję. Auto otrzymuje wyposażenie kempingowe skonfigurowane przez doświadczonych podróżników.

Auta elektryczne we flocie. AstraZeneca kupiła 190 Volkswagenów

Auta elektryczne we flocie? Tak, mogą się sprawdzić. AstraZeneca kupiła właśnie 190 e-Volkswagenów z rodziny ID. Choć raczej nie kupiła, a wynajęła.

Jak wybrać nowe opony? Wybór sercem czy rozumem?

Jak wybrać nowe opony? Właściwie dobrane opony skrócą drogę hamowania pojazdu nawet o kilkanaście metrów. Warto pamiętać też o zasadzie 3P.

Łapki na kierownicę. Nowa akcja policji. O co w niej chodzi?

Łapki na kierownicę to akcja policji, która ma uświadomić jakie zagrożenia niesie za sobą używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu.

Amarok 2023. Cena modelu startuje od 229 000 zł netto

Amarok 2023. Cena nowego pick-up`a Volkswagena przestała być tajemnicą. Co więcej, zamówienia na model można już składać u dealerów marki.

Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną kolejnym punktem na mapie

Odcinkowy pomiar prędkości. Tunel pod Świną zostanie włączony do sieci pomiarowej GITD. W Świnoujściu na odcinku drogi DK93 rusza budowa OPP.

Wymiana opon na letnie 2023. Kiedy, jak i za ile? Sprawdźmy

Wymiana opon na letnie 2023, czyli dziś przygotujemy dla kierowców tabletkę wiedzy na ten temat. Kiedy zmienić opony, o czym pamiętać i ile to kosztuje w 2023 roku?

Czy można dostać mandat z kamery? I to na kilka sposobów

Czy można dostać mandat z kamery? Oczywiście że tak. Co więcej, sposobów zdobywania nagrań służby mają co najmniej kilka. Poznajmy je.

Mitsubishi L200 2024. Tak będzie wyglądać nowe wcielenie pick-up`a

Mitsubishi L200 2024, czyli kolejna generacja modelu ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku lub na początku kolejnego. Co wiadomo o modelu?

Volkswagen ID.2all. Tak będzie wyglądać elektryczne Polo?

Volkswagen ID.2all zapowiada koncepcję dostępnej, elektrycznej mobilności dla Europejczyków. Jest rozmiarów modelu Polo. Trafi zatem do segmentu B.

Przewoźniku - dopilnuj nowego obowiązku, jeśli nie chcesz stracić zezwolenia

Pakiet mobilności ponownie o sobie przypomina. Zgodnie ze zmianami w ustawie o transporcie drogowym, przewoźnicy są zobowiązani do spełnienia kolejnego obowiązku. Chodzi o przepis, wprowadzający konieczność zgłoszenia ilości zatrudnionych kierowców. W tym roku oświadczenie należy zgłosić już do 31 marca, a brak wypełnienia formalności może wiązać się poważnymi konsekwencjami dla przewoźników.