reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych

Zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych

Osoby wchodzące na pasy uzyskają pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na jezdnię. Nowe przepisy to jednak nie tylko prawa, ale i... obowiązki!

Rząd przyjął projekt ustawy, w głos której pieszy będzie miał pierwszeństwo nie tylko po wkroczeniu na jezdnię. Uzyska je chwilę wcześniej - w momencie, w którym pojawi się przed pasami i dopiero zacznie na nie wchodzić. Nowe zapisy oznaczają nowe uprawnienia, ale i nowe obowiązki. W przypadku kierowców konieczne stanie się zredukowanie prędkości w bezpośredniej bliskości przejścia dla pieszych - tak, aby prowadzący miał dłuższy czas na reakcję.

Pierwszeństwo pieszych - to prawo, ale i obowiązek!

Nowelizacja przepisów nałoży jednak też obowiązki na pieszych. Ci będą musieli zachować szczególną ostrożność oraz zwiększyć uwagę. A to nie koniec, bo dotyczyć ich będzie też... zakaz używania telefonu na przejściu. Zapis ten jest bezpośrednio umotywowany w przepisach. Ustawodawca mówi bowiem o upośledzeniu prawidłowej percepcji (szczególnie wzrokowej) w czasie wchodzenia na jezdnię i przechodzenia przez jezdnię.

Zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych. Nowe prawo czy martwy zapis?

Czy to dobry pomysł? W dużej mierze pewnie tak. Szczególnie że blisko 60 proc. Europejczyków przyznaje się do korzystania z urządzeń mobilnych w czasie przechodzenia przez pasy. A dodatkowo np. 23 proc. wypadków z udziałem pieszych, które wydarzają się w Wielkiej Brytanii, wynika z nieuwagi przechodnia. Sens nowych zapisów to jednak dopiero pierwszy z aspektów. Drugim jest kwestia egzekwowania. Bo nie sposób stworzyć nowe przepisy. Należy jeszcze wymusić ich stosowanie. No i tu powstaje zasadniczy problem. Bo nie da się przecież ustawić funkcjonariusza przy każdym przejściu w Polsce. A bez tego zakaz może się okazać kolejnym martwym zapisem prawnym i działaniem wyłącznie pozorowanym.

Zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych. Kiedy wejdzie w życie?

W chwili obecnej przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych i wynikających z tego faktu obowiązków mają formę projektu ustawy zatwierdzonego przez rząd. Teraz musi on trafić pod obrady sejmu i senatu, a następnie uzyskać podpis prezydenta. Dopiero wtedy możliwa będzie publikacja w Dzienniku Ustaw - i od jej terminu przepisy zaczną obowiązywać w ciągu 14 dni (chyba że ustawa będzie zakładać dłuższe vacatio legis). Pierwotnie przepisy miały wejść w życie w lipcu roku 2020.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych
Zakaz używania telefonu na przejściu dla pieszych

PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama