reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Kolejna zmiana

Czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa? Kolejna zmiana

Maseczka w samochodzie nadal jest obowiązkowa? Rządzący po raz kolejny zmieni obostrzenia w tej kwestii. Sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Kto musi mieć maseczkę w samochodzie?

W wyniku uderzenia drugiej fali epidemii rząd 10 października 2020 roku wprowadził obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Jednocześnie wprowadzony został też inny obowiązek. Maseczka w samochodzie osobowym stała się obligatoryjna wtedy, gdy w kabinie podróżowały osoby, które nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego. 16 października 2020 roku pojawiło nowe rozporządzenie. Co ono zmienia? Kto musi mieć maseczkę w samochodzie? Teraz już tak naprawdę nikt. Maseczka podczas jazdy autem przestała być obowiązkowa nawet w przypadku, w którym kierowca nie podróżuje wyłącznie z rodziną.

Zobacz również: Maseczka w samochodzie: obowiązek powrócił? Co z mandatami?

Wymazany został zapis mówiący o obowiązku noszenia maseczki w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.

Maseczka w samochodzie albo mandat? Już nie...

Brak obowiązku noszenia maseczki w samochodzie (bez względu na to ilu jest pasażerów i kim oni są dla siebie) oznacza, że policja nie może już dłużej karać tego wykroczenia. Skutek? Ani kierowca, ani podróżujący nie muszą obawiać się 500-złotowego mandatu.

Maseczka w samochodzie osobowym - skąd zmiana?

Zmiana jest dość zaskakująca. Szczególnie że została wprowadzona po zaledwie kilku dniach. Z czego może wynikać? Raczej nie ze zmiany sytuacji epidemiologicznej, a bardziej realnego spojrzenia na kwestię. Funkcjonariusze musieliby tak naprawdę zatrzymywać każdy pojazd, w którym jedzie więcej niż jedna osoba i legitymować podróżujących. Tylko w ten sposób byliby w stanie wykazać uchybienia i zacząć karać uczestników ruchu drogowego. A to scenariusz raczej mało prawdopodobny. Rząd postanowił zatem - jak można podejrzewać - zrezygnować z martwego zapisu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama