reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Dlaczego piesi muszą poruszać się lewą stroną jezdni?

Dlaczego piesi muszą poruszać się lewą stroną jezdni?

Ruch pieszych co do zasady wyznaczają chodniki. Taka sytuacja dotyczy jednak głównie terenu zabudowanego. Co powinny zrobić osoby poruszające się wzdłuż jezdni poza miastem? Powinny przede wszystkim poznać zasady bezpiecznego poruszania się.

W sytuacji, w której pieszy porusza się poza terenem zabudowanym, gdzie nie ma wyznaczonych chodników, wcale nie musi schodzić poza obrys drogi. Może z niej korzystać, powinien jednak poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pierwsza z nich? W miarę możliwości powinien poruszać się poboczem. To mimo wszystko przestrzeń, która daje osobie większy margines oddzielający go od ruchu pojazdów.

Pieszy na jezdni? Niech pamięta o odblaskach!

Co w sytuacji, w której pobocza nie ma? Pieszy ma prawo iść po jezdni. Nie ma na niej jednak pierwszeństwa. To oznacza mniej więcej tyle, że gdy zbliża się samochód, musi umożliwić mu przejazd, a nawet zejść z drogi w razie potrzeby. Na tym zasady bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach nie kończą się. Bo jeżeli osoba musi iść wzdłuż drogi poza terenem zabudowanym po zmroku, jest prawnie zobowiązana do posiadania elementów odblaskowych - tak żeby stała się widoczna dla zmotoryzowanych.

Dlaczego piesi muszą poruszać się lewą stroną jezdni?

Piesi idący poboczem lub po drodze powinni trzymać się lewej krawędzi. Czemu? Chodzi w tym momencie tylko o ich bezpieczeństwo! Pieszy idący "pod prąd" ma dużo lepszą widoczność. Jest w stanie wcześniej zauważyć pojazd jadący z naprzeciwka, a tym samym łatwiej może ocenić czy może pozostać na jezdni, czy powinien z niej zejść. Samochód jadący z tyłu np. na krętej drodze byłby zauważony przez pieszego w ostatnich chwili!

Dwóch pieszych obok siebie - czy to dozwolone?

Przepisy przewidują możliwość, w której dwóch pieszych będzie się poruszać obok siebie. Aby jednak taki scenariusz mógł stać się możliwy, muszą najpierw wystąpić dwie przesłanki. Po pierwsze droga powinna mieć małe natężenie ruchu. Po drugie warunki na drodze mają gwarantować dobrą widoczność kierowcy.

Pieszy i lewa strona drogi - mandaty:

Piesi naruszający obowiązek chodzenia lewą stroną drogi narażają się na mandat. Kara jest jednak raczej symboliczna i wynosi 50 złotych. Co ciekawe, taka sama grzywna grozi pieszemu, który narusza obowiązek korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych i idzie wzdłuż jezdni.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama