| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r.

Zmiany w przepisach ruchu drogowego w 2014 r. skutkują m.in. zwiększonymi karami za brak OC i inną procedurą uzyskania karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej. Co jeszcze zmieniło się w przepisach obowiązujących w 2014 r.

– Dzień dobry, komenda stołeczna Policji, aspirant Jan Kowalski. Poproszę prawo jazdy, dokumenty pojazdu, potwierdzenie ubezpieczenia OC oraz alkomat – tak już niedługo może wyglądać początek rozmowy z policjantem zatrzymującym nas do kontroli drogowej. Zanim jednak pomysł premiera Donalda Tuska zamieni się w obowiązujące przepisy i wejdzie w życie, minie trochę czasu. A być może nigdy nie stanie się on obowiązującym prawem. Budzi bowiem spore kontrowersje nie tylko wśród kierowców, ale również wśród polityków, a nawet prawników. Przyjrzyjmy się zatem przepisom, które albo już obowiązują, albo mają realną możliwość zacząć obowiązywać w najbliższej przyszłości.
Więcej zapłacimy za brak OC

Zobacz też: Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

Z wchodzących w 2014 roku zmian w przepisach dotyczących kierowców najdotkliwszą może okazać się podwyższenie kary za niewykupienie ubezpieczenia OC. Wciąż obowiązują dotychczasowe zasady jej naliczania, według których każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać aktualne ubezpieczenie niezależnie od tego, czy jest przez właściciela używany.

Jej wysokość jest stale zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia, a to w zeszłym roku wzrosło. I właśnie na skutek tego kara za brak ubezpieczenia OC samochodu osobowego wynosi dziś 3360 złotych, a ciężarowego 5040 złotych. Pełną wartość kary zapłacą jednak tylko właściciele pojazdów, którzy przekroczą termin odnowienia polisy o 14 dni. 4 dni przekroczenia terminu wiązać się będzie z koniecznością uiszczenia połowy kwoty kary, zaś opłacenie ubezpieczenia na kolejny rok do 2 dni po terminie to kara w wysokości 20%, czyli 672 złote za auto osobowe i 1008 złotych za ciężarowe.

Zobacz też: Odmowa wypłaty odszkodowania za zły stan drogi, co dalej?

Inne zasady uzyskania karty parkingowej osoby niepełnosprawnej w 2014 r.

Z nowym rokiem zmianie ulegają również zasady uzyskiwania karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Uprawnia ona m. in. do korzystania z uprzywilejowanych miejsc parkingowych, a także bezpłatnych przejazdów drogami publicznymi i wewnętrznymi.

Karta będzie teraz wydawana okresowo, a te z najdłuższym terminem ważności będzie trzeba odnawiać co pięć lat. Stosowny rejestr - centralną ewidencję kart parkingowych - prowadzić będzie minister spraw wewnętrznych. W kodeksie drogowym określona zostanie również minimalna liczba miejsc przeznaczonych dla pojazdów posługujących się kartą parkingową osób niepełnosprawnych.

Przy tej zmianie należy przypomnieć również o podwyższeniu kary grzywny za nieuprawnione posługiwanie się kartą osoby niepełnosprawnej. Stosowna nowelizacja kodeksu wykroczeń w tym zakresie weszła w życie w dn. 20 grudnia 2013 roku. Obecnie kara wynosi do 2 000 złotych.

Zobacz też: Kontrola policyjna - co może policjant

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »