| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Jakie uprawnienia ma drogówka?

Jakie uprawnienia ma drogówka?

Każdego kierowcę czeka kontrola drogowa. Dlatego warto jest wiedzieć jakie uprawnienia ma funkcjonariusz drogówki. Czy zawsze możemy być zatrzymani? Jak wygląda sytuacja z przeszukaniem auta?

Kontrola policyjna

Nakaz zatrzymania się może wydać kierowcy zarówno funkcjonariusz umundurowany, jak i po cywilnemu. Umundurowany policjant sygnał do zatrzymania się daje lizakiem bądź ręką (o ile jest dobra widoczność). Po zmroku oraz podczas mgły sygnał do zatrzymania pojazdu podawany jest tarczką z czerwonym odblaskiem lub latarką z czerwonym światłem. Funkcjonariusz umundurowany może zatrzymać kierowcę w dowolnym miejscu. Ważne jest jednak, żeby miejsce w którym zatrzyma się pojazd nie stwarzało niebezpieczeństwa dla ruchu drogowego. Natomiast jeśli chodzi o policjanta w cywilu, to ma on prawo zatrzymać kierowcę tylko na terenie zabudowanym. W przeciwieństwie do policjanta umundurowanego, nie wystarczy sygnał ręką, musi mieć przy sobie lizak bądź latarkę. Jeżeli funkcjonariusz nie spełnia tych kryteriów, kierowca nie jest zobowiązany do zatrzymania pojazdu.

Zobacz też: Uprawnienia straży miejskiej

Zatrzymanie z radiowozu

Różnice w uprawnieniach funkcjonariuszy widać również w przypadku zatrzymania pojazdu z radiowozu. Policjant umundurowany może dawać sygnały do zatrzymania się również z nieoznakowanego pojazdu. Policjant po cywilnemu może zatrzymać kierowcę z radiowozu tylko na terenie zabudowanym. Podróżując po zmroku nie wiem czy osoba, która daje nam znaki do zatrzymania się rzeczywiście jest funkcjonariuszem policji. W razie wątpliwości powinniśmy skontaktować się z policją telefonicznie i podać numer rejestracyjny podejrzanego pojazdu.
Od razu po zatrzymaniu auta funkcjonariusz umundurowany musi podać swoje imię i nazwisko, stopień oraz powód kontroli. Ewentualnie na prośbę kierowcy może pokazać legitymację. Jeśli chodzi o policjanta cywilnego, to musi on od razu okazać legitymację służbową w taki sposób aby kierowca mógł przeczytać i w razie czego spisać dane funkcjonariusza.

Uprawnienia funkcjonariusza policji

Policjant może wydać kierowcy i pasażerom polecenia opuszczenia pojazdu oraz zażądać aby kierowca poddał się badaniu alkomatem w celu sprawdzenia trzeźwości. W przypadku odmowy może zlecić przeprowadzenie badania krwi i ma prawo do skorzystania ze środków przymusu.
W momencie, kiedy okaże się, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, policjant ma prawo zarekwirować pojazd. Tak samo jest w przypadku jeśli auto nie posada wymaganych dokumentów czy opłaconej polisy OC lub auto jest w złym stanie technicznym. Funkcjonariusz może zabrać dowód rejestracyjny jeśli pojazd nie posada aktualnego przeglądu technicznego.

Zobacz też: Kontrola policyjna - co może policjant

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »