| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Utrudnianie jazdy kierowcom - mandaty dla pieszych i rowerzystów

Utrudnianie jazdy kierowcom - mandaty dla pieszych i rowerzystów

Piesi i rowerzyści także mogą dostać mandat za nieprzepisowe zachowanie wobec kierowców aut. Oto mandaty jakich mogą się spodziewać!

Nie tylko kierowcy łamią przepisy. Niefrasobliwość rowerzystów i pieszych bywa bardzo kosztowna. Nie opłaca się uprzykrzać życia zmotoryzowanym. No chyba, że ktoś jest gotowy płacić słone mandaty.

Rowerzyści kuszą los na własne życzenie

Oto koszmar każdego kierowcy – rowerzysta wjeżdżający na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Takie zachowanie jest równoznaczne z proszeniem się o wypadek i grozi za niego mandat w wysokości 150 złotych. Jeśli z kolei wyposażenie roweru pozostawia wiele do życzenia, czyli na przykład brak w nim sprawnych hamulców, to jego użytkownik musi liczyć się z karą wahającą się od 20 do uwaga – nawet 500 złotych! Mandat za jazdę chodnikiem to 50 zł, natomiast przejechanie przez przejście dla pieszych może kosztować nawet 200 złotych.

Zobacz też: Nowe przepisy dotyczące rowerzystów – kierowca musi je znać!

Osoby, które poruszają się rowerem powinny wziąć sobie do serca także ogólne zasady ruchu drogowego. – Rowerzyści korzystający z jezdni zobowiązani są do przestrzegania przepisów, tak jak robić to muszą kierowcy – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Powinni pamiętać o tym, że zanim wyruszą w trasę, bo niesubordynacja na drodze może kosztować nie tylko pieniądze, ale nawet zdrowie i życie – dodaje Florkowska

Wybrane wykroczenia rowerzystów

Przewinienie Jaka kara?
Wjazd na jezdnię przed jadący pojazd 150 zł
Braki w wyposażeniu roweru 20- 500 zł
Przejechanie przez przejście dla pieszych 200 zł

Pieszy niech się nie śpieszy

Piesi także nie pozostają bez winy. Wkroczenie na przejście dla pieszych tuż przed rozpędzone auto może zostać ukarane mandatem w wysokości 50 złotych. Jeśli jednak sytuacja rozgrywa się w miejscu innym niż „zebra” to pieszemu grozi już mandat stuzłotowy. Osoby przechodzące przez jednie nie powinny także zwalniać kroku lub zatrzymywać się bez uzasadnionej potrzeby. Takie zachowanie dezorientuje kierowców i może kosztować ok. 50 złotych kary. Zmotoryzowanych irytuje też często zwyczaj przechodzenia przez jezdnię w miejscach, w których stoją specjalne barierki ochronne. Takie przewinienie może zaowocować mandatem opiewającym na sumę 50 złotych.

Zobacz też: Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

Wybrane wykroczenia pieszych

Przewinienie Jaka kara?
Wkroczenie na przejście dla pieszych przed jadący samochód 50 zł
Nieuzasadnione zatrzymanie na przejściu dla pieszych 50 zł
Wkroczenie bezpośrednio przed jadący pojazd  (w miejscu innym niż „zebra”) 100 zł

Jak zatem widać, wszyscy uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na płacenie kar za łamanie przepisów. Oczywiście nikt nie jest z góry skazany na mandat – pod warunkiem jednak, że przestrzega prawa i szanuje innych – kierowców, rowerzystów, pieszych.

Zobacz też: Jak zredukować liczbę punktów karnych? Kiedy, gdzie i za ile można to zrobić?

Źródło: materiały prasowe Creandi.pl, tabele opr. Korkowo.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »