| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Badanie alkomatem, a palenie papierosów

Badanie alkomatem, a palenie papierosów

Wynik badania alkomatem może zostać zafałszowany przez wiele czynników. Na wynik badania alkomatem ma wpływ nawet palenie papierosów.

Badanie alkomatem – szybki tester

Od niedawna na wyposażeniu policyjnych radiowozów znajdują się tzw. szybkie testery trzeźwości. Urządzenia służą do wstępnej analizy, czy w powietrzu znajdującym się w okolicach kierowcy są opary alkoholu. Nasuwa się pytanie, czy pomiar takiego szybkiego alkotestu nie zostanie zafałszowany, gdy np. na siedzeniu pasażera znajduje się nietrzeźwa osoba, lub gdy przed chwilą spryskaliśmy szybę płynem z zawartością alkoholu. Odpowiedź jest jednoznaczna – w większości przypadków urządzenie zasygnalizuje, że „wyczuwa” alkohol.

Na szczęście badanie szybkim testerem jest wstępne i nie stanowi podstawy do ukarania. Jeżeli urządzenie zasygnalizuje zawartość alkoholu w powietrzu policjant przystąpi do badania tradycyjnym alkomatem.

Zobacz też: Odmowa wypłaty odszkodowania za zły stan drogi, co dalej?

Badanie alkomatem – co może zafałszować wynik?

Zanim przystąpimy do wydmuchiwania powietrza w tradycyjny alkomat, powinniśmy uprzedzić policjanta jeżeli przed chwilą wypaliliśmy papierosa lub spożywaliśmy jedzenie (w tym słodycze).

Czujniki alkomatu z dużą dozą prawdopodobieństwa zinterpretują substancje znajdujące się w jamie ustnej po wypaleniu papierosa lub zjedzeniu posiłku, a już na pewno po spożyciu cukierka z małą ilością alkoholu jako świadczące o spożyciu alkoholu.

Jeżeli poinformujemy policjanta o spożywanych przed chwilą potrawach lub słodkościach ten powinien odczekać (przynajmniej) kilka minut zanim przystąpi do badania (mimo że nie ma takiego obowiązku prawnego).

Zobacz też: Odpowiedzialność mechanika samochodowego

Badanie alkomatem – odmowa wykonania badania

Każdy kierowca ma prawo odmówić wykonania badania alkomatem. Nie jest to dobry pomysł, bo w takim przypadku policjant zatrzyma prawo jazdy i „zafunduje” kierowcy badanie krwi pod kątem obecności alkoholu. Prawo jazdy zostanie zwrócone dopiero po tym, jak zostanie uzyskany wynik stwierdzający brak zawartości alkoholu we krwi lub po upływie 30 dni od badania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »