reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Konwencja Wiedeńska 1968 – ochrona kierowców podczas zagranicznych podróży

Konwencja Wiedeńska 1968 – ochrona kierowców podczas zagranicznych podróży

Konwencja Wiedeńska o Ruchu Drogowym z 1968 roku jest międzynarodowym traktatem, którego zadaniem było zwiększenie bezpieczeństwa poprzez ujednolicenie zasad ruchu pojazdów, ich wyposażenia i wzajemnych relacji z pieszymi i rowerzystami. Co Konwencja Wiedeńska oznacza dla nas?

Konwencja Wiedeńska ma wpływ nie tylko bezpieczeństwo kierowców. Wprowadza także pewne ułatwienia. Państwa - sygnatariusze są zobowiązane do uznania legalności pochodzenia samochodu, który jest zarejestrowany w innym państwie, które podpisało traktat. Zgodnie z konwencją mamy za granicą za to obowiązek dodatkowego oznakowania pojazdu. A oznaczeniem tym jest tak zwana „PL-ka”, czyli znak reprezentujący dane państwo w postaci czarnego napisu na białym polu. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską, kierując pojazdem musimy posiadać dowód rejestracyjny pojazdu. Konwencja jest prawem nadrzędnym, dlatego państwa - sygnatariusze tworząc lokalne Prawa o Ruchu Drogowym dostosowują je do zapisów konwencji.

Prawo niezgodne z konwencją?

Taka sytuacja miała miejsce w Polsce do połowy 2011 roku. Niektóre zapisy dotyczące organizacji ruchu, a odnoszące się w polskim prawie do wzajemnych relacji między kierującymi samochodami, a rowerzystami, były niezgodne z ogólnymi zapisami o pierwszeństwie pojazdów przedstawionych w Konwencji Wiedeńskiej 1968 roku. Jednak po ostatniej nowelizacji, ustawodawca mówi o pełnej zgodności z konwencją.

Zobacz też: Co zrobić w razie wypadku?

Zmiany, które na taki stan rzeczy wpłynęły dotyczą obowiązku ustąpienia rowerzyście przejazdu w momencie, gdy kierowca samochodu skręca w prawo, a rowerzysta porusza się równolegle do samochodu w kierunku na wprost (dotyczy zarówno pasa jezdni, pasa dla rowerów i ścieżki rowerowej) oraz w przypadku gdy kierowca skręca w lewo. Rowerzysta jadący ścieżką rowerową musi zostać przepuszczony podobnie, jak przepuszczamy samochody jadące z nad przeciwka na wprost.

Brak kamizelki i apteczki za granicą?

Podstawowe wyposażenie pojazdu jest ustalone przez konwencję w rozdziale drugim i trzecim. Określa między innymi barwę świateł, oznaczenia pojazdu, wyposażenie techniczne, gwarantujące bezpieczeństwo poruszania się samochodem, czy sygnały ostrzegawcze, takie jak klakson.

Zobacz też: Jakie są sposoby na fotoradary?

W przypadku, gdy nie posiadamy apteczki lub opon zimowych w naszym samochodzie, a podróżujemy w kraju w którym takie wyposażenie jest wymagane, w przypadku obiekcji policjanta możemy powołać się na zapisy Konwencji Wiedeńskiej z 1968r, która takiego wyposażenia nie wymaga. Za ich brak nie zostaniemy ukarani. Sytuacja może się jednak zmienić, kiedy spowodujemy wypadek, a okaże się, że brak tego wyposażenia (np. opon zimowych), miał wpływ na zaistnienie zdarzenia.

Inaczej jest w przypadku kamizelki odblaskowej. Taką kamizelkę musimy posiadać ze sobą na terenie kraju, który jej wymaga. Nie jest ona traktowana, jako wyposażenie pojazdu. Po prostu kierowca ma obowiązek jej posiadania i założenia, gdy wychodzi z samochodu np. na pasie awaryjnym autostrady. W tym przypadku nie możemy powołać się na zapisy Konwencji Wiedeńskiej. Za brak kamizelki możemy zatem otrzymać mandat od policji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Konwencja Wiedeńska 1968 – co to jest i co oznacza dla kierowców?
Konwencja Wiedeńska 1968 – co to jest i co oznacza dla kierowców?

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama