| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Jakie uprawnienia posiada Inspekcja Transportu Drogowego?

Jakie uprawnienia posiada Inspekcja Transportu Drogowego?

Czy Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) może wystawiać mandaty? Czym uprawnienia Inspekcji różnią się od tych delegowanych straży miejskiej i policji? Kto może kontrolować kierowców i jak odbywa się kontrola? Sprawdź uprawnienia Inspekcji Transportu Drogowego.

Od 31 grudnia 2010 r. Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) uzyskała dodatkowe uprawnienia. Niegdyś funkcjonariusze Inspekcji prowadzili kontrole ciężarówek oraz autobusów. Mogli zatrzymać samochody osobowe np. za wyprzedzanie w miejscu zabronionym i wystawić mandat, jednak nie mogli kontrolować prędkości kierowców. Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym (kodeks drogowy) umożliwia ITD prowadzenie kontroli również wobec samochodów osobowych.

Zobacz: Jak zmienił się taryfikator mandatów

Nowelizacja umożliwia kontrolowanie kierowców w stosunku, do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierują pojazdem w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

Mogą również dokonać zatrzymania kierowcy, który naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. ITD uprawniona jest do kontrolowania prędkości zarówno samochodów osobowych jak i ciężarówek oraz autobusów.

Od 1 lipca 2011 r. ITD będzie mogła korzystać z fotoradarów. Do tego momentu powstać ma Generalna Inspekcja Transportu Drogowego, gdzie będą trafiały wszystkie zdjęcia z fotoradarów. Tam odbywać się będzie identyfikacja sprawcy oraz nałożenie mandatu adekwatnego do popełnionego wykroczenia.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Podstawa prawna:

Art. 129a Ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 225, poz. 1466).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »