reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Ciekawostki > Jakie uprawnienia ma Policja?

Jakie uprawnienia ma Policja?

Policja nie jest naszym wrogiem. Jest to organ, który służy naszemu bezpieczeństwu i ma chronić nasze życie. To dzięki niej możemy czuć się w pewnym stopniu bezpieczni. Podpowiadamy, jakie ma wobec nas jako kierowców prawa.

Policja ma prawo zatrzymać nasz pojazd i skontrolować, czy jest on sprawny technicznie oraz czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dowód zakupu polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC). Policja sprawdzi też czy te dokumenty są ważne i czy nasz samochód ma ważny przegląd. Może również nas wylegitymować, a także dokładnie zbadać pojazd i jego obciążenie. Jeśli jego stan będzie nieprawidłowy, zatrzyma dowód rejestracyjny i uniemożliwi kontynuowanie jazdy. 

Zobacz również: Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Podczas kontroli ma prawo przebadać nas na obecność alkoholu we krwi lub innych środków, działających podobnie do alkoholu (w tym również leków). Jeśli wynik będzie dla nas niekorzystny, Policjant zatrzyma nasze prawo jazdy. Nie będziemy mogli kontynuować jazdy również wtedy, gdy ubezpieczenie OC nie będzie ważne. Do tego ma prawo wystawić odpowiedni mandat w celu ukarania kierowcy za złamanie przepisów o ruchu drogowym lub brak odpowiednich dokumentów.

Zobacz również: Jak uniknąć nieprzyjemności na drodze w obcym kraju?

Podczas kontroli policyjnej powinniśmy zatrzymać się we wskazanym przez Policjanta miejscu, wyłączyć silnik i otworzyć szybę. Powinniśmy pozostać w samochodzie, o ile Policjant nie wyda nam polecenia aby go opuścić. Może to zrobić, jeśli np. nasze wykroczenie zostało nagrane kamerą video. W takim przypadku powinniśmy je obejrzeć i w tym celu musimy udać się do radiowozu.

Pamiętajmy, że umundurowany Policjant ma prawo wydawać nam polecenia i kontrolować nasze dokumenty w celu ustalenia tożsamości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama