Kategorie

Jakie prawa ma poszkodowany w wypadku komunikacyjnym w Wielkiej Brytanii?

Łukasz Kaźmierczak
właściciel kancelarii odszkodowawczej SOS BPHC
Jak kwestia praw ofiar wypadków komunikacyjnych wygląda w Wielkiej Brytanii?
Fotolia
Wypadek komunikacyjny, jako że jest zdarzeniem losowym, może zdarzyć się w każdej chwili, wszędzie i każdemu. To stwierdzenie jest o tyleż banalne, co niestety prawdziwe. Dodatkowym problemem może być sytuacja, w której wypadek przytrafia się w obcym państwie. Dobrze jest wtedy znać swoje prawa, a to dlatego, aby mieć możliwość uzyskania rekompensaty za doznane szkody. Jak kwestia praw ofiar wypadków komunikacyjnych wygląda w Wielkiej Brytanii?

Prawo do odszkodowania

Przepisy Wielkiej Brytanii umożliwiają ubieganie się o odszkodowanie obejmujące całkowitą rekompensatę doznanych strat każdej ofierze wypadku komunikacyjnego, bez względu na to, czy mowa o kierowcy pojazdu, pasażerach, pieszych czy rowerzystach, nawet wtedy, kiedy poszkodowany nie posiada prywatnego ubezpieczenia. Jednak jak od każdej reguły, także od tej istnieje wyjątek: ofiara nie może być sprawcą wypadku (nie przyczynił się bezpośrednio do jego wystąpienia). Wypłata odszkodowania jest obowiązkiem ubezpieczyciela sprawcy.

Szczegóły prawa do odszkodowania

Rekompensata poniesionych strat może przyjąć różne formy. Na jej całość składają się:

- zadośćuczynienie za poniesione szkody fizyczne (rany, kalectwo);

- zadośćuczynienia za szkody psychiczne (stres, powstałe fobie);

- zwrot kosztów za remont uszkodzonego pojazdu (bądź rekompensaty za jego całkowite zniszczenie) oraz za wynajem pojazdu zastępczego, używanego w okresie obejmującym naprawę pojazdu, który uległ wypadkowi;

- zwrot kosztów transportu medycznego, leczenia i rehabilitacji;

- rekompensatę za dochody utracone na skutek czasowej lub trwałej niezdolności do pracy, będącej skutkiem wypadku.

Prawo do ubezpieczenia częściowego

W sytuacji, w której niemożliwe jest wskazanie jednego konkretnego sprawcy wypadku, ponieważ do jego wystąpienia doszło na skutek działań dwóch lub więcej stron w nim uczestniczących, poszkodowani zachowują prawo do częściowej rekompensaty, proporcjonalnej do stopnia ich winy.

Motor Insurer Bureau

Niestety zdarza się, że sprawca wypadku komunikacyjnego nie jest ubezpieczony. Wtedy główną rolę w procesie wypłaty odszkodowania odgrywa Motor Insurer Bureau, czyli specjalny fundusz utworzony przez brytyjskie towarzystwa ubezpieczeniowe; istniejący specjalnie po to, aby ofiara wypadku nie została bez pomocy (prawa do odszkodowania) w razie braku ubezpieczenia po stronie osoby, która doprowadziła do nieszczęścia.

Prawo do równego traktowania

Ofiary wypadków komunikacyjnych, do których doszło na terenie UK mają prawo do równego traktowania bez względu na to, z jakiego kraju pochodzą – innymi słowy, odszkodowania są wypłacane bez względu na narodowość poszkodowanych.

Prawo do tłumacza

Chociaż znajomość języka kraju, w którym przebywamy jest niezwykle użyteczna, nie jest obowiązkowa. Dlatego też prawo Wielkiej Brytanii przyznaje osobom poszkodowanym prawo do pomocy biegłego tłumacza, reprezentującego ofiarę w procesie odszkodowawczym. Jest to o tyle istotne, że postępowanie takie często wymaga posługiwania się specjalistycznym językiem (prawniczym, technicznym, medycznym), z którym może mieć problemy nawet osoba potrafiąca swobodnie porozumiewać się w języku angielskim.

Procedury

Uzyskanie odszkodowania powypadkowego będzie możliwe, a już na pewno na pewno łatwiejsze, kiedy zostaną przeprowadzone odpowiednie procedury. Ponieważ są one dość podobne do polskich, nie powinny nastręczać większych problemów, zwłaszcza jeżeli poszkodowany zna język angielski. Należy więc przeprowadzić następujące czynności:

- wezwać odpowiednie służby;

- uzyskać od sprawcy a także innych uczestników wypadku dane osobowe wraz z numerami rejestracyjnymi pojazdów;

- sporządzić dokumentację fotograficzną;

- udać się do szpitala w celu przeprowadzenia badań i dokonania obdukcji;

- złożyć wniosek o odszkodowanie osobiście  bądź za pośrednictwem kancelarii prawnej;

gromadzić dokumentację potwierdzającą wysokość kosztów poniesionych na badania, leczenie, rehabilitację, zakup lekarstw itp. w razie gdyby doszło do uszczerbku na zdrowiu.

Przedawnienie

Trzeba koniecznie pamiętać, że w kwestii złożenia wniosku o uzyskanie odszkodowania ważny jest czas. Roszczenia odszkodowawcze ulegają przedawnieniu po upływie trzech lat.

Łukasz Kaźmierczak
właściciel kancelarii odszkodowawczej SOS BPHC
działającej na terenie Polski i UK http://www.sos-bphc.com/

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...

  Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

  Od ilu lat można jeździć na hulajnodze elektrycznej? To pytanie, które dość często przewija się po nowelizacji przepisów. Jaka jest odpowiedź?

  Zakaz używania telefonu na pasach

  Zakaz używania telefonu na pasach zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. Co oznacza dla pieszych? Chociażby mandat za komórkę.

  Dodatki do OC. Które warto wybrać?

  Dodatki do OC to nie zawsze sposób na powiększenie kwoty składki. Czasami to metoda na wybór ciekawej polisy, która może realnie pomóc kierowcy.

  Telefon na pasach. Odszkodowanie będzie mniejsze?

  Telefon na pasach a odszkodowanie. Czyli dziś opowiemy o tym, co nowe przepisy obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku mogą oznaczać dla pieszych.

  Wodorowy Peugeot e-Expert Hydrogen

  Wodorowy Peugeot e-Expert Hydrogen trafi do sprzedaży w roku 2021. Kompaktowy furgon dostawczy będzie zasilany ogniwem paliwowym.

  Test: Audi Q5 Sportback. SUV na sportowo? Pierwsza jazda.

  Audi Q5 Sportback oficjalnie pojawiło się w Polsce. Jakie są nasze pierwsze wrażenie z jazdy? To prawie zwykłe Q5. A prawie robi wielką różnicę!

  Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem. Co warto wiedzieć?

  Telefoniczna ugoda z ubezpieczycielem to coraz częściej stosowana forma rozliczenia szkody. Co warto wiedzieć o niej i co tak właściwie oznacza?