| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Wygaśnięcie prawa jazdy

Wygaśnięcie prawa jazdy

W określonych przypadkach prawo jazdy jest wydawane na czas określony. Terminowe prawo jazdy wygasa i musi być wyrabiane powtórnie po przedstawieniu badań lekarskich.

Kogo dotyczy terminowe prawo jazdy?

Terminowe prawo jazdy wydawane jest w przypadku takiej wady zdrowotnej, co do której lekarz ma uzasadnione wątpliwości w zakresie możliwości jej pogłębienia się. Jeśli np. kandydat na kierowcę ma wadę wzroku przekraczającą 0,5 dioptrii – lekarz może założyć, że wada będzie się pogłębiać, z czasem zmuszając kierowcę do kierowania w okularach (co też jest odnotowywane na prawie jazdy).

W związku z powyższym wskazuje w zaświadczeniu o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem – konieczność odbycia badań kontrolnych w określonym terminie. Ten termin będzie jednocześnie terminem ważności prawa jazdy. Zaświadczenie lekarskie zostaje bowiem skierowane do starostwa.

Zobacz również: Przebieg egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. A.

Co zrobić, kiedy termin ważności niedługo wygaśnie?

Wraz z upływem terminu ważności prawo jazdy wygasa. Aby móc legalnie kierować pojazdami, na które mamy uprawnienia, musimy udać się do lekarza specjalisty w terminie wskazanym przez niego w poprzednim badaniu.

Z kolejnym zaświadczeniem należy udać się do starostwa powiatowego w celu wyrobienia nowego prawa jazdy.

Czy prawo jazdy zawsze będzie terminowe

Terminowość prawa jazdy ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeśli lekarz ma wątpliwości co do stanu zdrowia kandydata na kierowcę, licząc się z możliwością jego pogorszenia, powinien okresowo go sprawdzać.

Możliwe jest, że po pierwszym badaniu okresowym lekarz nie dopatrzy się pogorszenia stanu zdrowia – może wówczas stwierdzić, że kolejne badanie nie będzie konieczne.
Nie ma również obowiązku udawać się do tego samego lekarza – zawsze można zasięgnąć opinii innej osoby.

Zobacz również: Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »