| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Utrata prawa jazdy przez punkty karne

Utrata prawa jazdy przez punkty karne

Naruszając przepisy ruchu drogowego kierowca otrzymuje poza mandatem również punkty karne. Ich ilość zależy od rodzaju i skali naruszenia przepisów.

Punkty karne kumulują się- za każde naruszenie przepisów otrzymujemy określoną ilość punktów karnych, które przez jakiś czas się sumują. Czasem za jedno zdarzenie wypełnia przesłanki kilku wykroczeń drogowych.

Kierowca wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych przekraczając jednocześnie dozwoloną prędkość o 20 km/h. Punkty zostaną naliczone za obydwa wykroczenia.

W skrajnych sytuacjach możliwe jest jednorazowe zebranie takiej ilości punktów, która skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.

Zobacz również: Kurs zmniejszający ilość punktów karnych.

Przez pierwszy rok posiadania prawa jazdy kierowca podlega specjalnym zasadom związanych z przekroczeniem limitu punktów karnych.
Przede wszystkim limit punktów wynosi 20 punktów. Przekroczenie tego limitu skutkuje nie tylko zatrzymaniem prawa jazdy, ale także odebraniem uprawnień do kierowania pojazdami (wszystkich posiadanych kategorii). Uprawnienia nie mogą być również przywrócone przez starostę. Taka osoba musi ponownie podejść do egzaminu (teoretycznego i praktycznego).

Uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami kolejnej kategorii, nie sprawia że w tym zakresie traktuje się kierowcę jako młodego. Jeśli więc wcześniej przez ponad rok miał uprawnienia innej kategorii, lub przed przekroczeniem limitu 20 punktów minie rok od uzyskania pierwszego prawa jazdy – obowiązuje 24 punktowy limit.

Jeśli kierowca posiada uprawnienia (dowolnej kategorii) dłużej niż rok – obowiązuje go 24 punktowy limit punktów karnych. Inne są również skutki przekroczenia limitu.

W sytuacji zebrania co najmniej 25 punktów karnych kierowcy zatrzymywane jest prawo jazdy. Aby je odzyskać musi:
- przejść badania psychologiczne.
- zdać egzamin kontrolny.

Do czasu spełnienia tych warunków kierowca nie może prowadzić pojazdów silnikowych.

Zobacz również: Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »