reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Przekroczony limit punktów karnych według nowych zasad

Przekroczony limit punktów karnych według nowych zasad

Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące szkoleń dla kierowców i sposobu nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Inaczej też będzie wyglądać procedura utraty a potem ewentualnego odzyskania uprawnień.

Likwidacja punktów karnych tylko do końca roku

Jazda samochodem to dla większości z nas ogromna przyjemność i wygoda. Zdarza się jednak, że przez nadmierny pośpiech lub roztargnienie kierowcy przestają respektować przepisy ruchu drogowego. W rezultacie o utratę prawa jazdy nietrudno. W myśl obowiązujących do końca 2016 roku przepisów kierowca, który ma prawo jazdy powyżej 1 roku może zebrać maksymalnie 24 punkty karne (w ciągu roku). Jeśli przekroczy ten limit będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy. Pewną furtką ratunkową dla kierowców jest możliwość odbycia 6 godzinnego szkolenia w WORD, redukującego 6 punktów karnych (można z niego skorzystać raz na 6 miesięcy).

Przekroczony limit punktów karnych po nowym roku

Od 1 stycznia 2017 roku system odbierania i przywracania uprawnień kierowcom zostanie istotnie zmodyfikowany. Kierowca, który przekroczy dopuszczalny limit punktów karnych zostanie automatycznie skierowany na kurs reedukacyjny WORD, likwidujący wszystkiego jego punkty karne. Będzie kosztował on ok. 500 zł i trwał 4 dni. Kierowca będzie mógł go zrobić w terminie do 6 tygodni, uzupełniając go badania psychologicznymi (płatnymi).

Zobacz też: Odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Po odbyciu kursu w WORD konto punktowe kierowcy zostanie w pełni wyzerowane. Nie oznacza to jednak, że jego przewinienia ujdą mu na sucho. Jeśli w przeciągu następnych 5 lat ponownie zbierze ponad 24 punkty karne, wtedy straci swoje prawo jazdy. Co gorsza, będzie traktowany jak osoba, która nie posiadała wcześniej uprawnień. Oznacza to, że będzie musiał zapisać od nowa na kurs nauki jazdy, odbyć szkolenia praktyczne i teoretyczne, zdać egzaminy wewnętrzne, a potem państwowe w WORD. Co więcej, będzie on objęty okresem próbnym dla kierowców przez co przez pierwsze 2 lata po ponownym zdobyciu uprawnień, będzie musiał stosować się m.in. do bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących prędkości.

Zobacz też: Okres próbny dla kierowców – część przepisów już obowiązuje!

Zmiany w przepisach dotyczących nabywania uprawnień dla kierowców na pierwszy rzut wydawały się raczej przychylne kierowcom. W rezultacie przekroczenie dopuszczalnego limitu punktów karnych będzie dużo poważniejsze w skutkach. O ile pierwszy taki wybryk kierowcy będzie jeszcze dość łagodny dla niego w skutkach, o tyle kolejny może istotnie skomplikować mu jego życie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama