reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Czy za pływanie rowerem wodnym po alkoholu w 2016 r. można stracić prawo jazdy?

Czy za pływanie rowerem wodnym po alkoholu w 2016 r. można stracić prawo jazdy?

Czy za pływanie po alkoholu skuterem wodnym, żaglówką, rowerem wodnym, czy kajakiem można stracić prawo jazdy? Można, ale to zależy czym konkretnie się pływa.

Co grozi za pływanie po alkoholu żaglówką, kajakiem lub rowerem wodnym?

Czy można stracić prawo jazdy, gdy zostanie się przyłapanym na pływaniu będąc pod wpływem alkoholu kajakiem, łodzią wędkarską, czy rowerem wodnym? Nie, o ile wspomniany sprzęt nie jest wyposażony w silnik mechaniczny. To samo dotyczy jachtów żaglowych bez napędu mechanicznego. Nie oznacza to, że picie alkoholu podczas pływania na sprzęcie bez napędu silnikowego jest dozwolone.

Zobacz też: Taryfikator mandatów 2016

W myśl obowiązujących przepisów jeżeli pływamy łódką, rowerem wodnym, kajakiem, czy żaglówką będąc pod wpływem alkoholu grozi nam grzywna do 500 zł. Warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia rodzaj zbiornika wodnego, po którym się poruszamy ani odległość od brzegu.

To nie wszystko. Osoby pływające kajakami, rowerami wodnymi, czy żaglówkami powinny pamiętać by zabrać na pokład kapoki dla wszystkich pasażerów. Osoby nie potrafiące pływać mają obowiązek założenia kamizelek na siebie, te które potrafią nie mają takiego obowiązku. Niemniej za brak kapoków grozi mandat od 20 do 500 zł.

Co grozi za pływanie pod wpływem alkoholu łodzią silnikową, motorówką lub skuterem wodnym?

W większe kłopoty wpadnie ten, kto pod wpływem alkoholu zasiądzie za sterem skutera wodnego bądź łodzi z napędem silnikowym. Wtedy o wysokości kary zdecyduje sąd rejonowy. Przy czym sędzia może również postanowić o odebraniu prawa jazdy. Sternik zostanie też obciążony kosztami odholowania sprzętu i przechowywania go. Ceny za wspomniane usługi są ustalane indywidualnie przez rady powiatów.

Podstawa prawna: Art.30 ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 656); Par. 5 rozporządzenia ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 8 listopada 2013 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama