| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Projekt zmian w przepisach drogowych zakłada m.in. odebranie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h. W jakich przypadkach zostanie zabrane nam prawo jazdy a w jakich utracimy uprawnienia do kierowania?

Odebranie prawa jazdy za nadmierną prędkość

Poziom bezpieczeństwa na polskich drogach  w ciągu ostatnich kilkunastu lat uległ wyraźnej poprawie. Dawniej każdego roku w wypadkach samochodowych ginęło około 6000 osób, obecnie jest to ok. 3000 osób. Wbrew temu co przekazują niektóre media najwięcej wypadków powodują osoby w wieku od 25 do 39 lat, a nie od 18 do 24 lat.

Mimo że statystyki wypadków uległy poprawie, to nadal trudno pogodzić się z faktem, że tyle osób nadal traci życie. Według obecnej władzy najlepszym sposobem ograniczenia liczby wypadków, a tym samym zabitych, jest zaostrzenie kar dla kierowców.

Według projektu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zakładającego zmiany przepisów w Kodeksie Karnym, ustawie o kierujących pojazdami oraz Prawie o ruchu drogowym,  kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 50 km/h stracą prawo jazdy. Zatrzymanie prawa jazdy będzie miało charakter czasowy. Kara będzie trwać 3 miesiące i obowiązywać będzie albo od dnia kontroli drogowej, w trakcie której wykryte zostanie wspomniane przekroczenie prędkości, albo od chwili gdy prawo jazdy zostanie dostarczone staroście (naruszenie wykryte za pomocą urządzeń rejestrujących, lub odebranie prawa jazdy na wniosek organu orzekającego) . W przypadku recydywisty, który będzie poruszać się pojazdem mimo odebrania prawa jazdy, okres kary zostanie przedłużony do 6 miesięcy (nawet jeśli w chwili ponownej kontroli nie złamał przepisów drogowych). Po tym czasie prawo jazdy będzie zwracane. Jeśli jednak kierowca, któremu zabrano prawo jazdy na okres 6 miesięcy ponownie zostanie złapany na jeździe pojazdem, to bezterminowo straci uprawnienia do kierowania pojazdem.

Aby odebrać prawo jazdy zabrane na 3 lub 6 miesięcy trzeba będzie wpłacić opłatę w wysokości 1% pensji minimalnej czyli 17, 50 zł.  Opłata stanowić będzie dochód własny powiatu co pozwoli na sfinansowanie zadań starosty w zakresie czasowego zatrzymywania praw jazdy.

Czytaj także

Aktualizacja: 19.02.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie skutkowało odebraniem prawa jazdy
Przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie skutkowało odebraniem prawa jazdy

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »