REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważność prawa jazdy: koronawirus skutecznie ją przedłuża?

Ważność prawa jazdy: koronawirus skutecznie ją przedłuża?
Ważność prawa jazdy: koronawirus skutecznie ją przedłuża?

REKLAMA

REKLAMA

Ważność prawa jazdy a koronawirus. Z uwagi na pandemię ważność dokumentów była wydłużana ustawą. Tylko na ile skutecznie działa to za granicą?

Ważność prawa jazdy: ogólne zasady

Dokumenty wydawane obecnie kierowcom mają termin ważności. W przypadku standardowego prawa jazdy wymiana wiąże się głównie z koniecznością dostarczenia do urzędu nowego zdjęcia. Chyba że minęła ważność badań lekarskich - w takim przypadku trzeba zdobyć także zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Sytuację komplikuje prawo jazdy zawodowe - w tym przypadku konieczne jest też przedłużenie ważności badań okresowych (w tym chociażby psychotestów) lub ukończenie dodatkowych kursów.

REKLAMA

Przedłużenie ważności prawa jazdy: COVID zmienił zasady!

REKLAMA

Przekroczona ważność prawa jazdy to spory problem. Oznacza bowiem, że prowadzący de facto utracił uprawnienia. Tak, wymiana dokumentu to często formalność. Ma ona jednak potężne znaczenie. O przedłużeniu terminu ważności prawa jazdy w czasie pandemii koronawirusa pomyślał dlatego ustawodawca przygotowując tzw. ustawę covidową. Co mówi jej zapis? Że ważność prawa jazdy przestaje mieć znaczenie i automatycznie zostaje przedłużona do 60 dni, ale od odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Gdy ważność prawa jazdy upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych dokumentów, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później. (art. 15zzzw. pkt 1) ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych)

Wydłużenie ważności uprawnień do kierowania pojazdami w Polsce bez problemu

Funkcjonariusze polskiej policji doskonale znają zapisy ustawy covidowej. A to oznacza, że gdy patrol po zatrzymaniu kierowcy stwierdzi upłynięcie terminu ważności prawa jazdy w czasie pandemii, umożliwi prowadzącemu dalszą jazdę. Nie wyciągnie z tego tytułu żadnych konsekwencji - czy to na drodze postępowania mandatowego, czy sądowego.

Upłynął termin ważności prawa jazdy: co w przypadku wyjazdu za granicę?

Problem z ważnością prawa jazdy pojawi się w sytuacji, w której kierowca wyjedzie za granicę i tam zostanie zatrzymany do kontroli drogowej. Powód? Funkcjonariusze zobaczą datę ważności dokumentu i nie będą znali ustawy covidowej. Co mimo wszystko może zrobić prowadzący, aby postarać się udowodnić swoją rację?

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • warto mieć przy sobie wydrukowaną ustawę wraz z jej tłumaczeniem - np. na język angielski,
  • warto dokładnie wytłumaczyć zagranicznym funkcjonariuszom aspekty związane z ustawą covidową,
  • warto powołać się na ustalenia konwencji wiedeńskiej - która każde za granicą respektować zapisy dotyczące krajowego prawa jazdy,
  • niestety należy też liczyć się z pewnymi konsekwencjami,
    • funkcjonariusze mogą nie chcieć rozstrzygać tej kwestii na drodze, a skierują sprawą do miejscowego sądu.

Przedłużenie prawa jazdy po terminie. Brak obowiązku, ale jak to udowodnić?

W sytuacji, w której ważność prawa jazdy upłynęła, została automatycznie przedłużona przez ustawę covidową, ale kierowca został zatrzymany przez zagraniczne służby, cały czas ma możliwość powoływać się na konwencję o ruchu drogowym sporządzoną w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. Ta jasno stwierdza, że prawo jazdy krajowe musi być respektowane w ramach państw UE, Konfederacji Szwajcarskiej i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Musi być respektowane wraz ze wszystkimi zasadami krajowymi - w tym przypadku wraz z zapisami ustawy covidovej.

Źródło: Materiały Rzecznika Praw Obywatelskich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA