Kategorie

Ważność prawa jazdy: koronawirus skutecznie ją przedłuża?

Ważność prawa jazdy: koronawirus skutecznie ją przedłuża?
Ważność prawa jazdy a koronawirus. Z uwagi na pandemię ważność dokumentów była wydłużana ustawą. Tylko na ile skutecznie działa to za granicą?

Ważność prawa jazdy: ogólne zasady

Dokumenty wydawane obecnie kierowcom mają termin ważności. W przypadku standardowego prawa jazdy wymiana wiąże się głównie z koniecznością dostarczenia do urzędu nowego zdjęcia. Chyba że minęła ważność badań lekarskich - w takim przypadku trzeba zdobyć także zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Sytuację komplikuje prawo jazdy zawodowe - w tym przypadku konieczne jest też przedłużenie ważności badań okresowych (w tym chociażby psychotestów) lub ukończenie dodatkowych kursów.

Przedłużenie ważności prawa jazdy: COVID zmienił zasady!

Reklama

Przekroczona ważność prawa jazdy to spory problem. Oznacza bowiem, że prowadzący de facto utracił uprawnienia. Tak, wymiana dokumentu to często formalność. Ma ona jednak potężne znaczenie. O przedłużeniu terminu ważności prawa jazdy w czasie pandemii koronawirusa pomyślał dlatego ustawodawca przygotowując tzw. ustawę covidową. Co mówi jej zapis? Że ważność prawa jazdy przestaje mieć znaczenie i automatycznie zostaje przedłużona do 60 dni, ale od odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego.

Gdy ważność prawa jazdy upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ważność tych dokumentów, uprawnień i wpisu ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później. (art. 15zzzw. pkt 1) ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych)

Wydłużenie ważności uprawnień do kierowania pojazdami w Polsce bez problemu

Funkcjonariusze polskiej policji doskonale znają zapisy ustawy covidowej. A to oznacza, że gdy patrol po zatrzymaniu kierowcy stwierdzi upłynięcie terminu ważności prawa jazdy w czasie pandemii, umożliwi prowadzącemu dalszą jazdę. Nie wyciągnie z tego tytułu żadnych konsekwencji - czy to na drodze postępowania mandatowego, czy sądowego.

Upłynął termin ważności prawa jazdy: co w przypadku wyjazdu za granicę?

Problem z ważnością prawa jazdy pojawi się w sytuacji, w której kierowca wyjedzie za granicę i tam zostanie zatrzymany do kontroli drogowej. Powód? Funkcjonariusze zobaczą datę ważności dokumentu i nie będą znali ustawy covidowej. Co mimo wszystko może zrobić prowadzący, aby postarać się udowodnić swoją rację?

 • warto mieć przy sobie wydrukowaną ustawę wraz z jej tłumaczeniem - np. na język angielski,
 • warto dokładnie wytłumaczyć zagranicznym funkcjonariuszom aspekty związane z ustawą covidową,
 • warto powołać się na ustalenia konwencji wiedeńskiej - która każde za granicą respektować zapisy dotyczące krajowego prawa jazdy,
 • niestety należy też liczyć się z pewnymi konsekwencjami,
  • funkcjonariusze mogą nie chcieć rozstrzygać tej kwestii na drodze, a skierują sprawą do miejscowego sądu.

Przedłużenie prawa jazdy po terminie. Brak obowiązku, ale jak to udowodnić?

W sytuacji, w której ważność prawa jazdy upłynęła, została automatycznie przedłużona przez ustawę covidową, ale kierowca został zatrzymany przez zagraniczne służby, cały czas ma możliwość powoływać się na konwencję o ruchu drogowym sporządzoną w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. Ta jasno stwierdza, że prawo jazdy krajowe musi być respektowane w ramach państw UE, Konfederacji Szwajcarskiej i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Musi być respektowane wraz ze wszystkimi zasadami krajowymi - w tym przypadku wraz z zapisami ustawy covidovej.

Źródło: Materiały Rzecznika Praw Obywatelskich

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  17 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Test: Skoda Octavia Plug-in - nie świetna, ale zaskakująco dobra!

  Skoda Octavia plug-in nie jest idealna. Mimo wszystko test zakończyłem z uśmiechem na twarzy. Powód? Nie tylko hybrydy z Japonii są oszczędne!

  Volkswagen Polo 2021: częściowa autonomia jazdy to nowość!

  Volkswagen Polo 2021 jest oferowany z systemem IQ.Drive Travel Assist. Częściowa autonomia jazdy jest nowością w segmencie B.

  Samochód elektryczny: cena może czynić cuda?

  Samochód elektryczny: cena może sprawić, że elektryka kupiłby każdy Polak. Jaka jednak musiałaby być ta cena? Taka sama jak w spalinowcach.

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? W miejscu...

  Zgłoszenie nabycia pojazdu: gdzie złożyć wniosek? Ministerstwo Infrastruktury nie ma wątpliwości - zgłoszenie składa się w miejscu zamieszkania.

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny?

  Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów jest legalny? Do Trybunały Konstytucyjnego wpłynęła właśnie skarga. Jaka będzie decyzja?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu 2021?

  Jak wygląda rejestracja nowego samochodu z salonu w 2021 roku? Teraz salon dealerski może zarejestrować pojazd online. Jak wygląda procedura?

  Opel Astra 2022. Tak będzie wyglądać Astra L!

  Opel Astra 2022 pokazuje pierwsze szczegóły stylistyczne. Co zwraca uwagę? Astra L otrzyma przedni pas w stylu nowej Mokki i wirtualny kokpit.

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej

  Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.

  Samochody wpływają na środowisko? Zdaniem Polaków... nie!

  Samochody wpływają na środowisko? Aż 46 proc. Polaków uważa, że auta nie powodują żadnej szkody, a 21 proc. nie ma zdania.

  Jak dostać się do grupy Speed?

  Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

  Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.

  Wbicie haka w dowód. Na czym polega?

  Wbicie haka w dowód - czyli dziś opowiemy o tym jak zalegalizować montaż haka przed wakacyjnym wyjazdem. Zapomnisz o tym? Możesz mieć problem!

  e-TOLL: rejestracja przy pomocy mObywatel

  e-TOLL: rejestracja do systemu jest skomplikowana? W żadnym razie! Teraz rejestrację można autoryzować nawet mObywatelem.

  Test: Nissan Leaf 62 kWh: 217-konny elektryk z dużym zasięgiem

  Nissan Leaf 62 kWh pojawił się przed naszą redakcją. Pierwsze wrażenie? Wydaje się taki zwykły jak na elektryka. Czy to dobrze? Naszym zdaniem...