reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Jazda po pijanemu na rowerze – zmiany w prawie 2014

Jazda po pijanemu na rowerze – zmiany w prawie 2014

Utrata prawa jazdy za jazdę po pijanemu na rowerze - od 9 listopada obowiązują nowe przepisy. Zobacz kiedy pijany rowerzysta może stracić prawo jazdy.

Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości - dotychczasowe przepisy

Jeszcze do listopada 2013 roku osoby, które poruszały się rowerem będąc pod wpływem alkoholu musiały liczyć się z tym, że w przypadku kontroli policyjnej zostanie obligatoryjnie odebrane im prawo jazdy, a sąd będzie mógł orzec wobec nich zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 10 lat. Co więcej pijany rowerzysta mógł trafić do więzienia nawet na rok, a jego czyn traktowany był jako przestępstwo, dlatego jego dane wędrowały do Krajowego Rejestru Karnego. W rezultacie osoba taka mogła mieć niemałe problemy ze znalezieniem miejsca pracy, bowiem wielu pracodawców wymaga obecnie dostarczenia zaświadczenia o niekaralności.

Zobacz też: Zakraz prowadzenia pojazdów a nie oddane prawo jazdy

Nowe przepisy dotyczące pijanych rowerzystów

W myśl nowych przepisów, które weszły w życie 9 listopada 2013 roku jazda rowerem pod wpływem alkoholu będzie traktowana zupełnie inaczej niż do tej pory. Przede wszystkim zmianie ulegnie charakter samego czynu – jazda w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) traktowana będzie jako wykroczenie a nie przestępstwo. Oznacza to, że sprawa nie będzie odnotowywana w KRK.

Sprawa w sądzie

Kara pozbawienia wolności będzie mogła być orzeczona przez sąd (albo i nie) na okres od 5 do 30 dni. Jeśli sąd uzna, że wystarczającym zadośćuczynieniem winy będzie kara finansowa, to będzie on mógł nałożyć na rowerzystę grzywnę w wysokości do 5000 zł. Oprócz sankcji finansowych rowerzysta jeżdżący pod wpływem alkoholu ryzykować będzie otrzymaniem zakazu prowadzenia roweru na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Zobacz też: Zakaz prowadzenia pojazdów a jazda na skuterze (motorowerze)

Pijany rowerzysta - mandat karny

Oprócz tego rowerzysta będący w stanie nietrzeźwości będzie mógł zostać obarczony przez policjanta mandatem karnym w wysokości do 500 zł. I to właśnie policjant będzie decydował o tym, czy sprawę zakończyć na etapie mandatowym, czy trzeba kierować ją do sądu (np. jeśli pijany rowerzysta stwarzał realne zagrożenie w ruchu lądowym). Policjant po wystawieniu mandatu nie będzie jak dawniej odbierał prawa jazdy rowerzyście.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama