| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Utrata prawa jazdy > Jak odzyskać prawo jazdy?

Jak odzyskać prawo jazdy?

W dobie licznych kontroli drogowych nie problem utracić prawo jazdy na skutek przekroczenia limitu punktów karnych, przyznawanych kierowcy za większość wykroczeń drogowych.

Do najczęstszej przyczyny utraty prawa jazdy zalicza się przekroczenie przez kierowcę limitu punktów karnych. Limit ten wynosi 24 punkty dla każdego kierującego, który posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów dłużej niż rok oraz 21 punktów karnych dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok.

Zobacz również: Koniec z redukowaniem punktów karnych?

W przypadku kierowców ze starszym stażem po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych policja wysyła do starosty informację, a ten odsyła kierowcę na egzamin sprawdzający kwalifikacje. Egzamin ten składa się z części teoretycznej i praktycznej i wygląda identycznie jak dla osób ubiegających się po raz pierwszy o uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Jeśli przejdziemy egzamin z wynikiem pozytywnym możemy dalej posługiwać się starym dokumentem. W przypadku negatywnego wyniku, dokument jest nam zabierany i otrzymujemy od starosty kolejne skierowanie na egzamin, który zdajemy aż do skutku. Po zdaniu egzaminu odzyskujemy stary dokument i możemy się nim dalej posługiwać.

Zobacz również: Jakie są uprawnienia funkcjonariusza Straży Miejskiej?

W zdecydowanie gorszej sytuacji są kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok. W momencie przekroczenia limitu 21 punktów karnych, decyzją starosty, jest im automatycznie cofnięte uprawnienie do prowadzenia pojazdów. W takiej sytuacji są oni zmuszeni do ponownego ukończenia kursu prawa jazdy i pozytywnego zdania egzaminu praktycznego i teoretycznego. Jest im wówczas wydawany nowy dokument i posiadają oni nowe uprawnienia do kierowania pojazdami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »