reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Kursy > Kurs na prowadzenie pojazdów przewożących wartości pieniężne lub inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne - zmiany

Kurs na prowadzenie pojazdów przewożących wartości pieniężne lub inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne - zmiany

Od 19 stycznia 2014 wchodzi obowiązek posiadania specjalnych uprawnień do kierowania pojazdami przewożącymi wartości pieniężne lub inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne. Zostało niewiele czasu na jego odbycie a liczba miejsc jest ograniczona.

Osoby ubiegające się o uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi bądź pojazdami przewożącymi wartości pieniężne powinny jak najszybciej podjąć się stosownego kursu. Zgodnie bowiem z wchodzącą w życie 19 stycznia 2014 roku Ustawą z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, odbycie takiego szkolenia zakończonego zdanym egzaminem jest niezbędne. Problem polega na tym, że część osób może mieć problem ze zdobyciem uprawnień w dość krótkim czasie. Dlaczego?

Kurs na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych

Według art. 110 Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami kierować pojazdem przewożącym wartości pieniężne albo inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne, o których mowa w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz. 1221, z późn. zm.), może osoba posiadająca odpowiedni stan zdrowia, kwalifikacje i umiejętności oraz zezwolenie na kierowanie pojazdem przewożącym wartości pieniężne”.

Zobacz też: Prawo jazdy na auto z automatyczną skrzynią biegów – jak to wygląda?

Ograniczona liczba miejsc na kursie

Problem dotyczy nie samej trudności egzaminu, a potencjalnego ryzyka długiego oczekiwania na przystąpienie do kursu. Według załącznika pierwszego do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 15 maja 2013 r. (poz. 603) maksymalna liczba osób mogąca brać udział w trakcie kursu to dwanaście:

PROGRAM KURSÓW DLA KIEROWCÓW POJAZDÓW UPRZYWILEJOWANYCH I POJAZDÓW PRZEWOŻĄCYCH WARTOŚCI PIENIĘŻNE

2. Ze względu na konieczność zapewnienia niezbędnych warunków bezpieczeństwa podczas przeprowadzania zajęć praktycznych z techniki i taktyki jazdy w warunkach specjalnych na trzy osoby szkolone powinien przypadać jeden instruktor techniki jazdy. Grupa nie może liczyć równocześnie więcej niż 12 osób szkolonych na terenie jednego obiektu szkoleniowego.

Mała baza ośrodków szkoleniowych i "papierologia"

Problem też dotyczy niedużej bazy ośrodków mogących przeprowadzić taki kurs oraz konieczność skompletowania wymaganych dokumentów – badań lekarskich i psychologicznych.

Jeśli zatem chcemy od na początku przyszłego roku posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem przewożącym wartości pieniężne albo inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne, to warto już teraz pomyśleć o zapisaniu się na stosowny kurs.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Grupa odbywająca kurs nie może liczyć więcej niż 12 osób. Fot. Fotolia
Grupa odbywająca kurs nie może liczyć więcej niż 12 osób. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama