REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym się różni samochód do nauki jazdy od zwykłego auta?

Łukasz Kuźmiuk
Czym się różni samochód do nauki jazdy od zwykłego auta? / Fot. Skoda
Czym się różni samochód do nauki jazdy od zwykłego auta? / Fot. Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że samochód do nauki jazdy ma tylko literkę "L" na dachu, ale to nie jedyna różnica pomiędzy pojazdem do szkolenia nowych kierowców, a zwykłym samochodem. Czym się różni samochód do nauki jazdy od zwykłego auta?

"Elka"

To element, który większość z nas dostrzeże już na pierwszy rzut oka. Tzw. elka, to plafon (tak to się fachowo nazywa), mocowany na dachu auta za pomocą magnesu. Przedmiot ten ma za zadanie ostrzegać innych użytkowników dróg, że za kierownicą danego auta siedzi początkujący kierowca, który dopiero zbiera swoje pierwsze doświadczenia z prowadzenia auta. "Elka" jest podświetlana, dzięki czemu łatwo ją dostrzec także po zmroku. Widząc "elkę" na dachu samochodu do nauki jazdy warto zachować szczególną ostrożność, bowiem kursantom stosunkowo często zdarzają się pomyłki i potknięcia.

REKLAMA

Zdublowane pedały

Dwa zestawy pedałów w samochodzie przeznaczonym do nauki jazdy to konieczność w tego typu pojazdach - jeden zestaw jest przeznaczony dla osób starających się o uzyskanie prawa jazdy, drugi natomiast dla instruktora szkoły jazdy, zasiadającego na przednim fotelu pasażera. Kursanci w trakcie swoich pierwszych jazd często popełniają błędy związane z obsługą sprzęgła i gazu, a także doprowadzają do sytuacji, w których to instruktor musi wcisnąć pedał hamulca. Zazwyczaj w autach nauki jazdy są zamontowane tylko zdublowane pedały sprzęgła i hamulca, ale czasami trafia się także drugi pedał gazu. Warto wspomnieć, że obydwa zestawy pedałów są ze sobą połączone - w razie interwencji instruktora odpowiedni pedał zostanie wciśnięty także po stronie kierowcy.

Więcej lusterek

Podobnie jak w przypadku pedałów, instruktor nauki jazdy także posiada swój zestaw lusterek, umożliwiający obserwację otoczenia, by móc zainterweniować w razie popełnienia błędu przez kursanta. Instruktor ma do dyspozycji nie tylko dodatkowe nakładki na lusterkach bocznych pojazdu, ale także dodatkowe lusterko wsteczne.

Kamery rejestrujące przebieg egzaminu

Tych elementów raczej nie znajdziemy w autach używanych w szkołach nauki jazdy. Kamery rejestrujące jazdę kierowcy są obecne w samochodach wykorzystywanych w trakcie egzaminów państwowych na prawo jazdy. Rozwiązanie to ma za zadanie zapobiec wręczaniu łapówek za pozytywny wynik egzaminu, a także zapisywać przebieg egzaminu na potrzeby ewentualnego podważenia oceny końcowej wystawionej przez egzaminatora, jeśli uznamy, że jest niesprawiedliwa. Kamery włączają się automatycznie w momencie uruchomienia silnika.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA