REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nauka jazdy z rodzicem

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje możliwość prowadzenia pojazdu z osobą towarzyszącą przed uzyskaniem wieku wymaganego do posiadania prawa jazdy.

Nowinka szkoleniowa

REKLAMA

Projekt ustawy o kierujących pojazdami (poza innymi zmianami dotyczącymiegzaminu i zasad karania kierowców - porównaj artykuły w ramcepo lewej stronie) przewiduje nową formę szkolenia praktycznego.

Podczas kursu szkoleniowego ustawa przewiduje możliwość kierowaniapojazdu przez kandydata na kierowcę, o ile będzie mu towarzyszyćkierowca o większym stażu.

Taforma szkolenia jest niezbędna w przypadku kandydatów, którzy ukończyli16 lat (do normalnego kursu mogą przystąpić 3 miesiące przedukończeniem 18 lat).

Zobacz również: Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki stawiane osobie towarzyszącej kursantowi oraz dotyczące samochodu

Ustawa przewiduje nie tylko określony wiek dla osoby towarzyszącej, ale także konieczność jazdy z osobą blisko spokrewnioną.

Kierowca towarzyszący kandydatowi musi być osobą:

  • w wieku od 28 do 65 lat;
  • pozostającą z osobą ubiegającą się o wydanie prawa jazdy w stosunkupokrewieństwa lub powinowactwa, do drugiego stopnia włącznie;
  • nie skazaną prawomocnym wyrokiem sądu za czyn stanowiącyprzestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji;
  • posiadającą w sposób udokumentowany pojazd samochodowy przez okres co najmniej 5 lat;
  • posiadającą prawo jazdy kategorii B przez okres co najmniej 7 lat;
  • która ukończyła odpowiednie zajęcia w ośrodku ruchu drogowego;
  • posiadającą zaświadczenie wydane przez ośrodek szkolenia kierowców o spełnianiu powyższych warunków.

Samochód, którym będą poruszać się kursant i osoba towarzysząca musi spełniać określone warunki:

  •  musi posiadać drugi komplet lusterek (wewnętrznych i zewnętrznych),
  •  zamontowany fabrycznie łatwo dostępny dla pasażera hamulec awaryjny,
  •  być oznaczony literą L (na zielonym tle) – z przodu i z tyłu.

Spełnianie powyższych warunków będzie musiało być  potwierdzone w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Przebieg szkolenia rozszerzonego

REKLAMA

Dojazdy z osobą towarzyszącą będzie mogło dojść dopiero po odbyciu kursupodstawowego i zaliczeniu egzaminu wewnętrznego. Kandydat otrzymawówczas zaświadczenie o dopuszczeniu do jazdy z osobą towarzyszącą(będzie niezbędne w przypadku kontroli drogowej).

Osobatowarzysząca poza spełnianiem wszystkich warunków m.in. wiekowych, będzie musiała równieżodbyć zajęcia przygotowawcze. Jej obowiązkiem także uczestnictwo w spotkaniach wyznaczonych w ośrodku szkolenia kierowców – w celuustalenia programu szkolenia.

Kandydatkierujący pojazdem z osobą towarzyszącą będzie podlegałograniczeniom w zakresie prowadzenia pojazdów. Nie będzie mógł:

  • wyjeżdżać poza granice Rzeczypospolitej Polskiej (prowadząc samochód);
  • ciągnąć przyczep;
  • poruszać się po autostradzie;
  • przekraczać prędkości:
    • 50 km/h na obszarze zabudowanym,
    • 80 km/h poza obszarem zabudowanym.

Pozakończeniu szkolenia rozszerzonego (trwającego minimum 1 rok) i poosiągnięciu wieku co najmniej 17 lat i 11 miesięcy, kandydat będziemógł przystąpić do egzaminu (dotyczy to kandydatów, którzy nie mieliwymaganego wieku podczas rozpoczęcia kursu).

Cel szkolenia

REKLAMA

Nowaforma szkolenia w założeniu jest całkiem ciekawa i przypomina zasady,które obowiązują m.in. w Stanach Zjednoczonych. Tam kandydat możekierować samochodem jednego z rodziców, jeśli matka lub ojciec siedzą obok. Co ważne, rodzic nie jest zobowiązany do uczestnictwa w żadnymkursie. Nie jest również wymagane dodatkowe wyposażanie samochodu - ani w komplet lusterek,ani tym bardziej w oznaczenia graficzne.

Według polskiego ustawodawcy przepis pozostanie zapewne martwy. Wynikato przede wszystkim z koniecznością przystosowania samochodu, któryprzecież nie musi i zazwyczaj nie będzie służył jedynie szkoleniusyna lub córki. Przepisem zmniejszającym prawdopodobieństwo korzystania z opisanego rozwiązania jest także konieczność odbywania dodatkowych kursów przez osobętowarzyszącą. Nowa regulacja zamiast usprawnić szkolenie kierowców, wprowadzimożliwość, z której mało kto będzie chciał skorzystać z uwagi nakoszty i pozostałe niedogodności.

Zobacz również: Wymiana oleju w skrzyni biegów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA