| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Prawo jazdy 2018 – jakie zmiany czekają początkujących kierowców?

Prawo jazdy 2018 – jakie zmiany czekają początkujących kierowców?

W 2018 roku na kierowców czekają spore zmiany w przepisach ruchu drogowego. Nie będzie już można redukować liczby punktów karnych za pomocą kursów, a osoby posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata będą musiały zaliczyć kurs doszkalający.

Źródło: Fotolia

Prawo jazdy 2018 – jakie będą zmiany i co czeka początkujących kierowców?

Od 4 czerwca 2018 roku wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzą zmiany w m.in. dwuletnim okresie próbnym dla kierowców. W trakcie jego trwania, a dokładniej pomiędzy 4 a 8 miesiącem okresu, świeżo upieczony kierowca będzie musiał wziąć udział w 2-godzinnym kursie doszkalającym z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także przejść godzinne praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym. Niestety, za zajęcia zapłaci kursant – za część teoretyczną, realizowaną w WORD-ach, będzie trzeba zapłacić do 100 zł, a część praktyczna, realizowana przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy, będzie kosztować do 200 zł.

Przed upływem 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy i po zaliczeniu kursu doszkalającego kierowca będzie musiał przedstawić w starostwie zaświadczenie o ukończeniu obowiązkowych zajęć. Jeśli tego nie zrobi, starosta zatrzyma uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

To nie jedyne utrudnienia czekające na początkujących kierowców. W ciągu pierwszych 8 miesięcy od dnia odebrania prawa jazdy nie będą oni mogli podejmować pracy jako kierowcy i prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem pojazdów kat. B. Ponadto osoby te będą musiały poruszać się samochodem oznaczonym z przodu i z tyłu zielonym listkiem. Przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego początkujących kierowców będą obowiązywały inne ograniczenia prędkości - 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych.

Starosta wydłuży okres próbny o kolejne dwa lata i skieruje początkującego kierowcę na badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny w przypadku, gdy ten popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Warto dodać, że jeśli w trakcie dwuletniego okresu próbnego kierowca popełni 3 wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta cofnie uprawnienia do kierowania pojazdami.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »