reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Prawo jazdy 2018 – jakie zmiany czekają początkujących kierowców?

Prawo jazdy 2018 – jakie zmiany czekają początkujących kierowców?

W 2018 roku na kierowców czekają spore zmiany w przepisach ruchu drogowego. Nie będzie już można redukować liczby punktów karnych za pomocą kursów, a osoby posiadające prawo jazdy krócej niż dwa lata będą musiały zaliczyć kurs doszkalający.

Źródło: Fotolia

Prawo jazdy 2018 – jakie będą zmiany i co czeka początkujących kierowców?

Od 4 czerwca 2018 roku wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzą zmiany w m.in. dwuletnim okresie próbnym dla kierowców. W trakcie jego trwania, a dokładniej pomiędzy 4 a 8 miesiącem okresu, świeżo upieczony kierowca będzie musiał wziąć udział w 2-godzinnym kursie doszkalającym z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także przejść godzinne praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym. Niestety, za zajęcia zapłaci kursant – za część teoretyczną, realizowaną w WORD-ach, będzie trzeba zapłacić do 100 zł, a część praktyczna, realizowana przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy, będzie kosztować do 200 zł.

Przed upływem 8 miesięcy od otrzymania prawa jazdy i po zaliczeniu kursu doszkalającego kierowca będzie musiał przedstawić w starostwie zaświadczenie o ukończeniu obowiązkowych zajęć. Jeśli tego nie zrobi, starosta zatrzyma uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

To nie jedyne utrudnienia czekające na początkujących kierowców. W ciągu pierwszych 8 miesięcy od dnia odebrania prawa jazdy nie będą oni mogli podejmować pracy jako kierowcy i prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem pojazdów kat. B. Ponadto osoby te będą musiały poruszać się samochodem oznaczonym z przodu i z tyłu zielonym listkiem. Przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego początkujących kierowców będą obowiązywały inne ograniczenia prędkości - 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych.

Starosta wydłuży okres próbny o kolejne dwa lata i skieruje początkującego kierowcę na badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny w przypadku, gdy ten popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Warto dodać, że jeśli w trakcie dwuletniego okresu próbnego kierowca popełni 3 wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta cofnie uprawnienia do kierowania pojazdami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama