| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Zmiany dotyczące prawa jazdy nie wejdą w życie w 2017 roku?

Zmiany dotyczące prawa jazdy nie wejdą w życie w 2017 roku?

Wszystko wskazuje na to, że nowy system CEPiK nie zostanie oddany do użytku 1 stycznia 2017 roku. A to oznacza, że i przepisy dotyczące prawa jazdy nie zostaną wdrożone w przyszłym roku.

Zmiany dotyczące prawa jazdy i kierowców opóźnione?

Pod koniec 2015 roku polskie szkoły nauki jazdy przeżywały niesamowite oblężenie w związku z planowanymi zmianami w zakresie nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Polacy będąc nimi wyraźnie przestraszeni, ruszyli szturmem na ośrodki kształcenia kierowców i robili co mogli, aby ukończyć kursy i zadać egzaminy w WORD przed końcem 2015 roku. Jak się okazało, na próżnie.

Aby nowe przepisy dotyczące prawa jazdy i kierowców weszły w życie o czasie, niezbędne było uruchomienie sytemu CEPiK 2.0. To on miał być odpowiedzialny za zbieranie wszelkich informacji o kierowcach, na podstawie których byli oni by rozliczani w chwili popełnienia danego wykroczenia. Na skutek poważnych zaniedbań ze strony poprzednień ekipy rządzącej (rząd koalicyjny PO-PSL przyp. red.) udało się zrealizować jedynie 2 z 27 rozporządzeń niezbędnych do wprowadzenia systemu! Z tego powodu termin wprowadzenia zmian w zakresie nabywania praw jazdy został przesunięty na 1 stycznia 2017 roku. Jak się okazało, w przyszłym roku także nie ma szans na uruchomienie bazy danych CEPiK 2.0.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2018 r. - wszystkie zmiany

Choć Ministerstwo Cyfryzacji podlegające nowej ekipie rządzącej przygotowało już niezbędne rozporządzenia, to jednak zostało poproszone o nie wprowadzanie jeszcze nowego CEPiKU. Istnieje uzasadniona obawa, że nie wszystko zostało w nim należycie sprawdzone i system musi zostać poddany dokładnej kontroli. W związku z tym jest już pewne, że nie zostanie od uruchomiony 1 stycznia 2017 roku.  Nie ma także informacji jakoby miało to nastąpić nawet w 2018 roku.

Okres próbny częściowo już działa!

W rezultacie nowe przepisy dotyczące kierowców oraz nabywania prawa jazdy nie wejdą w życie. O jakich zmianach mowa? Kandydaci na kierowców najbardziej obawiają się m.in. okresu próbnego , w ramach którego świeżo upieczony kierowca nie będzie mógł przez pierwsze 24 miesiące m.in. przekraczać prędkości 80 km/h poza terenem zabudowanym i 120 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. Jeśli popełni dwa wykroczenia w tym czasie okres próbny rozszerzony zostanie o kolejne dwa lata! Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że w pewnej części przepis o okresie próbnym i tak już działa. Okazuje się, że starosta może wydać decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, w razie stwierdzenia (na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć), że kierujący pojazdem silnikowym w okresie 2 lat od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy popełnił:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »