| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Koniec z teoretycznym szkoleniem na kursach na prawo jazdy - komentarz

Koniec z teoretycznym szkoleniem na kursach na prawo jazdy - komentarz

Zgodnie z poprawkami do projektu o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, osoby zamierzające przystąpić do egzaminu na prawo jazdy nie będą zmuszane do uczestnictwa w szkoleniu teoretycznym w ośrodkach szkolenia kierowców. Będą mogły nauczyć się teorii we własnym zakresie.

1 kwietnia posłowie pracujący w podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami przyjęli pakiet poprawek, które w rewolucyjny sposób wpłyną na sposób kształcenia kandydatów na kierowców. Znoszą one obowiązek szkolenia teoretycznego realizowanego w ośrodkach szkolenia kierowców. Kursant ma mieć pełną dowolność w wyborze sposobu pozyskania wiedzy niezbędnej do zdania egzaminu teoretycznego, który miałby poprzedzać część praktyczną szkolenia realizowaną w OSK. Inicjator zmian poseł Arkadiusz Litwiński (PO) niedługo po zakończeniu posiedzenia opublikował na swoim profilu facebookowym następujący komunikat”:

Zobacz też: Zielony listek obowiązkowy dla nowych kierowców

„Przed godziną zakończyliśmy w ramach specjalnej podkomisji prace nad zmianami w ustawie o kierujących pojazdami. Intencją jest usprawnienie procedury egzaminowania kandydatów na kierowców. Wprowadziliśmy między innymi rozwiązanie wzorowane na brytyjskim polegające na tym, że do egzaminu z części teoretycznej będzie można przystąpić po nauczeniu się wymaganego zakresu, samodzielnie lub z pomocą szkoleń w dowolnej formie. Do tej pory nie tylko egzamin, ale i tryb nauki jest regulowany ustawowo i zmusza do udziału w szkoleniach.”

Zobacz też: Okres próbny - dopuszczalna prędkość

Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kierowca.PL przyjęte zapisy to krok we właściwym kierunku. Rozwiązania tego typu sprawdzają się na świecie i są proobywatelskie. Dają kursantom możliwość swobodnego doboru optymalnych narzędzi dydaktycznych i obniżają koszty uzyskania prawa jazdy. Kluczową sprawą dla zapewnienia należytej jakości kształcenia w takim modelu staje się kwestia egzaminowania. Egzamin teoretyczny musi być skonstruowany tak, aby wiarygodnie i jednoznacznie weryfikował znajomość przepisów u adeptów sztuki kierowania. Planowane zmiany są rewolucyjne, ale niosą ze sobą istotne korzyści dla obywateli.


Źródło: Kierowca.pl

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK