Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej

Kuba Brzeziński
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Kiedy dokładnie i czemu bezterminowe prawo jazdy musi zniknąć? Sprawdźmy.
rozwiń >

Koniec bezterminowych praw jazdy. Wszystkie pójdą do wymiany

Bezterminowe prawa jazdy były wydawane do roku 2013. To wtedy zmieniły się przepisy i to wtedy też maksymalny termin ważności dokumentu został określony na 15 lat. Bezterminowe prawo jazdy było związane z tym, że kandydat na kierowcę dostał bezterminowe orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Historia bezterminowych praw jazdy powoli się jednak kończy. Rząd już wyznaczył termin ich wymiany. Dokument należy zmienić na terminowy w latach 2028 – 2033. Po roku 2033 bezterminowe prawa jazdy stracą ważność. Ich posiadacze de facto nie będą mogli prowadzić samochodów.

Tak, likwidacja bezterminowych praw jazdy może budzić sprzeciw. Tyle że to tak naprawdę formalność. Powód? Terminowy będzie nowy dokument. Uprawnienia pozostaną bezterminowe. To oznacza, że po 15 latach ich wymiana będzie polegać głównie na aktualizacji zdjęcia. Kierowca nie będzie musiał dostarczać nowego orzeczenia lekarskiego. Czemu bezterminowe prawo jazdy musi zniknąć? Chodzi o aktualność dokumentu. Wydanie prawa jazdy bezterminowego 18-latkowi oznacza, że tak naprawdę nigdy nie musi zmienić dokumentu na nowy. To oznacza że będąc już np. na emeryturze, nadal będzie miał zdjęcia 18-latka w prawie jazdy. To delikatnie mówiąc mocno utrudnia identyfikację kierującego. Chyba właśnie taka motywacja przyświecała pomysłowi wprowadzenia obligatoryjnej daty ważności uprawnień do kierowania.

Zobacz również: Ile kosztuje prawo jazdy kat B 2022?

Nowy dopisek w dowodzie rejestracyjnym. Pozwoli na korzystanie z większych uprawnień

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdami samochodowymi o DMC do 3,5 tony. Chyba że akurat kierujący zasiądzie za kierownicą... pojazdu o napędzie alternatywnym. Dla elektryka i auta wodorowego maksymalne DMC rośnie do 4,25 tony. Tyle że aby móc skorzystać z tego uprawnienia, trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze kierujący musi mieć prawo jazdy co najmniej dwa lata. Po drugie już niedługo konieczna będzie adnotacja w dowodzie rejestracyjnym mówiąca o tym, że DMC przekraczające 3,5 tony i wynoszące maksymalnie 4,25 tony to efekt zastosowania napędu alternatywnego.

Adnotacja będzie odgrywać kluczową rolę. Bez niej kierujący posiadający prawo jazdy kategorii B naraża się na poważne konsekwencje. Prowadzenie zbyt ciężkiego auta (a więc o DMC powyżej 3,5 tony), wykracza poza kompetencje wskazane w kat. B. W efekcie kierowca prowadzi de facto bez prawa jazdy. Skutek? Sprawa musi trafić do sądu. Tam kierujący dostanie do 30 tys. zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakaz oznacza, że kierujący po prostu straci prawo jazdy.

Jaka jest data ważności prawa jazdy?

Data ważności prawa jazdy jest zapisana na odwrocie dokumentu przy konkretnej kategorii. Po roku 2013 każdy dokument ma określoną datę ważności. Ta może być maksymalnie 15-letnia i tak naprawdę zależy przede wszystkim od ważności orzeczenia lekarskiego. Na wystawienie orzeczenia 15-letniego orzecznik zdecyduje się w przypadku osoby młodej i zdrowej. W przypadku wad wzroku ważność prawa jazdy jest skracana do 10 lub 5 lat. W przypadku poważnych schorzeń czas obowiązywania prawa jazdy może zostać ograniczony nawet do roku.

Zobacz również: Prawo jazdy, kody ograniczeń. Masz je w swoim dokumencie?

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Prawo jazdy obecnie trzeba wymienić tak naprawdę w czterech przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy posiadany dokument stracił ważność. Fakt ten jest o tyle kluczowy, że nieważne prawo jazdy odbiera kierowcy uprawnienia do kierowania pojazdami. Dopiero wymiana prawa jazdy przywraca uprawnienia. Nie jest to aktualne w przypadku bezterminowego prawa jazdy. Chyba że bezterminowa jest wyłącznie jedna z posiadanych przez kierowcę kategorii. Resztę zdobył np. po roku 2013 i są terminowe. Po drugie prawo jazdy należy wymienić w sytuacji, w której kierujący zdobył uprawnienia kolejnej kategorii. Dokument prawa jazdy musi zostać zaktualizowany.

Po trzecie zdobycie nowego prawa jazdy jest konieczne także wtedy, gdy kierujący posiada jeszcze starą wersję dokumentu. Mowa o prawie jazdy w formie książeczki przypominającej paszport. Dokumenty takie były wydawane między rokiem 1955 a 30 czerwca roku 1999. Co ważne, straciły one ważność już dawno! Prawo jazdy w formie książki zostało całkowicie wycofane z użytkowania w Polsce dokładnie 1 stycznia 2005 roku. Czwartym przypadkiem jest konieczność wymiany prawa jazdy bezterminowego. Jak jednak wskazaliśmy w pierwszym akapicie tego tekstu, konieczność taka pojawi się dopiero za kilka lat, a konkretnie w latach 2028 – 2033.

Kierowco, nie wpadnij w pułapkę OC, bo zapłacisz gigantyczną karę

Nieświadomie można stracić uprawnienia. Bo ważność prawa jazdy skończyła się... Na tym nie kończą się jednak przewinienia kierowców wynikające z nieświadomości. Kolejny dotyczy OC. Obowiązkowa polisa na auto przedłuża się automatycznie? No właśnie nie zawsze. Nie przedłuży się np. wtedy, gdy:

 • kupiliście używany pojazd i to poprzedni właściciel wykupił polisę. Nawet po jej przepisaniu na was nie przedłuży się automatycznie.
 • w przypadku polisy opłacanej w ratach, gdy kierujący ma zaległości w płatnościach.
 • pojazd posiada OC, ale krótkoterminowe. Mowa np. o miesięcznym ubezpieczeniu komisowym.

W sytuacji, w której polisa nie przedłuży się automatycznie, a właściciel zapomni o wykupieniu nowej, naraża się na karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG po dostrzeżeniu w CEPiK luki może wypisać nawet 6020 zł grzywny. To jednak nie koniec, bo w razie kolizji to właściciel pojazdu z własnej kieszeni pokryje ewentualne koszty odpowiedzialności cywilnej.

Zobacz również: Kara za brak ubezpieczenia OC 2022. Ile wynosi?

Jak złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy

Złożenie wniosku o wymianę prawa jazdy jest tak naprawdę niezwykle proste. Kierujący musi udać się do wydziału komunikacji czy też referatu komunikacji tak naprawdę w dowolnym mieście w Polsce. Nie musi udawać się do urzędu należnego miejscu zameldowania. Tam powinien wypełnić wniosek na druku urzędowym, dołączyć do niego konieczne załączniki oraz wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy. O jakich załącznikach mowa? Konieczne jest:

 • aktualne zdjęcie,
 • stare prawo jazdy,
 • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, jeżeli stare straciło ważność.

Należy pamiętać też o tym, że kierujący powinien posiadać przy sobie podczas wizyty w urzędzie dowód osobisty. Pracownik wydziału komunikacji ma obowiązek go sprawdzić podczas przyjmowania wniosku o wymianę prawa jazdy. Decyzja o wymianie prawa jazdy jest wydawana od ręki na mocy decyzji administracyjnej. Na nowy dokument trzeba jednak zaczekać. Wytwórnia Papierów Wartościowych potrzebuje na wydrukowanie prawa jazdy i dostarczenie go do urzędu maksymalnie 2 tygodni. Fakt czy dokument jest już gotowy do odbioru, można sprawdzić na stronie internetowej info-car.pl. Wydanie nowego dokumentu odbywa się fizycznie w urzędzie lub jest on przesyłany drogą pocztową.

Zobacz również: Prawo jazdy w 0,3 sekund po zdaniu egzaminu. Możliwe?

Wymiana prawa jazdy 2022 - opłaty

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy w roku 2022? W samym wydziale komunikacji kierujący musi zapłacić 100 zł za wydanie dokumentu plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej. Na tym jednak koszty nie kończą się. Kierujący musi również dołączyć aktualne zdjęcie. Musi być kolorowe, wykonane na jednolitym tle i mieć wymiary 35x45 mm. Za wykonanie zdjęcia zapłacić trzeba jakieś 20 do 30 zł. Poza tym w sytuacji, w której wymiana prawa jazdy wynika z końca ważności poprzedniego dokumentu, kierujący musi dostarczyć również nowe orzeczenie lekarskie. Koszt badania wykonanego przez lekarza orzecznika jest określony rozporządzeniem Ministra Zdrowia i wynosi dokładnie 200 zł. Tym samym w sumie wymiana prawa jazdy może kosztować kierowcę nawet 330,50 zł.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Rozbieżne stawki podatku od podziemnych miejsc garażowych. MF nie planuje zmian
  Nadal wpływają skargi do RPO na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Marcin Wiącek zwraca uwagę na ten problem minister finansów Magdalenie Rzeczkowskiej.
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze... jest możliwa!
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze? To możliwe. Podjeżdżasz na stację, tankujesz paliwo, naciskasz przycisk w telefonie i odjeżdżasz.
  Kara za brak OC 2023. Podwyżka i to dwukrotna!
  Kara za brak OC w roku 2023 wzrośnie i to... dwukrotnie. Tak, dwukrotnie. Czemu tak się stanie i jak wysokiego skoku opłaty można się spodziewać?
  Strajk egzaminatorów WORD. Bez egzaminów od 8 sierpnia
  Strajk egzaminatorów WORD? Tak, powracają oni do protestu od poniedziałku 8 sierpnia. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać.
  Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
  Benzyna E10. Ma się ona stać jednym z rozwiązań problemów paliwowych. Czym jednak tak właściwie jest i czy silniki w autach ją wytrzymają?
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie
  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?
  Pierwsza obniżka cen na rynku samochodów używanych od dwóch lat
  AURES Holdings obniżył ceny 1700 aut używanych w sieci AAA AUTO, a łączna kwota aktualnych rabatów wynosi 2 mln złotych.
  Wakacyjna podróż samochodem elektrycznym, 5 rad na urlop bez stresu
  Coraz więcej kierowców wybiera samochody elektryczne. W czasie dalszych podróży zmagają się oni z ograniczeniami związanymi z zasięgiem oraz czasem ładowania pojazdów. Ekspert z SEAT S.A. daje 5 cennych wskazówek, jak w pełni wykorzystać podróże w 100% elektryczne. Planowanie trasy, racjonalne korzystanie z klimatyzacji i utrzymywanie poziomu naładowania baterii między 30% a 80% - to tylko niektóre z jego zaleceń.
  Polisa dla auta elektrycznego
  AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?
  Jakie auta najchętniej wybierają przedsiębiorcy?
  Badania Automarket.pl wskazują, że 78 proc. przedsiębiorców poszukuje nowego auta, ale aktualna sytuacja powoduje, że skupiają się na rynku wtórnym – wg danych platformy ponad połowa przedsiębiorców decyduje się na pojazdy w wieku 4-5 lat, a tylko 12 proc. na roczne auta. Wg PZPM w czerwcu 2022 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych na REGON była o 15,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy stanowią jednak 71 proc. rynku.
  Cena paliwa a pensja. Ile kilometrów można przejechać za średnią krajową w krajach UE
  Obywatel Luksemburga przejedzie za dzienny zarobek trzy razy więcej kilometrów niż Polak. Rosnące ceny benzyny ograniczają możliwości Europejczyków w kwestii podróżowania.
  Rośnie liczba wypadków na autostradach
  Autostrady są najbardziej niebezpieczne w okresie letnim. Liczba wypadków na nich rośnie z każdym rokiem.
  Polska coraz niżej w światowym rankingu jakości dróg
  Polska zajęła 26 miejsce w Europie i 43 na świecie w rankingu jakości infrastruktury drogowej. Spośród europejskich krajów wyprzedziliśmy tylko Bułgarię, Turcję, Rumunię i Chorwację. Lepiej jakość dróg została oceniona w Słowacji, Węgrzech, Litwie czy Czechach.
  Audiobooki zmniejszają ryzyko zaśnięcia za kółkiem w trasie
  Polacy nie mają czasu na czytanie książek, ale rokrocznie tracą po kilkadziesiąt godzin na stanie w korkach. Yanosik Autoplac wraz z Audioteką chcąc zwiększyć poziom czytania wśród polskich kierowców, rozpoczynają dużą kampanię udostępniania bezpłatnych audiobooków zmotoryzowanym Polakom, którzy mogą ich słuchać w trasie na wakacje, w korkach, w drodze do pracy, a nawet w trakcie jazdy do sklepu czy na zakupach.
  Jazda po drogach wewnętrznych bez OC i odszkodowania?
  Podczas wakacji boczne drogi kuszą nie tylko miłośników spacerów na łonie natury. Część takich dróg ma charakter prywatny - są to drogi wewnętrzne. Bywają one nieoznaczone i zaniedbane, co niestety sprzyja wypadkom. Warto zatem dowiedzieć się, czy w razie szkód związanych ze złym stanem drogi można kierować roszczenia względem jej właściciela. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają również, czy na polnej (wewnętrznej) drodze będzie działało obowiązkowe OC. W tym kontekście warto omówić ciekawy wyrok, który niedawno zapadł przed Sądem Okręgowym w Katowicach.
  W którym mieście jeździ się najlepiej? Będziecie zdziwieni...
  W którym mieście jeździ się najlepiej? To pytanie, które zostało postawione przed kolejną edycją polskiego rankingu. Odpowiedź? Ta może zdziwić!
  Ile kosztuje OC 2022? Jest tanio, ale będzie... drożej! Musi być!
  Ile kosztuje OC 2022? Czasami polisę dla auta można kupić za 160 zł. Tyle że do takich cen przyczepił się KNF. Wniosek? Będzie drożej. I to niedługo.
  Auto zastępcze na czas naprawy? Tak! Tylko aut może brakować...
  Auto zastępcze na czas naprawy staje się rynkowym standardem. I choć kierowcy chętnie korzystają z tej opcji, firmy realizujące wynajmy mają problem.