reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Prawo jazdy w komórce. Co musisz wiedzieć?

Prawo jazdy w komórce. Co musisz wiedzieć?

Elektronizacja idzie szerokim frontem. Już niedługo kierowcy wystarczy prawo jazdy w komórce. Co należy wiedzieć o aplikacji mObywatel?

Prawo jazdy w aplikacji mObywatel

Świat samochodów w Polsce jest coraz bardziej zelektronizowany. I w tym momencie nie mówimy o systemach w pojazdach, a obiegu dokumentów. CEPiK zawiera dane dotyczące pojazdu i dat przeglądów. Baza zbiera też informacje dotyczące kierowców. A to sprawia, że już dziś prowadzący nie musi wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego czy polisy OC. A już wkrótce nie będzie musiał mieć nawet prawa jazdy. W jego miejsce wystarczy dowód osobisty, ewentualnie prawo jazdy w aplikacji mObywatel.

Kiedy prawo jazdy w aplikacji w Polsce?

Kiedy prawo jazdy w Polsce stanie się elektroniczne? Ostatnim dniem, w którym kierowcy będą musieli posiadać blankiet prawa jazdy jest 4 grudnia. Od 5 grudnia prawko nie będzie im już potrzebne w czasie jazdy.

Prawo jazdy elektroniczne. Co z wyjazdem za granicę?

Warto pamiętać o tym, że prawo jazdy w aplikacji mObywatel to uprawnienie, które przysługuje użytkownikom dróg, jednak wyłącznie w Polsce. Jeżeli kierowca zdecyduje się wyjechać za granicę, nadal w portfelu musi posiadać standardowy dokument. Jako że zagraniczne służby nie mają dostępu do polskiej bazy, brak prawka będzie oznaczać poważne problemy podczas kontroli drogowej i wysoki mandat. Ta sama zasada dotyczy np. dowodu rejestracyjnego pojazdu czy potwierdzenia wykupienia polisy OC.

Brak prawa jazdy a mandat. Jaka kara grozi kierowcy?

Do czasu wejścia w życie nowych przepisów - tj. do 5 grudnia - kierowca musi posiadać przy sobie prawo jazdy podczas poruszania się pojazdem. Co gdy nie dopełni tego obowiązku? Jeżeli zostanie zatrzymany do kontroli drogowej, powinien się liczyć z karą. Mandat w takim przypadku wynosi 50 złotych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama