reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Gdzie zrobić badania na prawo jazdy? To musisz wiedzieć.

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy? To musisz wiedzieć.

Kandydaci na kierowców często stają przed pytaniem: gdzie zrobić badania na prawo jazdy? My postaramy się zatem na nie odpowiedzieć.

Prawo jazdy: badanie lekarskie - jak wygląda, co sprawdza?

Badania lekarskie dla kandydatów na kierowców są dość mocno sformalizowane. Ich przebieg określają rozporządzenia i na ich mocy wyodrębnić można aż 62 parametry, które powinien sprawdzić lekarz w czasie wizyty przyszłego prowadzącego. Jakie konkretnie predyspozycje są sprawdzane przed wydaniem prawa jazdy? Badanie wzroku nie wyczerpuje pełnej listy. Kontrolowane są też zdolności motoryczne, funkcjonowanie układu nerwowego, oddechowego oraz sercowo-naczyniowego, a nawet czasami stan psychiczny.

Do jakiego lekarza na prawo jazdy?

Odpowiedź na pytanie: do jakiego lekarza iść na badania do prawa jazdy jest prosta. Musi to być przede wszystkim lekarz orzecznik. Tylko zaświadczenie wydane przez orzecznika i stwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami może być honorowane podczas wystawiania Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Gdzie znaleźć takiego lekarza? Najłatwiej jest skorzystać z usług Miejskich Ośrodków Medycyny Pracy lub Wojewódzkich Ośrodków Medycy Pracy.

Badanie lekarskie do prawa jazdy: ile jest ważne i ile kosztuje?

Do końca roku 2012 lekarze w Polsce mieli możliwość wystawiania bezterminowych zaświadczeń o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Sytuacja zmieniła się jednak w styczniu 2013 roku. Od tego momentu maksymalny termin ważności zaświadczenia to 15 lat - przy czym z uwagi na zastrzeżenia lekarza może on zostać skrócony nawet do roku! Badanie lekarskie na prawo jazdy kosztuje maksymalnie 200 złotych - to górna wartość stawki określona przepisami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama