reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Nieważne prawo jazdy a kolizja. Jakie są konsekwencje?

Nieważne prawo jazdy a kolizja. Jakie są konsekwencje?

Terminowe prawo jazdy wiąże się z pewnymi problemami. A jeden z poważniejszych powstaje w sytuacji, w której kierowca stanie się sprawcą kolizji, ale akurat ważność jego prawka wygasła. Co to może oznaczać?

Działania po kolizji są rutynowe. Kierowcy najpierw ustalają sprawcę, a następnie spisują oświadczenie i najważniejsze dane - dotyczące pojazdów, uczestników i okoliczności. Na tym jednak nie koniec, bo ubezpieczyciel sprawcy poprosi też o dostarczenie np. prawa jazdy. Co w sytuacji, w której okaże się że kierujący, który spowodował stłuczkę ma nieważny dokument? Dla poszkodowanego okoliczność ta w zasadzie nie ma znaczenia. On i tak jest chroniony, czyli zawsze otrzyma wypłatę odszkodowania z OC. Na gorszej pozycji jest sprawca.

Nieważne prawo jazdy a kolizja - podstawa prawna:

Podstawę prawną w przypadku spowodowania kolizji przez kierującego posiadającego nieważne prawo jazdy jest ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku. W głos art. 98 firma ma prawo do dochodzenia od prowadzącego pojazd zwrotu wypłaconego odszkodowania z tytułu polisy OC m.in. wtedy, gdy "nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa".

Minął termin ważności prawa jazdy? Prawa jazdy więc nie masz!

Czemu nieważne prawo jazdy nie może być honorowane? Prawo jazdy w myśl ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami stwierdza posiadanie uprawnień. Minięcie terminu ważności dokumentu oznacza zatem, że wymaganego uprawnienia do kierowania pojazdami prowadzący nie posiadał. Tak, odzyskanie uprawnień to wyłącznie kwestia złożenia stosownego wniosku w wydziale komunikacji. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że ubezpieczyciel wykorzysta tą okoliczność w celu odzyskania wypłaconego odszkodowania i co gorsze, skorzystanie z tej opcji z dużą dozą pewności skończy się dla firmy sprzedającej OC powodzeniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama