| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

Kiedy prawo jazdy nie może być wydane?

W związku z licznymi zmianami w przepisach prawnych, które dotyczą kierujących pojazdami postanowiliśmy przybliżyć te sytuacje, w których prawo jazdy nie może zostać wydane zainteresowanemu.

Wydawanie prawa jazdy po nowemu

Od 19 stycznia 2013 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące kierujących pojazdami, które reguluje ustawa z dnia 9 stycznia 2011 roku. Określa ona m.in. w jakich przypadkach prawo jazdy nie może zostać wydane zainteresowanej osobie.

Badania lekarskie

Podstawowa kwestia dotyczy stanu zdrowia danej osoby. Jeśli w trakcie badania lekarskiego okaże się, że kandydat na kierowcę jest uzależniony od alkoholu lub środka o podobnym działaniu to lekarz nie może wydać pozytywnego wyniku takiej kontroli.

Inny dokument

Prawo jazdy nie może być również wydane osobie, która posiada inny dokument uprawniający ją do kierowania pojazdem silnikowym.

Zobacz też: Koniec bezterminowych praw jazdy!

Zagraniczne prawo jazdy

Osoba, która uzyskały prawo jazdy na terenie innego państwa,  ale w wyniku konkretnych zdarzeń straciła uprawnienia do niego bądź dokument został jej zatrzymany, także musi liczyć się z tym, że nie otrzyma polskiego prawa jazdy (w okresie kiedy wydany zakaz obowiązuje).

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

Z odmową wydania prawa jazdy muszą liczyć się także te osoby, wobec których wydano decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami lub zatrzymaniu prawa jazdy (w okresie i zakresie obowiązywania tej decyzji). Podobnie jest w przypadku osób, które zostały ukarane przez sąd prawomocnym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »