reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Koniec bezterminowych praw jazdy!

Koniec bezterminowych praw jazdy!

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami z 2011 roku są zgodne z zapisami Konstytucji RP.

Prawo jazdy utraciło swój bezterminowy charakter

Przepisy zaskarżone przez grupę posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego są zgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Wnioskodawcy argumentowali swoje stanowisko twierdząc, że wymiana bezterminowych dokumentów na nowe, ważne przez 15 lat, jest niezgodna z konstytucją. Ich zdaniem, narusza zasady ochrony praw nabytych. Posłowie i senatorowie podkreślali również fakt, że nowe przepisy wymuszają na kierowcach konieczność poddania się badaniom lekarskim na własny koszt.

Zobacz też: Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

Prawa jazdy wydane po 18 stycznia 2013 roku, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku, są ważne przez 15 lat. Wcześniej były wydawane bezterminowo. Ale okazuje się, że również dokumenty wydane przed tą datą stracą swój bezterminowy charakter, a ich posiadacze będą musieli wymienić je na nowe w latach 2028-2033.

Nowe prawo jazdy - dlaczego jest tak drogie?

Konsekwencje dla kierowców są takie, że po 15 latach od otrzymania dokumentu prawa jazdy trzeba będzie go wymienić na nowy ponosząc opłatę w wysokości 100 z (na dzień dzisiejszy), dołączając do wniosku o jego wydanie aktualne zdjęcie. Oprócz tego konieczne będzie poddanie się badaniu lekarskiemu, którego pozytywny wynik pozwoli przedłużyć kierowcy uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Zdaniem redakcji samo uaktualnienie danych i wizerunku kierowcy w dokumencie nie jest złym pomysłem. Problem stanowi astronomiczna kwota za tę usługę. W dobie wszechobecnej komputeryzacji i dostępu do tanich materiałów trudno uwierzyć, żeby istniały racjonalne argumenty tłumaczące tak wysoki koszt dokumentu.

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama