reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Koniec bezterminowych praw jazdy!

Koniec bezterminowych praw jazdy!

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami z 2011 roku są zgodne z zapisami Konstytucji RP.

Prawo jazdy utraciło swój bezterminowy charakter

Przepisy zaskarżone przez grupę posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego są zgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Wnioskodawcy argumentowali swoje stanowisko twierdząc, że wymiana bezterminowych dokumentów na nowe, ważne przez 15 lat, jest niezgodna z konstytucją. Ich zdaniem, narusza zasady ochrony praw nabytych. Posłowie i senatorowie podkreślali również fakt, że nowe przepisy wymuszają na kierowcach konieczność poddania się badaniom lekarskim na własny koszt.

Zobacz też: Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

Prawa jazdy wydane po 18 stycznia 2013 roku, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku, są ważne przez 15 lat. Wcześniej były wydawane bezterminowo. Ale okazuje się, że również dokumenty wydane przed tą datą stracą swój bezterminowy charakter, a ich posiadacze będą musieli wymienić je na nowe w latach 2028-2033.

Nowe prawo jazdy - dlaczego jest tak drogie?

Konsekwencje dla kierowców są takie, że po 15 latach od otrzymania dokumentu prawa jazdy trzeba będzie go wymienić na nowy ponosząc opłatę w wysokości 100 z (na dzień dzisiejszy), dołączając do wniosku o jego wydanie aktualne zdjęcie. Oprócz tego konieczne będzie poddanie się badaniu lekarskiemu, którego pozytywny wynik pozwoli przedłużyć kierowcy uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Zdaniem redakcji samo uaktualnienie danych i wizerunku kierowcy w dokumencie nie jest złym pomysłem. Problem stanowi astronomiczna kwota za tę usługę. W dobie wszechobecnej komputeryzacji i dostępu do tanich materiałów trudno uwierzyć, żeby istniały racjonalne argumenty tłumaczące tak wysoki koszt dokumentu.

Zawsze sprawdzaj promile zanim wsiądziesz za kółko. Skorzystaj z naszego prostego narzędzia >>>

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama