| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

Obowiązek wymiany prawa jazdy jaki wprowadziła nowa ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku zostanie zbadany przez Trybunał Konstytucyjny. Sprawa dotyczy obowiązkowych badań lekarskich kandydatów na kierowców i konieczności wymiany samego dokumentu po 15 latach.

W najbliższy czwartek tj. 12 grudnia 2013 roku Trybunał Konstytucyjny zbada zapisy Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami pod kątem zgodności z zapisami Konstytucji RP.

Wymiana prawa jazdy po 15 latach

O konieczności przeprowadzenia takiej weryfikacji wnieśli posłowie i senatorowie, głównie z ramienia klubu Prawo i Sprawiedliwość, którzy uważają konieczność wymiany dokumentu prawa jazdy na nowy po 15 latach od przyznania go kandydatowi za niezgodny z najwyższą ustawą. W ocenie wnioskodawców kwestionowane przepisy naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasadę określoności przepisów prawa. Zamieszczenie bowiem w ustawie niejasnych regulacji dotyczących okresu na jaki wydawane są prawa jazdy, powoduje ryzyko utraty ich  bezterminowego charakteru.

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

Obowiązkowe badania lekarskie

Oprócz tego Trybunał Konstytucyjny zbada także zasadność obowiązanych badań lekarskich dla kandydatów na kierowców. Zdaniem wnioskodawców wprowadzenie powszechności badań lekarskich kandydatów na kierowców jest sprzeczne z konstytucją. Jako wystarczający warunek powinno się uznawać oświadczenie danej osoby o jej stanie zdrowia podpisywany przez nią za zachowaniem rygoru odpowiedzialności karnej, o którym jest mowa w art. 78 ustawy o kierujących pojazdami. Powszechność badań lekarskich, przy jednoczesnym obowiązku złożenia oświadczenia, może zdaniem wnioskodawców, naruszać konstytucyjne prawa i wolności. Jest to bowiem obciążenie nieproporcjonalne, w rozumieniu art. 31 ust. 3 konstytucji. Badania te prowadzą jedynie do przedłużenia procedury uzyskiwania prawa jazdy oraz narażają obywateli na zwiększenie obciążeń finansowych związanych z koniecznością pokrycia kosztów wykonania badań lekarskich- podkreślają wnioskodawcy.

Zobacz też: Jazda po pijanemu na rowerze – zmiany w prawie 2014

Akty prawa wzięte pod lupę

Osoby zainteresowane wyżej wymienionym problemem zachęcamy do zapoznania się z kontrowersyjnymi zapisami ustawy o kierujących pojazdami:

I.  art. 75, art. 76 oraz art. 124 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami z art. 2 konstytucji.
II.  art. 75, art. 76 oraz art. 124 powyższej ustawy w zakresie, w jakim ustawa wprowadza powszechność badań lekarskich dla kandydatów na kierowców, pomimo istniejącego obowiązku złożenia oświadczenia o stanie zdrowia pod rygorem odpowiedzialności karnej z art. 64 i art. 65 w związku z art. 31 ust. 3 i art. 2 konstytucji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »