reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

Obowiązek wymiany prawa jazdy na celowniku Trybunału Konstytucyjnego

Obowiązek wymiany prawa jazdy jaki wprowadziła nowa ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku zostanie zbadany przez Trybunał Konstytucyjny. Sprawa dotyczy obowiązkowych badań lekarskich kandydatów na kierowców i konieczności wymiany samego dokumentu po 15 latach.

W najbliższy czwartek tj. 12 grudnia 2013 roku Trybunał Konstytucyjny zbada zapisy Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami pod kątem zgodności z zapisami Konstytucji RP.

Wymiana prawa jazdy po 15 latach

O konieczności przeprowadzenia takiej weryfikacji wnieśli posłowie i senatorowie, głównie z ramienia klubu Prawo i Sprawiedliwość, którzy uważają konieczność wymiany dokumentu prawa jazdy na nowy po 15 latach od przyznania go kandydatowi za niezgodny z najwyższą ustawą. W ocenie wnioskodawców kwestionowane przepisy naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz zasadę określoności przepisów prawa. Zamieszczenie bowiem w ustawie niejasnych regulacji dotyczących okresu na jaki wydawane są prawa jazdy, powoduje ryzyko utraty ich  bezterminowego charakteru.

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

Obowiązkowe badania lekarskie

Oprócz tego Trybunał Konstytucyjny zbada także zasadność obowiązanych badań lekarskich dla kandydatów na kierowców. Zdaniem wnioskodawców wprowadzenie powszechności badań lekarskich kandydatów na kierowców jest sprzeczne z konstytucją. Jako wystarczający warunek powinno się uznawać oświadczenie danej osoby o jej stanie zdrowia podpisywany przez nią za zachowaniem rygoru odpowiedzialności karnej, o którym jest mowa w art. 78 ustawy o kierujących pojazdami. Powszechność badań lekarskich, przy jednoczesnym obowiązku złożenia oświadczenia, może zdaniem wnioskodawców, naruszać konstytucyjne prawa i wolności. Jest to bowiem obciążenie nieproporcjonalne, w rozumieniu art. 31 ust. 3 konstytucji. Badania te prowadzą jedynie do przedłużenia procedury uzyskiwania prawa jazdy oraz narażają obywateli na zwiększenie obciążeń finansowych związanych z koniecznością pokrycia kosztów wykonania badań lekarskich- podkreślają wnioskodawcy.

Zobacz też: Jazda po pijanemu na rowerze – zmiany w prawie 2014

Akty prawa wzięte pod lupę

Osoby zainteresowane wyżej wymienionym problemem zachęcamy do zapoznania się z kontrowersyjnymi zapisami ustawy o kierujących pojazdami:

I.  art. 75, art. 76 oraz art. 124 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami z art. 2 konstytucji.
II.  art. 75, art. 76 oraz art. 124 powyższej ustawy w zakresie, w jakim ustawa wprowadza powszechność badań lekarskich dla kandydatów na kierowców, pomimo istniejącego obowiązku złożenia oświadczenia o stanie zdrowia pod rygorem odpowiedzialności karnej z art. 64 i art. 65 w związku z art. 31 ust. 3 i art. 2 konstytucji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama