REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukrainiec będzie potrzebował polskiego prawa jazdy?

Prawo jazdy
Prawo jazdy

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce przebywa już ponad milion Ukraińców. Tłumaczymy, czy takie osoby mogą posługiwać się prawem jazdy wydanym w swojej ojczyźnie.

Imigranci z Ukrainy coraz lepiej radzą sobie w naszym kraju, a wielu z nich planuje dłuższy pobyt. Chodzi nie tylko o imigrantów zarobkowych. Do Polski coraz częściej przeprowadzają się również ukraińscy studenci oraz członkowie rodzin Ukraińców od dawna pracujących w naszym kraju.

REKLAMA

Spora część ukraińskich imigrantów posiada prawo jazdy wydane w swojej ojczyźnie. Właśnie dlatego pojawiają się uzasadnione wątpliwości dotyczące akceptowania takiego dokumentu przez polskie władze i obowiązku jego ewentualnej wymiany. Z uwagi na duże zainteresowanie opisywanym tematem eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wytłumaczyć, kiedy obywatel Ukrainy będzie musiał wyrobić polskie prawo jazdy. Wiedza na ten temat przyda się nie tylko Ukraińcom. Może być ona użyteczna również dla polskich pracodawców.

Konwencja wiedeńska ułatwia sytuację kierowców z Ukrainy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wstępie warto wyjaśnić, że w kwestii akceptowalności zagranicznych praw jazdy kluczowe znaczenie ma konwencja wiedeńska o ruchu drogowym (Dz. U. z 1988 r. nr 5, poz. 40 oraz 44). Ta umowa międzynarodowa została przyjęta, aby ujednolicić pewne zasady związane z poruszeniem się po drogach. Państwa będące stroną konwencji wiedeńskiej zobowiązały się m.in. do honorowania praw jazdy wydanych przez pozostałych sygnatariuszy wspomnianej umowy międzynarodowej.

Fakt, że konwencja wiedeńska została podpisana zarówno przez Polskę jak i Ukrainę, znacząco upraszcza sytuację Ukraińców przebywających w naszym kraju. „Takie osoby niezamieszkałe na terenie Polski mogą bowiem bez ograniczeń posługiwać się prawem jazdy wydanym przez ukraiński urząd. Stwarza to między innymi możliwość łatwego odwiedzania członków rodziny pracujących lub studiujących w Polsce. Podczas takich wizyt warto posiadać dokumenty, które potwierdzają zameldowanie na terenie Ukrainy” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Ukraina ratyfikowała konwencję wiedeńską jeszcze jako część Związku Radzieckiego (Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka).

Stały lub czasowy pobyt oznacza wymianę dokumentu

Przebywający na terenie Polski Ukraińcy powinni jednak pamiętać, że stały lub czasowy pobyt nieco zmienia ich sytuację w kontekście akceptowalności prawa jazdy. Obywatele Ukrainy muszą bowiem wymienić swoje prawo jazdy na polski odpowiednik, jeżeli od rozpoczęcia czasowego lub stałego pobytu w Polsce upłynęło 6 miesięcy.

Kwestię związaną z prawem jazdy warto załatwić przed upływem wspomnianego sześciomiesięcznego terminu. W ten sposób obywatel Ukrainy zyskuje pewność, że nie będzie musiał na jakiś czas przerwać prowadzenia pojazdu. Wielu Ukraińców szybko wymienia prawo jazdy na polski dokument, ponieważ pomaga on w podróżowaniu na terenie Unii Europejskiej. Do wymiany zachęca również nieskomplikowana procedura.

Ze względu na podpisanie konwencji wiedeńskiej przez Ukrainę obywatele tego kraju przed uzyskaniem polskiego prawa jazdy nie muszą zdawać teoretycznej części państwowego egzaminu. Taki wymóg pojawia się, jeżeli polski dokument prawa jazdy chce uzyskać obywatel bardziej egzotycznego kraju, który nie jest sygnatariuszem wspomnianej konwencji z Wiednia”- tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Większość państw, których obywatele przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych, podpisało konwencję wiedeńską dotyczącą ruchu drogowego. Wyjątek stanowią np. Indie.

Wszystkie formalności trzeba będzie załatwić w starostwie

Procedura wymiany ukraińskiego prawa jazdy na polski odpowiednik nie jest szczególnie skomplikowana. Mimo to obywatel Ukrainy musi pamiętać o dokładnym wypełnieniu wszystkich formalności i przygotowaniu potrzebnych dokumentów.

Warto wiedzieć, że wniosek o wydanie polskiego prawa jazdy składa się we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji starostwa powiatowego albo w wydziale komunikacji urzędu miasta na prawach powiatu. „Ukraińcy mieszkający na terenie Warszawy będą musieli załatwić formalności we właściwym terytorialnie urzędzie dzielnicy” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Obywatel Ukrainy starający się o wydanie polskiego prawa jazdy, oprócz wypełnionego wniosku, będzie musiał przygotować również inne dokumenty. Chodzi o:

  • paszport albo kartę pobytu
  • dokument potwierdzający miejsce aktualnego zameldowania (przykłady: karta pobytu, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy)
  • ksero zagranicznego prawa jazdy przetłumaczone na język polski (tłumaczenie powinno zostać napisane lub potwierdzone przez tłumacza przysięgłego / konsula)
  • dokument potwierdzający wykonanie badania lekarskiego przez specjalistę uprawnionego do oceny stanu zdrowia kierowców

Nie można również zapominać o aktualnym zdjęciu (profil na wprost w kolorze), które powinno odpowiadać standardom wyznaczonym dla polskiego prawa jazdy. Równie ważne jest potwierdzenie wniesienia opłaty urzędowej wynoszącej obecnie 100,50 zł.

Obywatele Ukrainy powinni zdawać sobie sprawę, że w ich przypadku procedura wydania prawa jazdy może być dość czasochłonna. Polski urząd zwraca się bowiem z prośbą do swojego ukraińskiego odpowiednika o potwierdzenie uprawnień otrzymanych przez kierowcę. „Taka procedura trwa czasem nawet kilka tygodni. Jest ona konieczna, ponieważ pojawiają się sygnały
o tym, że niektórzy obywatele Ukrainy posługują się sfałszowanym prawem jazdy podczas pobytu w Polsce
” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po wydaniu prawa jazdy polski urząd odsyła na Ukrainę dokument wcześniej posiadany przez kierowcę.

Źródło: Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA