Kategorie

Ukrainiec będzie potrzebował polskiego prawa jazdy?

Prawo jazdy
Prawo jazdy
W Polsce przebywa już ponad milion Ukraińców. Tłumaczymy, czy takie osoby mogą posługiwać się prawem jazdy wydanym w swojej ojczyźnie.

Imigranci z Ukrainy coraz lepiej radzą sobie w naszym kraju, a wielu z nich planuje dłuższy pobyt. Chodzi nie tylko o imigrantów zarobkowych. Do Polski coraz częściej przeprowadzają się również ukraińscy studenci oraz członkowie rodzin Ukraińców od dawna pracujących w naszym kraju.

Spora część ukraińskich imigrantów posiada prawo jazdy wydane w swojej ojczyźnie. Właśnie dlatego pojawiają się uzasadnione wątpliwości dotyczące akceptowania takiego dokumentu przez polskie władze i obowiązku jego ewentualnej wymiany. Z uwagi na duże zainteresowanie opisywanym tematem eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wytłumaczyć, kiedy obywatel Ukrainy będzie musiał wyrobić polskie prawo jazdy. Wiedza na ten temat przyda się nie tylko Ukraińcom. Może być ona użyteczna również dla polskich pracodawców.

Konwencja wiedeńska ułatwia sytuację kierowców z Ukrainy

Na wstępie warto wyjaśnić, że w kwestii akceptowalności zagranicznych praw jazdy kluczowe znaczenie ma konwencja wiedeńska o ruchu drogowym (Dz. U. z 1988 r. nr 5, poz. 40 oraz 44). Ta umowa międzynarodowa została przyjęta, aby ujednolicić pewne zasady związane z poruszeniem się po drogach. Państwa będące stroną konwencji wiedeńskiej zobowiązały się m.in. do honorowania praw jazdy wydanych przez pozostałych sygnatariuszy wspomnianej umowy międzynarodowej.

Fakt, że konwencja wiedeńska została podpisana zarówno przez Polskę jak i Ukrainę, znacząco upraszcza sytuację Ukraińców przebywających w naszym kraju. „Takie osoby niezamieszkałe na terenie Polski mogą bowiem bez ograniczeń posługiwać się prawem jazdy wydanym przez ukraiński urząd. Stwarza to między innymi możliwość łatwego odwiedzania członków rodziny pracujących lub studiujących w Polsce. Podczas takich wizyt warto posiadać dokumenty, które potwierdzają zameldowanie na terenie Ukrainy” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Ukraina ratyfikowała konwencję wiedeńską jeszcze jako część Związku Radzieckiego (Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka).

Stały lub czasowy pobyt oznacza wymianę dokumentu

Przebywający na terenie Polski Ukraińcy powinni jednak pamiętać, że stały lub czasowy pobyt nieco zmienia ich sytuację w kontekście akceptowalności prawa jazdy. Obywatele Ukrainy muszą bowiem wymienić swoje prawo jazdy na polski odpowiednik, jeżeli od rozpoczęcia czasowego lub stałego pobytu w Polsce upłynęło 6 miesięcy.

Kwestię związaną z prawem jazdy warto załatwić przed upływem wspomnianego sześciomiesięcznego terminu. W ten sposób obywatel Ukrainy zyskuje pewność, że nie będzie musiał na jakiś czas przerwać prowadzenia pojazdu. Wielu Ukraińców szybko wymienia prawo jazdy na polski dokument, ponieważ pomaga on w podróżowaniu na terenie Unii Europejskiej. Do wymiany zachęca również nieskomplikowana procedura.

Ze względu na podpisanie konwencji wiedeńskiej przez Ukrainę obywatele tego kraju przed uzyskaniem polskiego prawa jazdy nie muszą zdawać teoretycznej części państwowego egzaminu. Taki wymóg pojawia się, jeżeli polski dokument prawa jazdy chce uzyskać obywatel bardziej egzotycznego kraju, który nie jest sygnatariuszem wspomnianej konwencji z Wiednia”- tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Większość państw, których obywatele przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych, podpisało konwencję wiedeńską dotyczącą ruchu drogowego. Wyjątek stanowią np. Indie.

Wszystkie formalności trzeba będzie załatwić w starostwie

Procedura wymiany ukraińskiego prawa jazdy na polski odpowiednik nie jest szczególnie skomplikowana. Mimo to obywatel Ukrainy musi pamiętać o dokładnym wypełnieniu wszystkich formalności i przygotowaniu potrzebnych dokumentów.

Warto wiedzieć, że wniosek o wydanie polskiego prawa jazdy składa się we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji starostwa powiatowego albo w wydziale komunikacji urzędu miasta na prawach powiatu. „Ukraińcy mieszkający na terenie Warszawy będą musieli załatwić formalności we właściwym terytorialnie urzędzie dzielnicy” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Obywatel Ukrainy starający się o wydanie polskiego prawa jazdy, oprócz wypełnionego wniosku, będzie musiał przygotować również inne dokumenty. Chodzi o:

 • paszport albo kartę pobytu
 • dokument potwierdzający miejsce aktualnego zameldowania (przykłady: karta pobytu, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy)
 • ksero zagranicznego prawa jazdy przetłumaczone na język polski (tłumaczenie powinno zostać napisane lub potwierdzone przez tłumacza przysięgłego / konsula)
 • dokument potwierdzający wykonanie badania lekarskiego przez specjalistę uprawnionego do oceny stanu zdrowia kierowców

Nie można również zapominać o aktualnym zdjęciu (profil na wprost w kolorze), które powinno odpowiadać standardom wyznaczonym dla polskiego prawa jazdy. Równie ważne jest potwierdzenie wniesienia opłaty urzędowej wynoszącej obecnie 100,50 zł.

Obywatele Ukrainy powinni zdawać sobie sprawę, że w ich przypadku procedura wydania prawa jazdy może być dość czasochłonna. Polski urząd zwraca się bowiem z prośbą do swojego ukraińskiego odpowiednika o potwierdzenie uprawnień otrzymanych przez kierowcę. „Taka procedura trwa czasem nawet kilka tygodni. Jest ona konieczna, ponieważ pojawiają się sygnały
o tym, że niektórzy obywatele Ukrainy posługują się sfałszowanym prawem jazdy podczas pobytu w Polsce
” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po wydaniu prawa jazdy polski urząd odsyła na Ukrainę dokument wcześniej posiadany przez kierowcę.

Źródło: Ubea.pl

Poszerzaj swoją wiedzę czytając naszą publikację
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?

  Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego? Jest kilka zasad, o których kierowca powinien pamiętać podczas zdarzenia drogowego. Dziś je przypomnimy.

  Bezpieczny zakup samochodu używanego: co oznacza?

  Bezpieczny zakup samochodu używanego nie zawsze jest łatwy. Szczególnie że sprzedający ukrywają informacje, a kupujący mają ograniczone zaufanie.

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Emisja CO2: samochody coraz bardziej eko! Hybrydy szczególnie

  Emisja CO2: samochody w zeszłym roku wyemitowały aż o 12 proc. mniej dwutlenku węgla. I co ciekawe, metodą do osiągnięcia celu okazały się hybrydy.

  Nowy DS 4 jest już w Polsce. Ile kosztuje francuska awangarda?

  Nowy DS 4 został oficjalnie pokazany w Polsce. Na razie nad Wisłę dotarły wyłącznie wersje pokazowe. Już dziś poznaliśmy jednak cennik auta.

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

  Likwidacja szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń: Kto wypłaca pieniądze? Na czym polega? O czym pamiętać? O tym wszystkim opowiemy dziś.

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC?

  Czy UFG zawsze wykryje brak OC? Odpowiedź brzmi... tak. Nie zawsze jednak od razu zorientuje się, że samochód nie miał obowiązkowej polisy.

  Brak OC: regres oznacza dla kierowcy... problemy!

  Brak OC: regres sprawi, że sprawca może zapłacić za szkodę... z własnej kieszeni. Kiedy i na jakiej zasadzie działa regres?

  Nowy Opel Astra 2021. Wyrazisty design i hybrydy

  Nowy Opel Astra 2021 odsłonił swoją twarz. Niemiecki kompakt otrzymał cyfrowy kokpit, paletę jednostek hybrydowych i nowe reflektory pikselowe.

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku

  Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku w Polsce? Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przeanalizował dane z CEPiK.

  Nowy Opel Mokka [TEST]: ależ jak on patrzy...

  Nowy Opel Mokka przywitał nas efektownym połączeniem kolorów na nadwoziu i... smutnym spojrzeniem. Nie ma jednak powodów do smutku!

  Zmiany w karach dla kierowców 2021. Co szykuje rząd?

  Zmiany w karach dla kierowców 2021 to szeroki blok zmian w systemie karania prowadzących przedstawiony przez rząd. Co zakłada projekt zmian?