Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ukrainiec będzie potrzebował polskiego prawa jazdy?

Prawo jazdy
Prawo jazdy
W Polsce przebywa już ponad milion Ukraińców. Tłumaczymy, czy takie osoby mogą posługiwać się prawem jazdy wydanym w swojej ojczyźnie.

Imigranci z Ukrainy coraz lepiej radzą sobie w naszym kraju, a wielu z nich planuje dłuższy pobyt. Chodzi nie tylko o imigrantów zarobkowych. Do Polski coraz częściej przeprowadzają się również ukraińscy studenci oraz członkowie rodzin Ukraińców od dawna pracujących w naszym kraju.

Spora część ukraińskich imigrantów posiada prawo jazdy wydane w swojej ojczyźnie. Właśnie dlatego pojawiają się uzasadnione wątpliwości dotyczące akceptowania takiego dokumentu przez polskie władze i obowiązku jego ewentualnej wymiany. Z uwagi na duże zainteresowanie opisywanym tematem eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili wytłumaczyć, kiedy obywatel Ukrainy będzie musiał wyrobić polskie prawo jazdy. Wiedza na ten temat przyda się nie tylko Ukraińcom. Może być ona użyteczna również dla polskich pracodawców.

Konwencja wiedeńska ułatwia sytuację kierowców z Ukrainy

Na wstępie warto wyjaśnić, że w kwestii akceptowalności zagranicznych praw jazdy kluczowe znaczenie ma konwencja wiedeńska o ruchu drogowym (Dz. U. z 1988 r. nr 5, poz. 40 oraz 44). Ta umowa międzynarodowa została przyjęta, aby ujednolicić pewne zasady związane z poruszeniem się po drogach. Państwa będące stroną konwencji wiedeńskiej zobowiązały się m.in. do honorowania praw jazdy wydanych przez pozostałych sygnatariuszy wspomnianej umowy międzynarodowej.

Fakt, że konwencja wiedeńska została podpisana zarówno przez Polskę jak i Ukrainę, znacząco upraszcza sytuację Ukraińców przebywających w naszym kraju. „Takie osoby niezamieszkałe na terenie Polski mogą bowiem bez ograniczeń posługiwać się prawem jazdy wydanym przez ukraiński urząd. Stwarza to między innymi możliwość łatwego odwiedzania członków rodziny pracujących lub studiujących w Polsce. Podczas takich wizyt warto posiadać dokumenty, które potwierdzają zameldowanie na terenie Ukrainy” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Ukraina ratyfikowała konwencję wiedeńską jeszcze jako część Związku Radzieckiego (Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka).

Stały lub czasowy pobyt oznacza wymianę dokumentu

Przebywający na terenie Polski Ukraińcy powinni jednak pamiętać, że stały lub czasowy pobyt nieco zmienia ich sytuację w kontekście akceptowalności prawa jazdy. Obywatele Ukrainy muszą bowiem wymienić swoje prawo jazdy na polski odpowiednik, jeżeli od rozpoczęcia czasowego lub stałego pobytu w Polsce upłynęło 6 miesięcy.

Kwestię związaną z prawem jazdy warto załatwić przed upływem wspomnianego sześciomiesięcznego terminu. W ten sposób obywatel Ukrainy zyskuje pewność, że nie będzie musiał na jakiś czas przerwać prowadzenia pojazdu. Wielu Ukraińców szybko wymienia prawo jazdy na polski dokument, ponieważ pomaga on w podróżowaniu na terenie Unii Europejskiej. Do wymiany zachęca również nieskomplikowana procedura.

Ze względu na podpisanie konwencji wiedeńskiej przez Ukrainę obywatele tego kraju przed uzyskaniem polskiego prawa jazdy nie muszą zdawać teoretycznej części państwowego egzaminu. Taki wymóg pojawia się, jeżeli polski dokument prawa jazdy chce uzyskać obywatel bardziej egzotycznego kraju, który nie jest sygnatariuszem wspomnianej konwencji z Wiednia”- tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Większość państw, których obywatele przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych, podpisało konwencję wiedeńską dotyczącą ruchu drogowego. Wyjątek stanowią np. Indie.

Wszystkie formalności trzeba będzie załatwić w starostwie

Procedura wymiany ukraińskiego prawa jazdy na polski odpowiednik nie jest szczególnie skomplikowana. Mimo to obywatel Ukrainy musi pamiętać o dokładnym wypełnieniu wszystkich formalności i przygotowaniu potrzebnych dokumentów.

Warto wiedzieć, że wniosek o wydanie polskiego prawa jazdy składa się we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji starostwa powiatowego albo w wydziale komunikacji urzędu miasta na prawach powiatu. „Ukraińcy mieszkający na terenie Warszawy będą musieli załatwić formalności we właściwym terytorialnie urzędzie dzielnicy” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Obywatel Ukrainy starający się o wydanie polskiego prawa jazdy, oprócz wypełnionego wniosku, będzie musiał przygotować również inne dokumenty. Chodzi o:

 • paszport albo kartę pobytu
 • dokument potwierdzający miejsce aktualnego zameldowania (przykłady: karta pobytu, zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy)
 • ksero zagranicznego prawa jazdy przetłumaczone na język polski (tłumaczenie powinno zostać napisane lub potwierdzone przez tłumacza przysięgłego / konsula)
 • dokument potwierdzający wykonanie badania lekarskiego przez specjalistę uprawnionego do oceny stanu zdrowia kierowców

Nie można również zapominać o aktualnym zdjęciu (profil na wprost w kolorze), które powinno odpowiadać standardom wyznaczonym dla polskiego prawa jazdy. Równie ważne jest potwierdzenie wniesienia opłaty urzędowej wynoszącej obecnie 100,50 zł.

Obywatele Ukrainy powinni zdawać sobie sprawę, że w ich przypadku procedura wydania prawa jazdy może być dość czasochłonna. Polski urząd zwraca się bowiem z prośbą do swojego ukraińskiego odpowiednika o potwierdzenie uprawnień otrzymanych przez kierowcę. „Taka procedura trwa czasem nawet kilka tygodni. Jest ona konieczna, ponieważ pojawiają się sygnały
o tym, że niektórzy obywatele Ukrainy posługują się sfałszowanym prawem jazdy podczas pobytu w Polsce
” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po wydaniu prawa jazdy polski urząd odsyła na Ukrainę dokument wcześniej posiadany przez kierowcę.

Źródło: Ubea.pl

Komplet Premium: Samochód w firmie
Komplet Premium: Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej
  Mandat za parkowanie na drodze wewnętrznej? Dziś zastanowimy się nad tym czy jest możliwy, a jak tak to ile wynosi. Co mówią przepisy?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? A ile w Europie?
  Ile jest fotoradarów w Polsce? Dokładnie 587. Jak jednak ta liczba wypada na tle innych krajów Europy? W Wielkiej Brytanii jest ich 10-krotnie więcej.
  Przyczyny zużycia opon? Oto główni zabójcy ogumienia
  Przyczyny zużycia opon? Lista jest dość długa. Warto ją jednak poznać. W ten sposób kierujący może przedłużyć czas życia ogumienia w swoim aucie.
  Strefy czystego transportu w Polsce. Kto będzie pionierem?
  Strefy czystego transportu w Polsce. Co oznaczają? Czemu kierowcy ich nie chcą? I które miasto utworzy pierwszą? Sprawdźmy.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Rozbieżne stawki podatku od podziemnych miejsc garażowych. MF nie planuje zmian
  Nadal wpływają skargi do RPO na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Marcin Wiącek zwraca uwagę na ten problem minister finansów Magdalenie Rzeczkowskiej.
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze... jest możliwa!
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze? To możliwe. Podjeżdżasz na stację, tankujesz paliwo, naciskasz przycisk w telefonie i odjeżdżasz.
  Kara za brak OC 2023. Podwyżka i to dwukrotna!
  Kara za brak OC w roku 2023 wzrośnie i to... dwukrotnie. Tak, dwukrotnie. Czemu tak się stanie i jak wysokiego skoku opłaty można się spodziewać?
  Strajk egzaminatorów WORD. Bez egzaminów od 8 sierpnia
  Strajk egzaminatorów WORD? Tak, powracają oni do protestu od poniedziałku 8 sierpnia. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać.
  Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
  Benzyna E10. Ma się ona stać jednym z rozwiązań problemów paliwowych. Czym jednak tak właściwie jest i czy silniki w autach ją wytrzymają?
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Wakacyjne podróże samochodem a ubezpieczenie
  Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla posiadacza każdego pojazdu mechanicznego. Istnieją jednak jeszcze dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne, m.in. AC, Assistance i NNW. Wakacje to wzmożony okres korzystania z auta w Polsce i za granicą, więc warto się nad nimi zastanowić. Co należy wiedzieć, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów nieprzewidzianego zdarzenia podczas podróży?
  Pierwsza obniżka cen na rynku samochodów używanych od dwóch lat
  AURES Holdings obniżył ceny 1700 aut używanych w sieci AAA AUTO, a łączna kwota aktualnych rabatów wynosi 2 mln złotych.
  Wakacyjna podróż samochodem elektrycznym, 5 rad na urlop bez stresu
  Coraz więcej kierowców wybiera samochody elektryczne. W czasie dalszych podróży zmagają się oni z ograniczeniami związanymi z zasięgiem oraz czasem ładowania pojazdów. Ekspert z SEAT S.A. daje 5 cennych wskazówek, jak w pełni wykorzystać podróże w 100% elektryczne. Planowanie trasy, racjonalne korzystanie z klimatyzacji i utrzymywanie poziomu naładowania baterii między 30% a 80% - to tylko niektóre z jego zaleceń.
  Polisa dla auta elektrycznego
  AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?
  Jakie auta najchętniej wybierają przedsiębiorcy?
  Badania Automarket.pl wskazują, że 78 proc. przedsiębiorców poszukuje nowego auta, ale aktualna sytuacja powoduje, że skupiają się na rynku wtórnym – wg danych platformy ponad połowa przedsiębiorców decyduje się na pojazdy w wieku 4-5 lat, a tylko 12 proc. na roczne auta. Wg PZPM w czerwcu 2022 roku liczba rejestracji nowych aut osobowych na REGON była o 15,2 proc. niższa niż rok wcześniej. Przedsiębiorcy stanowią jednak 71 proc. rynku.
  Cena paliwa a pensja. Ile kilometrów można przejechać za średnią krajową w krajach UE
  Obywatel Luksemburga przejedzie za dzienny zarobek trzy razy więcej kilometrów niż Polak. Rosnące ceny benzyny ograniczają możliwości Europejczyków w kwestii podróżowania.
  Rośnie liczba wypadków na autostradach
  Autostrady są najbardziej niebezpieczne w okresie letnim. Liczba wypadków na nich rośnie z każdym rokiem.
  Polska coraz niżej w światowym rankingu jakości dróg
  Polska zajęła 26 miejsce w Europie i 43 na świecie w rankingu jakości infrastruktury drogowej. Spośród europejskich krajów wyprzedziliśmy tylko Bułgarię, Turcję, Rumunię i Chorwację. Lepiej jakość dróg została oceniona w Słowacji, Węgrzech, Litwie czy Czechach.
  Audiobooki zmniejszają ryzyko zaśnięcia za kółkiem w trasie
  Polacy nie mają czasu na czytanie książek, ale rokrocznie tracą po kilkadziesiąt godzin na stanie w korkach. Yanosik Autoplac wraz z Audioteką chcąc zwiększyć poziom czytania wśród polskich kierowców, rozpoczynają dużą kampanię udostępniania bezpłatnych audiobooków zmotoryzowanym Polakom, którzy mogą ich słuchać w trasie na wakacje, w korkach, w drodze do pracy, a nawet w trakcie jazdy do sklepu czy na zakupach.
  Jazda po drogach wewnętrznych bez OC i odszkodowania?
  Podczas wakacji boczne drogi kuszą nie tylko miłośników spacerów na łonie natury. Część takich dróg ma charakter prywatny - są to drogi wewnętrzne. Bywają one nieoznaczone i zaniedbane, co niestety sprzyja wypadkom. Warto zatem dowiedzieć się, czy w razie szkód związanych ze złym stanem drogi można kierować roszczenia względem jej właściciela. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają również, czy na polnej (wewnętrznej) drodze będzie działało obowiązkowe OC. W tym kontekście warto omówić ciekawy wyrok, który niedawno zapadł przed Sądem Okręgowym w Katowicach.
  W którym mieście jeździ się najlepiej? Będziecie zdziwieni...
  W którym mieście jeździ się najlepiej? To pytanie, które zostało postawione przed kolejną edycją polskiego rankingu. Odpowiedź? Ta może zdziwić!
  Ile kosztuje OC 2022? Jest tanio, ale będzie... drożej! Musi być!
  Ile kosztuje OC 2022? Czasami polisę dla auta można kupić za 160 zł. Tyle że do takich cen przyczepił się KNF. Wniosek? Będzie drożej. I to niedługo.
  Auto zastępcze na czas naprawy? Tak! Tylko aut może brakować...
  Auto zastępcze na czas naprawy staje się rynkowym standardem. I choć kierowcy chętnie korzystają z tej opcji, firmy realizujące wynajmy mają problem.