reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Jake uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A?

Jake uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A?

Ustawa o kierujących pojazdami podwyższa minimalny wiek osoby ubiegającej się o prawo jazdy kategorii A z 18 na 24 lata. Co więcej, wprowadza 15-letni termin ważności prawa jazdy. Co będzie to oznaczało w praktyce?

Ustawa o kierujących pojazdami podwyższa próg wiekowy do uzyskania prawa jazdy kategorii A z 18 do 24 lat. Kategoria A uprawnia do kierowania wszystkimi motocyklami.

Chcąc wsiąść na motocykl wcześniej, osoby zainteresowane będą musiały zadowolić się mniejszymi motocyklami. Na przykład kategoria A2, upoważnia do kierowania motocyklem, którego moc nie przekracza 35 kW oraz motocyklem trójkołowym. O takie prawo jazdy będzie mogła ubiegać się osoba, która ukończy 18 lat.

Posiadanie prawa jazdy kategorii A2 otwiera drogę do wcześniejszego uzyskania prawa jazdy na wszystkie motocykle (czyli kategorii A). W jaki sposób? Po dwóch latach od uzyskania prawa jazdy kategorii A2, motocyklista będzie mógł starać się o prawo jazdy kategorii A. Oznacza to, że na szybki motor będzie mógł wsiąść już w wieku 20 lat.

Zobacz również: Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Aktualnie osoba pełnoletnia może jeździć skuterem bez żadnych uprawnień. Ta sytuacja ma jednak ulec zmianie po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami. Każdy, kto będzie chciał wsiąść na skuter będzie musiał posiadać prawo jazdy kategorii AM. Od tej zasady przewidziane są jednak dwa, bardzo istotne wyjątki:

• przepis ten będzie dotyczył tylko osoób, które ukończą 18 lat po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami, pozostali będą mogli jeździć skuterami na mocy dotychczasowych przepisów, czyli bez kategorii AM;
• osoba posiadająca uprawnienia do kierowania samochodem osobowym (kategoria B) oraz motocyklem (A, A1, A2) będą mogły prowadzić pojazdy objęte kategorią AM, bez ubiegania się o nią.

Zgodnie z przepisami nowej ustawy, prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T będzie ważne 15 lat. Nie oznacza to oczywiście, że po 15 latach będziemy musieli ponownie podchodzić do egzaminu państwowego. Po upływie tego czasu będziemy zobowiązani wymienić nasze prawo jazdy (tak jak dzieje się w przypadku dowodu osobistego).

Prawo jazdy wydane przed wejściem w życie tych przepisów (tj. 19 stycznia 2013) będą również zobowiązani do wymiany prawa jazdy na nowe. Zacznie bowiem obowiązywać nowy jego wzór. Wymiana potrwa do 18 stycznia 2033 roku.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kategoria A uprawnia do kierowania wszystkimi motocyklami.
Kategoria A uprawnia do kierowania wszystkimi motocyklami.

Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama