reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?

Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne ograniczenia dla młodych kierowców. Poza wprowadzeniem dwuletniego okresu próbnego, obowiązkiem oznaczenia samochodu zielonym listkiem, ustawa przewiduje także limit 50 km/h w obszarze zabudowanym, który będzie obowiązywał młodego kierowcę także w nocy.

Dwuletni okres próbny

Najważniejszym rozwiązaniem, jakie przewiduje ustawa o kierujących pojazdami dla młodych kierowców to dwuletni okres próbny. W tym czasie młody kierowca będzie poddany szczególnym rygorom, jeśli chodzi o liczbę popełnianych przez niego wykroczeń.

Za dwa wykroczenia w ruchu drogowym młody kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny, a jego okres próbny zostanie wydłużony o kolejne dwa lata. Jeżeli popełni trzecie wykroczenie – straci prawo jazdy.

Wymogi okresu próbnego

Z dwuletnim okresem próbnym związane będą także inne wymogi i ograniczenia:

• przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca będzie prowadził samochód oznaczony zielonym listkiem;

• między 4 a 8 miesiącem młody kierowca będzie miał obowiązek odbycia szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i kursu praktycznego dotyczącego zagrożeń w ruchu drogowym;

• przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca nie będzie mógł pracować jako zawodowy kierowca (w tym nie będzie mógł prowadzić tego typu działalności gospodarczej).

Zobacz również: Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?

Dozwolona maksymalna prędkość

Kolejnym ograniczeniem, z którym napotkają się młodzi kierowcy będzie dozwolona maksymalna prędkość, jaką będą mogli poruszać się na drogach.

Na obszarze zabudowanym będą mogli jeździć maksymalnie 50 km/h, bez względu na to, czy znaki lub przepisy drogowe zezwalają na więcej. Oznacza to, że limit ten będzie ich obowiązywał również w nocy, kiedy to, zgodnie z przepisami ruchu drogowego, kierowcy mogą poruszać się w obszarze zabudowanym z prędkością 60 km/h.

Jak sytuacja będzie wyglądać poza obszarem zabudowanym? Generalnie, młody kierowca będzie mógł w takich miejscach jeździć z prędkością 80 km/h (o 10 km/h mniej niż doświadczony kierowca). Na dwujezdniowych drogach ekspresowych i autostradach – 100 km/h (odpowiednio o 20 km/h i 40 km/h mniej niż doświadczony kierowca).

Przepisy wprowadzające okres próbny wejdą w życie dopiero od 1 stycznia 2013 roku.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca będzie prowadził samochód oznaczony zielonym listkiem.
Przez pierwsze 8 miesięcy młody kierowca będzie prowadził samochód oznaczony zielonym listkiem.

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama