reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Wada wzroku a prawo jazdy

Wada wzroku a prawo jazdy


Osoby, które mają wadę wzroku mogą ubiegać się o prawo jazdy każdej kategorii. Jedyne utrudnienie, jakie napotykają to to, że zawsze podczas jazdy będą musieli stosować szkła korekcyjne.

O tym czy kierowca ma zanotowane w prawie jazdy wymagania lub ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia, decyduje lekarz wyspecjalizowany w badaniu kierowców (nie może to być zwykły lekarz rodzinny). Jeżeli u przyszłego kierowcy zostanie stwierdzona wada wzroku, lekarz w karcie badań sporządzi odpowiednią adnotację.

Zobacz również: Kto może otrzymać prawo jazdy?

Soczewki lub okulary trzeba mieć ze sobą podczas egzaminu na prawo jazdy. Egzaminator nie dopuści do egzaminu osoby, która nie ma ze sobą szkieł korekcyjnych, jeśli te są zalecane przez lekarza.

Po zdanym egzaminie, na wyrobionym dokumencie prawa jazdy znajdzie się informacja, że kierowca posiada wadę wzroku. W polu numer 12 otrzymanego dokumentu pojawią się oznaczenia, informujące o ograniczeniach czy wymaganiach dotyczących prowadzenia pojazdu. Są to:
01.01 – okulary,
01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
01.03 – szkła ochronne,
01.04 – szkło matowe,
01.05 – przepaska na oko,
01.06 – okulary lub szkła kontaktowe.

Należy zwrócić uwagę na to, że jeśli w polu numer 12 jest wpisane 01.01, to kierowca, który ma soczewki kontaktowe, mimo, iż ma założone szkła korekcyjne, nie spełnia wymogów dotyczących prowadzenia pojazdu i może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 200 zł. Niestety, przy niektórych wadach wzroku soczewki kontaktowe nie mogą być stosowane i stąd ten problematyczny zapis rozdzielający okulary i soczewki. Najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli nosimy tylko okulary, jest poproszenie lekarza o dopuszczenie do jazdy w okularach i soczewkach (01.06). Wtedy, jeśli w przyszłości zdecydujemy się na używanie szkieł kontaktowych, nie będziemy mieli problemu.

Zobacz również: Wygaśnięcie prawa jazdy

Dla osób ze stwierdzoną wadą wzroku wydawane jest prawo jazdy o ograniczonej ważności. W zależności od wady wzroku, okres ten wynosi od jednego roku do 10 lat. Pod koniec okresu ważności prawa jazdy, kierowca musi wykonać badania u lekarza uprawnionego do badania kierowców i zgłosić się z wynikami do Wydziału Komunikacji w miejscu zamieszkania, gdzie zostanie złożony wniosek o nowy dokument.

Daltoniści, czyli osoby posiadające zaburzenia w rozpoznawaniu barw, nie mają przeciwwskazań, co do posiadania prawa jazdy kategorii A czy B. W przypadku zawodowych kategorii C i D, kandydat musi poradzić sobie z rozpoznawaniem barw na tzw. lampie Wilczka. Jeśli badanie na lampie da wynik negatywny, kierowca nie może zdobyć uprawnień potrzebnych do prowadzenia ciężarówki lub autobusu.

W przypadku zaburzeń widzenia przestrzennego (obuocznego - stereoskopowego), lekarz na podstawie badań, może nie wydać pozwolenia na posiadanie prawa jazdy kategorii A, C i D.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama