| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Czy na quada potrzebne jest prawo jazdy?

Czy na quada potrzebne jest prawo jazdy?

Quady są w naszym kraju coraz popularniejsze. Znakomita większość właścicieli tych pojazdów eksploatuje je na drogach niepublicznych bądź zdecydowanie w terenie.

Rosnąca popularność quadów w Polsce niestety ma poważne minusy. Coraz częściej dochodzi bowiem do wypadków z udziałem osób prowadzących quady (często są to dzieci). Niestety są to także wypadki z najgorszym możliwym skutkiem. A jak wyglądają przepisy dotyczące prowadzenia oraz rejestracji tych pojazdów?

Zobacz również: Jakie dokumenty powinien przy sobie mieć kierowca pojazdu?

O tym, czy na dany egzemplarz quada potrzebne jest prawo jazdy, decyduje prosta zasada. Jeżeli quad został zarejestrowany jako motorower, do kierowania nim wystarczy karta motorowerowa, którą może wyrobić sobie już 13 latek. Jeżeli jednak pojemność silnika jest większa niż 50cm3, pojazd jest już traktowany i rejestrowany jako pojazd samochodowy inny. Potrzebne jest wówczas prawo jazdy kategorii B bądź B1, które może uzyskać już 16 latek.

Zgodnie w uchwaloną przez Sejm pod koniec listopada br. ustawą o kierujących pojazdami, wprowadzona zostanie nowa kategoria prawa jazdy AM. Można będzie dzięki niej poruszać się np. skuterem lub niedużym quadem. Wystarczy, że kursant ma skończone 14 lat.

Rejestracja pojazdu

Sprawa jest prosta jeżeli kupujemy nowego quada w salonie jeżeli ma on homologację. Zła informacja jest tu jednak taka, że znakomita większość nowych modeli w salonach sprzedaży… homologacji nie ma. I tu zaczynają się schody, gdyż może wyniknąć problem z rejestracją pojazdu nowego bez homologacji. Prawdopodobnie jednak zostanie wprowadzony w życie przepis, który będzie nakazywał rejestrację zakupionego pojazdu oraz wykupienie polisy OC. A tego niestety większość właścicieli quadów nie posiada.

Zobacz również: Quadem i skuterem bez prawa jazdy nie pojedziesz

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z rejestracją używanego quada sprowadzonego z zagranicy - obecnie obowiązuje przepis, który mówi, że można sprowadzić oraz zarejestrować jeden egzemplarz danego pojazdu bez świadectwa homologacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »