reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo jazdy > Formalności > Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?

Jak uzyskać wtórnik prawa jazdy?

Z różnych powodów dokument prawo jazdy może ulec zniszczeniu, zaginąć lub zostać skradzionym. W takiej sytuacji zamiast wyrabiać nowy dokument należy wystąpić o wydanie tzw. wtórnika. Podpowiadamy, jak uzyskać wtórnik prawa jazdy.

Kiedy nie możemy wystąpić o wtórnik?

Wydanie wtórnika związane jest utratą lub ze zmianą danych dotyczących samego dokumentu prawa jazdy. Oznacza to, że wtórnik nie będzie wydany, jeśli kierowca poza dokumentem utracił uprawnienia do kierowania pojazdem. Jakkolwiek jest to oczywiste, tego typu wnioski bywały składane (dotyczyło to m.in. b. wojewody mazowieckiego). Wyłudzenie dokumentu prawa jazdy pod pozorem jego zagubienia, w sytuacji, kiedy uprawnienia zostały odebrane, jest przestępstwem ściganym z urzędu.

Zobacz również: Czy można wykupić punkty karne?

Kiedy należy wystąpić o wtórnik prawa jazdy?

Prawo o ruchu drogowym, nakłada na uprawnionych do kierowania pojazdem obowiązek zgłoszenia się do starosty, jeśli dokument prawa jazdy:

  • utracony (zgubiony, skradziony),

  • zniszczeniu w stopniu powodującym jego nieczytelność,

  • nie odpowiada stanowi faktycznemu, dotyczącemu posiadania uprawnień do kierowania pojazdami określonego typu (np. po uzyskaniu uprawnień na inny środek transportu)

  • zmianie danych osobistych uprawnionego- nazwiska, czy adresu zamieszkania. 

Zobacz też: Prawo jazdy 2013 - zmiany i nowości

Jeśli dokument został zgubiony lub stracony, wymagane jest złożenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, oświadczenia o utracie dokumentu.

Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać wtórnik?

W zależności od przyczyny wyrobienia wtórnika należy, poza złożeniem wniosku, dokonać kilku innych czynności:
1) złożyć opisane wcześniej oświadczenia,
2) zwrócić zniszczony dokument,
3) zwrócić dokument wymagający zmiany danych.

Zobacz też: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy przed egzaminem?

W razie odzyskania utraconego dokumentu, dokument ten należy zwrócić staroście.

Poza powyższymi czynnościami należy, podobnie jak w przypadku wyrabiania nowego prawa jazdy, złożyć odpowiedni wniosek, do którego należy załączyć:
• dowód uiszczenia opłaty za wydanie wtórnika prawa jazdy (70 zł),
• fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiającą osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, w taki sposób, aby ukazywała głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy,
• Kserokopię posiadanego prawa jazdy, jeżeli wydanie dokumentu następuje w wyniku zmiany danych.

Zobacz również: Czym skutkuje wielokrotne oblanie egzaminów?

Do wglądu:
• Dokument tożsamości: dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość wraz z zaświadczeniem o zameldowaniu na pobyt stały lub pobyt czasowy w uzasadnionych wypadkach.

Jeśli zmiana stanu faktycznego wynika z czynności administracyjnych (np. zmiany nazwy ulicy), rada powiatu może (ale nie musi) zmniejszyć lub znieść opłatę za wydanie wtórnika dokumentu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama